Ziņas

Sabiedrība

Rīgas ielas skatlogos ienāk Visums

Gatavojas izstādei. Cēsu Bērnu un jauniešu centra darbinieces Sarmīte Radziņa, Sandra Egle, Evita Blīgzna un Vineta Tenča uzpoš Rīgas ielas nama skatlogus, lai tajos izvietotu bērnu darbus.Foto: no albuma

Cēsnieki un pilsētas viesi laikā, kad izstāžu zāles slēgtas, var priecāties par bērnu mākslu pilsētas centrālās ielas skatlogos.

Cēsu Bērnu un jauniešu centra (CBJC) “Spārni” darbinieki un pedagogi Rīgas ielas 3.un 4.nama logos ierīkojuši audzēkņu vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbu izstādi “Visā Visumā…”.

Cēsu Bērnu un jauniešu centra mākslas pulciņu audzēkņiem pavasaris parasti ir satraucošs laiks, jo viņu veikums tiek nodots publikas vērtējumam Cēsu Izstāžu namā. Tas parasti ir kā mācību gada kopsavilkums, tiek iesniegti vairāki simti darbu, tad žūrija, kurā ir profesionāli mākslinieki, veikumu izvērtē, pēc tam notiek krāšņa izstādes atklāšana.
Tā bija iepriekš. Tagad pandēmijas ierobežojumu dēļ Izstāšu nams slēgts, arī audzēkņiem darbošanās aizejošajā mācību gadā bijusi ierobežota, taču pedagogi kopā ar bērniem nolēmuši tradīciju nepārtraukt un pavasara izstādi sarīkot kaut vai virtuāli. CBJC pasākumu organizatore Lāsma Dene stāsta: “Tika izvēlēta tēma “Visums”, kurā Cēsu un apkārtējo novadu bērni un jaunieši, kuri darbojas mūsu centrā, tika aicināti pētīt un attēlot mākslas darbos visu, kas saistās ar Visumu: vērojumus dabā, Visuma uzbūvi, fantāzijas un asociācijas par Visumu, cilvēkus, kas pēta un izzina Visumu.”

Bijusi arī iecere veidot plašāku sadarbību ar zinātkāres centru “ZINOO”, kur arvien lielāku vietu ieņem kosmoss, bet, ņemot vērā ierobežojumus, tas neizdevās. L. Dene saka, ka šī sadarbības ideja netiek atmesta pavisam, jo Visums ir ļoti plaša tēma, ko citu gadu var pavērst citā skatījumā.

Ierobežojumi tomēr ietekmējuši pulciņu darbu, jo ne visos bērni var darboties attālināti. Zīmēšanā, gleznošanā tas iespējams, bet keramikas pulciņā grūtāk, tur darbu veidošanai nepieciešams īpašs aprīkojums. Taču bērni bija gatavi arī šim izaicinājumam, un izstādei iesniegti 105 mākslas darbi, kuru autori pārstāv desmit interešu izglītības pulciņus. Sākotnēji domāts ekspozīciju veidot tikai digitāli, dodot iespēju ikvienam interesentam aplūkot bērnu radītos darbus attālināti. Taču, konsultējoties ar Cēsu Izstāžu nama vadītāju Natu Livonsku, nolemts iznākt no datora pie skatītājiem brīvā dabā.

“Nedaudz pamainām pasauli, bērnu radītos darbus nododot apskatei, iekrāsojot Rīgas ielu,” saka L. Dene.. “Bērni ir strādājuši un pelnījuši ko vairāk, ne tikai izstādi datorā. Mēs jau pašiem jaunākajiem audzēkņiem mācām, kā māksla jābauda, kā ar to jādalās. Gribējām aizņemt vēl vairāk skatlogu garākā ielas posmā, bet, ņemot vērā, ka liela daļa darbu tika iesūtīti tikai elektroniski, sapratām, ka tik plaši izstādīties nevarēs. Tāpēc darbi aplūkojami divu ēku skatlogos. Paldies namu īpašniekiem, kuri ļāva mums darboties. Vispirms centra darbinieces nomazgāja logus, tad kopā ar pulciņu vadītājiem tika izstādīts bērnu veikums, tas būs skatāms līdz maija beigām. Droši vien šis ir pareizs risinājums, jo tiks aptverts lielāks skatītāju loks, varēs piestāt garāmgājēji, kuru, sākoties siltam laikam, Cēsu ielās kļūs arvien vairāk. Jau esam saņēmuši pirmos komplimentus.”

Izstāde skatlogos tiešām ir iespēja aptvert plašāku auditoriju, arī tos, kuri uz Izstāžu namu neaizietu. Tagad ikviens saulainā dienā varēs piestāt un papriecāties par bērnu krāsainajiem darbiem. Visu iesūtīto, arī to, ko nevarēja izvietot logos, līdz maija beigām iespējams apskatīt virtuāli Cēsu Bērnu un jauniešu centra mājaslapā.
“Šī pavasara izstāde būs aizvadīta nedaudz neierastā formātā, bet ceram, ka jau nākamajā gadā atkal varēsim tikties Cēsu Izstāžu namā ar vērienīgu klātienes notikumu,” saka L. Dene.

Tikmēr darbošanās Cēsu Bērnu un jauniešu centrā neapklust, un vakar noslēdzās darbu iesniegšana vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas projektā “Zeme manās rokās” 1.kārta, kas veltīts Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanai un kopšanai.