Ziņas

Sabiedrība

Rīkos praktiskos seminārus par nekailciršu mežsaimniecību

Šajā nedēļas nogalē, 14. oktobrī, Pasaules Dabas Fonds (PDF) savā meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritorijā Amatas novada “Kalna gaviešos” interesentiem piedāvās praktisku semināru par ES atbalstu privātajos mežos, nekailciršu mežsaimniecību un dabas aizsardzības pasākumiem meža īpašumā, kā arī šobrīd aktuālāko tēmu – Latvijas biotopu kartēšanu.

Semināra otrā daļa plānota mežā, kur dalībniekiem tiks dota iespēja iepazīties ar saimnieka Ziedoņa Vilciņa mežu kopšanas cirtēm, kā arī izlases un pakāpeniskajām cirtēm, kas veiktas egļu un lapu koku mežaudzēs dažādos laika periodos pēdējo 20 gadu laikā.

Semināru atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un dalība tajā ir bez maksas. Piedalīties aicināti mežu īpašnieki, apsaimniekotāji, studenti un visi citi interesenti.

Kailcirtes nav vienīgais modelis, kā saimniekot mežā, jo regulārus ienākumus no meža nodrošina arī izlases cirte. Seminārā meža demonstrējumu teritorijā būs iespējams redzēt piemērus dabā, kā saimniekot gudri un efektīvi neizmantojot kailcirtes.

Semināra teorētiskajā daļā Meža konsultāciju pakalpojumu centra pārstāve Laila Šestakovska pastāstīs par pieejamo Eiropas Savienības  atbalstu meža īpašniekiem. Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis informēs par biotopu kartēšanu projektu Latvijā. Ar prezentācijas par nekailciršu mežsaimniecību uzstāsies  PDF direktors un Meža programmas vadītājs Jānis Rozītis un mežsaimniecības speciālists Mārtiņš Lūkins. Semināra otrā daļa plānota mežā, kur dalībniekiem tiks dota iespēja iepazīties ar saimnieka Ziedoņa Vilciņa mežu kopšanas cirtēm, kā arī izlases un pakāpeniskajām cirtēm, kas veiktas egļu un lapu koku mežaudzēs dažādos laika periodos pēdējo 20 gadu laikā.

“Mežs apsaimniekošana ir vairāku paaudžu kopdarbs. Dažādās vērtības, vajadzības var nepārtraukti mainīties meža īpašuma apsaimniekotajiem un izlases cirte ir meža apsaimniekošanas metode, kas nenozog nākotnes iespējas,” uzsver PDF direktors Jānis Rozītis.  “Nekailciršu mežsaimniecība nodrošina ilgtermiņa peļņu, meža īpašuma vērtību un bagātu meža ekosistēmu.”

Mežu īpašnieki un apsaimniekotāji, citi interesenti, kuri vēlās klātienē aplūkot šādu privātas mežsaimniecības praksi, aicināti pieteikties Pasaules Dabas Fondā, zvanot uz telefona numuru 67505640 vai rakstot uz info@pdf.lv. Līdzīgs seminārs plānots arī 28. oktobrī Vecumnieku novada Kurmenē.