Ziņas

Sabiedrība

Apgrozībā nonāks Vidzemei veltīta piemiņas monēta

Latvijas Banka 15. novembrī laidīs apgrozībā Vidzemei veltītu divu eiro piemiņas monētu, taču jau no šodienas plkst.11 Latvijas Bankas tīmekļa vietnes monētu sadaļā būs iespējams rezervēt numismātikas produktus iegādei, kā arī piemiņas monētas rullīšos.

Rezervēšanai būs pieejams 1000 piemiņas monētu “Brilliant Uncirculated” kvalitātē īpašā suvenīriesaiņojumā, kā arī 2000 monētu rullīšu jeb 50 000 piemiņas monētu ar Vidzemes ģerboņa attēlu, informē centrālā banka.

No rītdienas Vidzemei veltītā divu eiro piemiņas monēta būs pieejama apmaiņai Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā. Šī monēta arī nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Divu eiro piemiņas monētas “Vidzeme” tirāža ir viens miljons eksemplāru. Latvijas Bankas pieredze liecina, ka šāda tirāža ir pietiekama, lai monētu apmaiņai pietiktu visiem interesentiem vismaz vairākas nedēļas. 10 000 monētu būs iespējams iegādāties arī “Brilliant Uncirculated” kvalitātē īpašā suvenīriesaiņojumā. To cena Latvijas Bankas kasēs – 7,3 eiro.

Vidzemei veltītā divu eiro piemiņas monēta ievada Latvijas kultūrvēsturiskajiem apgabaliem veltīto divu eiro piemiņas monētu sēriju, kas būs viens no Latvijas Bankas veltījumiem valsts 100 gadu jubilejā.

Šajā sērijā tiks izdotas četras piemiņas monētas, kuru nacionālajā pusē tiks atainoti Latvijas kultūrvēsturisko apgabalu – Vidzemes, Kurzemes, Latgales, Zemgales – ģerboņi. Šogad apgrozībā nonāk Vidzemei veltītā monēta, 2017.gadā pie iedzīvotājiem nonāks Kurzemei un Latgalei veltītās monētas, bet 2018.gadā tiks izlaista Zemgalei veltītā monēta. Latvijas kultūrvēsturisko apgabalu ģerboņu attēli līdz šim monētu dizainā nav izmantoti.

Monētu grafisko dizainu veidojis Laimonis Šēnbergs, bet plastisko veidojumu – Jānis Strupulis.

Monētas kaltas Lietuvā.

Latvijas Banka līdz šim izdevusi šādas divu eiro piemiņas monētas: Rīgai – kultūras galvaspilsētai – veltītu, Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā veltītu, kā arī piemiņas monētas ar stārķa un govs attēliem. Izdota arī kopīga eirozonas monēta “Eiropas Savienības karogam 30”.

Piemiņas monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā un citās eirozonas dalībvalstīs, un tās nonāk apritē tāpat kā cita apgrozības nauda. Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas šādas monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eirozonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu, kas veltīta kādai kopējai Eiropas Savienības valstu tēmai.