Ziņas

Sabiedrība

Rencēnos uz “Ļembastu” pulcējās amatierteātri

“Ļembasts” Rencēnos. Amatierteātru radošajā festivālā dalībnieki guvuši vērtīgu pieredzi.Foto: publicitātes

Divas dienas pagājušas nedēļas izskaņā Rencēnos amatierteātru radošais festivāls “Ļembasts” pulcēja dažādu Ziemeļvidzemes amatierteātru dalībniekus. Tur notika meistarklases, kurās profesionālu pasniedzēju vadībā varēja apgūt dažādas aktiermākslas tehnikas – improvizāciju, skatuves cīņu, priekšmetu teātra pamatus, informē Burtnieku novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Stērste. viņa norāda, ka ikdienā, darbojoties katram savā kolektīvā, bez “skata no malas”, savstarpējās pieredzes apmaiņas un profesionālu pasniedzēju piesaistīšanas, kolektīva aktiermākslas meistarības celšana ir apgrūtināta.

Raiskuma amatierteātra “Punkts uz i” vadītāja Inese Kalniņa stāsta: “Vadu kolektīvu bez režisora izglītības, tāpēc cenšos izmantot visas iespējas, kur var iegūt zināšanas. Savā novadā arī esam rīkojuši šādas radošas darbnīcas kopā ar Vari Vētru, kas bija noderīgi un uzrunāja pieteikties arī “Ļembastam”. Šoreiz lielākais ieguvums bija iespēja apgūt dažādu cīņu veidus – sākot no visvienkāršākās pļaukas līdz zobenu cīņām uz skatuves – kas līdz šim bija sveša un, spēlējot lugas, pietrūka.”

Visvairāk fiziskās atdeves no dalībniekiem prasīja skatuves cīņas nodarbības, kuras vadīja skatuves cīņu režisors un horeogrāfs Oula Kitti no Somijas. Dalībnieki ieguva iemaņas dažādos cīņas paņēmienos, kas ir ļoti svarīgas, lai radītu skatītāju acīm ticamas cīņu ainas un apgūtu cieņpilnu attieksmi pret ieroci, cīņas procesu un cīņas partneri. Iztēli un radošo domāšanu dalībniekiem rosināja priekšmetu teātra nodarbības kopā ar Miķeli Žideļūnu, Latvijas Leļļu teātra aktieri, un Edgaru Liporu, ilggadējo kustību teātra pasniedzēju, multinstrumentālistu un vīru kopas “Vilki” vadītāju. Priekšmetu teātra nodarbību laikā tika apgūtas prasmes dzīvu būtņu īpašības piešķirt sadzīves priekšmetiem un iesaistīt tos izrādes tapšanā.

Improvizācijas meistarklases notika kopā ar improvizācijas teātra “Spiediens” vadītāju un “Dzīvesprieka skolas” improvizācijas pasniedzēju Kasparu Breidaku. Pēc nodarbībām viņš secina: “Atsaucība un atdeve no dalībniekiem ir augsta, ļoti nopietni attiecas pret darbu, par ko ir liels prieks. Ceru, ka no nodarbībām viņi gūs iedvesmu, praktiskas iemaņas, ko izmantot, lai skatītājiem būtu interesantāk. Paldies viņiem par dzīvesprieku, emocijām.”

Festivālā “Ļembasts” savā skatuves pieredzē dalījās arī tā idejas autors Valmieras teātra aktieris un Rencēnu amatierteātra “Jautra kompānija” režisors Kārlis Neimanis. Pēc pirmās dienas nodarbībām dalībnieki viņa koncertā “Teātra anekdotes un mūzika” varēja klausīties interesantos stāstos “iz teātra dzīves” un baudīt mūziku no dažādām izrādēm.

Kā norāda E.Stērste, amatierteātru radošā festivāla “Ļembasts” mērķis ir popularizēt amatierteātru kustību, paplašināt amatierteātru kolektīvu dalībnieku redzesloku un celt aktiermākslas meistarību. Festivāls norisinājās ar Burtnieku novada pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.