Ziņas

Sabiedrība

Riņņukalna apmetne izraudzīta par šī gada arheoloģijas pieminekli

Foto: no albuma

Latvijas Arheoloģijas biedrība Riņņukalna apmetni, kas atrodas pie Burtnieka ezera blakus Salacas iztekai, izraudzījusies par šī gada arheoloģisko pieminekli. Par godu tam aizvadītajā sestdienā Vecates pagasta kultūras centrā tika rīkota publiskā lekcija par Riņņukalna apmetni un upurakmeni.

Kā informēja Burtnieku novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Reihmane, interesentus ar Riņņukalna izpētes vēsturi iepazīstināja Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Ilga Zagorska, kura daudz pētījusi mūsu senāko senču apmetnes.

“Akmens laikmeta apmetni pie Burtnieka ezera atklāja vācbaltu vēstures pētnieks grāfs Zīverss, kurš pirmais jau 19. gadsimtā te veica izrakumus. Pēc tam te izpēti veikuši arī citi vācbaltu arheologi,” stāstījusi I. Zagorska.

Savukārt par jaunākajiem pētījumiem un nākotnes iecerēm Riņņukalnā pastāstīja Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Valdis Bērziņš: “Jau pagājušajā gadā mēs iedibinājām tādu tradīciju, ka mēs izvēlamies gada arheoloģijas pieminekli. Pagājušajā gadā tas bija Veckuldīgas pilskalns, bet šajā gadā tas ir Riņņukalns – pirmais arheoloģijas piemineklis, kas ir iekļauts Latvijas aizsargājamo pieminekļu sarakstā.”

Lekciju turpināja Burtnieku novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Raimonds Indrāns, stāstot par Burtnieka ezeru un tūrisma iespējām. Savukārt lekciju noslēdza tēlnieks Matiass Jansons, kurš  iepazīstināja klātesošos ar skulptūru maketiem, kuri nākotnē simbolizētu Vecates pagastu kā vietu, kur atrodas arheoloģiski nozīmīgi objekti.

Visi interesenti tika iepazīstināti ar informatīvo planšeti “Riņņukalna apmetne un upurakmens”, kura tuvāko dienu laikā tiks uzstādīta Vecates pagastā. Savukārt pēc lekcijas tika vārīta Riņņukalna akmens laikmeta zupa, kuras viena no galvenajām sastāvdaļām bija gliemenes vākos.