Ziņas

Sabiedrība

Rīko ērču encefalīta izbraukuma vakcināciju uz Cēsīm

Neskatoties uz ērču encefalīta izplatību, Latvijas reģionos vakcināciju pret šo bīstamo saslimšanu kavē vakcinācijas pakalpojumu pieejamības trūkums. „Veselības centra 4” rīkotajā izbraukumā uz Cēsīm potes varēs saņemt gan bērni, gan pieaugušie. 4.oktobrī mobilais vakcinācijas mikroautobuss no plkst.12-16 piestās lielveikala „Maxima” stāvlaukumā Cēsīs, Valmieras ielā 17a.

Speciālisti brīdina, ka rudenīgais laiks un lietus ērču aktivitāti rudenī nemazina. Latvijā ziemas kļūst arvien maigākas, tāpēc ērču aktivitātes sezona mūsu valsts teritorijā kļūst arvien ilgāka. Ērces ir aktīvas, kad gaisa temperatūra pārsniedz +5 grādus pēc Celsija, taču cilvēkiem Latvijā ērces pēdējos gados noņemtas pat janvārī. Tagad rudenī, kad ērces vēl ir aktīvas, speciālisti vakcinācijai iesaka izvēlēties ātro vai paātrināto vakcīnās shēmu, kas pie imunitātes ļauj tikt īsākā laikā.

Latvijas Infektoloģijas centrā šogad ārstējušies jau 52 pacienti, kuriem konstatēta saslimšana ar ērču encefalītu. Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Pēc SPKC datiem, aptuveni 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, ir inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.

Diemžēl pret ērču encefalītu, kas var izraisīt smagus nervu sistēmas bojājumus un būt arī nāvējošs, zāļu nav, taču ir pieejama vakcīna. Encefalīta vīruss, kas atrodams inficētas ērces siekalās, cilvēka organismā var nonākt jau dažu minūšu laikā pēc ērces piesūkšanās.

Pērn Latvijā ar ērču encefalītu saslima 230 cilvēki, no tiem deviņi bija bērni vecumā līdz 17 gadiem, kas veidoja 3,9% no kopējā slimnieku skaita. Pagājušajā gadā pēc ilgāka pārtraukuma ar encefalītu saslimušo Latvijas iedzīvotāju skaits atkal pieauga, palielinoties par aptuveni 30%.

VC4 izbraukuma vakcinācijas laikā, uzrādot personas apliecinošu dokumentu, par pakalpojumu iedzīvotāji varēs norēķināties gan skaidrā naudā un ar karti, gan uzrādot savas veselības apdrošināšanas polises. VC4 vakcinācijas dienests sadarbojas ar visām veselības apdrošināšanas kompānijām Latvijā.

SIA „Veselības centrs 4” (VC4) Vakcinācijas dienests ir vadošais vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs Latvijā ar ilggadīgu pieredzi. Izmantojot VC4 mobilo izbraukuma vakcināciju, pret gripu, ērču encefalītu u.c. infekcijas slimībām ir vakcinēti cilvēki daudzās Latvijas pilsēta un darbinieki vairākos simtos Latvijas iestāžu un uzņēmumu.