
Nedēļu pēc skolēnu pavasara brīvlaika iespēja atkal klātienē satikt savus 1.-4.klašu audzēkņus parādījusies izglītības iestādēm no vēl trim vēsturiskā Cēsu rajona novadiem, taču, tikai nedēļu to jau izbaudījušiem, Pārgaujas novada skolēniem būs atkal jāatgriežas pie attālinātā mācību darba.
Kā jau bija sagaidāms no reģionālā pieejas principa klātienes mācību īstenošanai “Covid-19” apstākļos, novadi te piepulcējas, te atkal tikpat strauji “atbirst” no tā saucamo epidemioloģiski drošāku teritoriju saraksta. Atgādināsim – saskaņā ar Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) slēdzienu uzreiz pēc pavasara brīvlaika saukt sākumskolēnus klašu solos bija iespēja pieciem vēsturiskā Cēsu rajona novadiem. Tikai divi – Pārgaujas un Priekuļu novads – šo iespēju šonedēļ izmantoja, pārējie pieņēma piesardzīgi nogaidošu pozīciju.
Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvalde saziņā ar skolu direktoriem lēma pavērot epidemioloģiskos rādītājus vēl nedēļu, savukārt Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas novadā patlaban vērojamā saslimstības rādītāju krišanās tika novērtēta skeptiskāk. Jaunpiebalgas novada dome 18.martā izdeva rīkojumu nodrošināt attālinātās mācības jeb tā saukto C modeli līdz 6.aprīlim. Lēmumu neatgriezties klātienes darbā līdz pat Lieldienām vietvara pamato ar izglītības iestādes specifiku – Jaunpiebalgas vidusskolā mācās visnotaļ daudz audzēkņu no kaimiņu pašvaldībām, kur vēl bija samērā augsti kumulatīvie saslimstības rādītāji. Bažu dēļ par iespējamo saslimstības pieaugumu pēc Lieldienu brīvdienām Vecpiebalgas novada dome pagājušajā nedēļā lēma vēl stingrāk – palikt attālinātajā režīmā līdz pat 12.aprīlim un tikai tajā gadījumā, ja epidemioloģiskā situācija būs joprojām stabila, nedēļu pēc Lieldienām jaunāko klašu audzēkņi tiktu aicināti atgriezties mācību iestādē.
Ir pagājusi nedēļa, Cēsu novadā atkārtoti pārvērtēta iespēja atsākt klātienes nodarbības. Tā kā epidemioloģiskā situācija jau otro nedēļu pašvaldības teritorijā ir stabila (kovida 14 dienu kumulatīvais rādītājs 24.martā bija 117), novada dome ceturtdien lēma atļaut atsākt sākumskolēnu klātienes mācības. Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina, uzrunājot domes deputātus, informēja, ka attiecīgo izglītības iestāžu darbiniekiem vēl pirms mācību uzsākšanas tiks veikti siekalu testi, skolēniem un pedagogiem solītās sejas maskas ir saņemtas un skolu direktori apliecinājuši gatavību organizēt mācības atbilstoši epidemioloģiskās drošības prasībām. Divas iestādes – Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskola un Cēsu 1.pamatskola – ierobežoto telpu dēļ mācības nodrošinās daļēji klātienē jeb pēc tā sauktā B modeļa. Klases dalās divās grupās, katra grupa uz skolu nāk katru otro dienu. Skolēnu pārvadājumi atjaunojami vien Vaives pagastā esošajā Rāmuļu skolā.
Pieminot epidemioloģisko situāciju kaimiņos, L.Kokina atzīmēja, ka patlaban viskritiskāk sokas Pārgaujas novadā, no kurienes zināms audzēkņu skaits ir Cēsu 2.pamatskolā. Ar ģimenēm plānotas individuālas pārrunas, ja kādam šajās ģimenēs būs noteikts kontaktpersonas statuss, tad ieteiks atvases uz skolu tomēr nevest. Taujāta par iespējamajām āra nodarbībām vecāko klašu audzēkņiem, Izglītības pārvaldes vadītāja atkal atsaucās uz Cēsu 2.pamatskolu kā veiksmīgo piemēru, kur jau izmēģinātas āra sporta stundas. Taču pagaidām, izņemot mudinājumu rīkot ārā sporta stundas, plašāk šis nodarbību risinājums, visticamāk, vēl netiks izvērsts.
