Ziņas

Sabiedrība

Restaurēs Cēsu viduslaiku pils Rietumu torni

Foto: no albuma

Aizvadītajā piektdienā Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Mārtiņš Malcenieks parakstīja līgumus par restaurācijas darbiem Cēsu viduslaiku pils Rietumu torņa konservācijai ar vietējiem būvuzņēmējiem SIA „Aqua Latvija” un SIA „Kurmis būvniecība”, portālam eDruva.lv pastāstīja Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs Kārlis Pots.

Līgumi paredz, ka darbi jāpabeidz līdz nākamā gada 1.decembrim. Uzņēmēji lēš, ka, saglabājoties siltākam novembrim un decembrim, darbus varētu sākt jau tuvāko nedēļu laikā.

Kā norāda viduslaiku pils kurators Gundars Kalniņš, šie darbi ir zīmīgi un simboliski, jo pēdējā restaurācija pilī notikusi 1914.gadā, tātad – pirms 100 gadiem. Tolaik izveidots visiem zināmais torņa jumts, kas kļuvis par neatņemamu Cēsu vecpilsētas panorāmas elementu un simbolu.

Tāpēc, visticamāk, pamanāmākais darbu rezultāts būs Rietumu torņa jumta seguma nomaiņa. Kā norāda K.Pots, ja 1914.gadā to nosedza ar māla dakstiņiem, kuri pēc tam tika vairākkārt laboti, tad 1990.gadā, ņemot vērā naudas trūkumu, tika izveidots esošais skaidu jumts.

“Pa šiem 25 gadiem esošais skaidu jumts savu laiku ir nokalpojis. Restaurācijas projekts paredz atjaunot tādu segumu, kāds tika izveidots pirms 100 gadiem. Ar māla dakstiņu jumtu pilij atgriezīsies izskats, ko atminas vecāko paaudžu cilvēki. Tas labi redzams, piemēram, pirmajās krāsu fotogrāfijās,” skaidro G.Kalniņš.

Tāpat tiks veikta torņa ārējo mūru konservācija – mūris tiks izšuvots un atjaunota kaļķu java. Liels darba apjoms tiks veikts torņa iekštelpās – gan vītņu kāpnēs, gan torņa zālēs – un īpaši, visiem labi zināmajā Mestra zālē, kas patlaban ir slēgta apmeklētājiem drošības apsvērumu dēļ. Vienlaikus tiks veikta ļoti sarežģīta 500 gadus senās velves saglabāšana un sienu un grīdas restaurācijas darbi. Lai pasargātu Mestra zāli no laika apstākļiem, tiks ierīkoti koka slēģi – tādi paši, kādi tai bijuši 19.gadsimta nogalē. Taču, kā uzsver pils kurators, darbi netraucēs tūristu plūsmai, jo pils būs pieejama apskatei. Vienīgi Rietumu tornim, iespējams, būs ierobežota pieejamība

Projekta rezultātā apmeklētājiem būs droši pieejamas visas torņa telpas. Būs arī pilnveidots torņa apskates maršruts – atjaunojot otras vītņu kāpnes, kas patlaban netiek izmantotas, būs iespēja apmeklētāju kustību virzīt divos virzienos.

Torņa restaurācijas projekta autors ir arhitekts Artūrs Lapiņš, kurš Cēsu viduslaiku pils atjaunošanas darbus veidojis jau kopš 2002.gada, līdz ar to ir uzkrājis vairāk nekā desmit gadu pieredzi. Viņa darbu sarakstā ir arī tādi nozīmīgi kultūrvēsturiski objekti kā Doma baznīca un Rīgas pils.

Bet, pēc Kalniņa teiktā, liels gandarījums esot par to, ka darbus veiks vietējie būvuzņēmēji, ar kuriem jau esot veiksmīga sadarbības pieredze. Viņš piebilst, ka arī vēsturiskos 1914.gada restaurācijas darbus veicis slavens Cēsu būvnieks Pēteris Meņģelis, kurš turklāt lielu darba apjomu paveicis pats par saviem līdzekļiem.

Jāpiebilst, ka Rietumu torņa konservācija tiks veikta projekta „Cēsu viduslaiku pils saglabāšana reģiona sociālekonomiskai attīstībai” ietvaros, izmantojot 249 607 EUR piešķīrumu no Islandes, Lihtenšeteinas un Norvēģijas ar Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta programmas „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” starpniecību. Projekta mērķis ir nodrošināt valsts nozīmes kultūras pieminekļa – Cēsu viduslaiku pils rietumu torņa autentisku saglabāšanu un pieejamību reģiona kultūrvides dažādošanai, iedzīvotāju sociālā un ekonomiskā kapitāla veidošanai.

Sagatavojusi Anda Dzenža