Arī Amatas un Līgatnes novadu izglītības iestādēs plānots 1.-4.klasei atsākt mācības klātienē, “Druvai” pavēstīja Amatas novada pašvaldības Apvienotās izglītības pārvaldes vadītāja Dina Dombrovska. Savukārt jautājums par āra nodarbību organizēšanu ir komplicētāks, vēl ceturtdien par to bija paredzētas plašākas sarunas iestāžu vidū.
Tāpat Raunas vidusskolā gandrīz visiem mazajiem gaidāma tikšanās. Vidusskolas direktors Edgars Plētiens “Druvai” apstiprināja, ka lemts izmantot doto iespēju, vienīgi 1.klase vēl nedaudz dabūs nogaidīt, jo šīs klases skolotāja esot saslimusi. Līdzko būs izveseļojusies un saņemts arī testa rezultāts, šie skolēni, cerams, varēs atgriezties skolā. Taujāts par noskaņojuma maiņu attiecībā uz āra nodarbībām, E.Plētiens atzina, ka pagājušās nedēļas pašās beigās pedagogi nosliekušies, ka vajadzētu izmantot arī šo iespēju.
Gandrīz aizmirstajās klātienes mācībās jau nedēļu kā iejutušies Liepas pamatskolas 1.-4.klašu audzēkņi. Iestādes direktore Anžela Kovaļova “Druvai” ar aizkustinājumu atstāsta pirmās dienas iespaidus un arī vērojumus nākamajos rītos.
Skola jaunāko klašu audzēkņus sagaidījusi kā uz svētkiem – pat ar baloniem. Kāds skolēns atzinies, ka gandrīz vai raudāt gribējies. Arī “Druvas” uzrunātie audzēkņi pauda gandarījumu par satikšanos, vien atzina – dīvaina sajūta, skolā kā tirgū vai veikalā, jo visi apkārt maskās.
A.Kovaļova teic, ka skolēni cenšas godprātīgi pildīt visus drošības nosacījumus, lai gan pilnīgi nepārtraukta distances ievērošanas kontrole ir teju neiespējama. Tiesa, telpu ziņā patlaban sākumskolas klašu darbu var veiksmīgi koordinēt – skolai ir pat piecas ieejas, kas ļauj nodrošināt dažādu klašu audzēkņu savrupību.
\Nenoliedzama vilšanās par tik īsiem priekiem ir abu Pārgaujas novada izglītības iestāžu pedagogiem – jau pirmdien kontakts ar bērniem atkal notiks vien caur ekrāniem. Straupes pamatskolas direktore Ligita Krūmiņa dalās pārdzīvotajā, ka bērni bijuši nevis vienkārši priecīgi, bet “mācīties griboši”. Šeit izmantotas arī āra nodarbību iespējas. Šīs nedēļas laikā katru no vecākajām klasēm audzinātāji izveduši vai nu pārgājienā, vai īpašā uzdevumu nodarbībā teritorijā esošajā Zaļajā klasē. “Ļoti skumji, ka tā bija tikai viena nedēļa,” teic direktore, apliecinot, ka jaunie saslimšanas gadījumi novadā nav bijuši saistīti ar viņas vadīto skolu. Arī Stalbes pamatskolas direktore Jolanta Dzene apstiprināja šonedēļ gūtās pozitīvās emocijas. “Bērni laimīgi, to arī ļoti pārliecinoši pauda vārdos! Viss bijis noorganizēts, lai veiksmīgi tālāk strādātu, bet tik vien tika,” stāsta J.Dzene, vienlaikus gan paužot pateicību pat par šo vienu doto nedēļu.