Ziņas

Sabiedrība

Reģionālo attīstības centru apvienība sola cīnīties par skolotāju algām

Reģionālo attīstības centru apvienība savā steidzami risināmo problēmu sarakstā ierindojusi arī skolotāju algu jautājumu, intervijā aģentūrai LETA atklāj apvienības vadītājs, Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Bijušajos rajonu centros, par kuru interesēm iestājas jaunizveidotā Reģionālo attīstības centru apvienība, esot savas specifiskas intereses gan Eiropas Savienības (ES) fondu sadalē, gan diskusijās par budžetu. Piemēram, attiecībā uz pedagogu atalgojumu lielajām pilsētām finansējuma sadale pēc principa “nauda seko skolēnam” ir ļoti izdevīga, bet laukos tas faktiski iznīcina mazās skoliņas, skaidro Krauklis.

Viņš uzskata, ka ir jādiskutē un jāatrod kompromiss, bet kāds tas būs, pagaidām neviens nezina. Patlaban lauku skolām par labu tiek pārdalīta daļa līdzekļu, kas pienāktos lielajām pilsētu skolām, uzskata Krauklis. Viņa skatījumā tā nav normāla situācija.

Pedagogu atalgojums neesot vienīgais jautājums, kas īpaši rūp bijušo rajonu centru iedzīvotājiem. “Ik pa laikam arī dzirdam, ka kāda ministrija iecerējusi reformēt savas pakļautības iestādes, kas ietekmēs iedzīvotājiem sniedzamos pakalpojumus. Pašvaldībām ir rūpīgi jāseko līdzi šīm reformām, jo, piemēram, tiesu reformas rezultātā daļai iedzīvotāju pirmā līmeņa tiesas faktiski kļuvušas nepieejamas. Tāpat reģionālās attīstības centriem ir specifiskas intereses par ceļu fonda izlietojumu, jo to teritorijā ir gan pilsētas, gan lauku teritorijas,” nobažījies Krauklis.

Reģionālo attīstības centru apvienību satrauc arī iecerētā nodokļu reforma un nodokļu likmes palielināšana mikrouzņēmumiem. Patlaban liela daļa veikaliņu, kas atrodas mazapdzīvotās lauku teritorijās, esot noformēti kā mikrouzņēmumi, jo tā veikalnieks, kura apgrozījums ir ap 2000 eiro mēnesī, varot samaksāt par elektrību un nopelnīt sev algu, kura nav daudz lielāka par minimālo.

“Iedzīvotājiem ir ļoti svarīgi, lai tādi veikaliņi laukos būtu. Brīdī, kad mikrouzņēmumu nodoklis tiks pacelts, mazais veikaliņš, visticamāk, bankrotēs, jo mikrouzņēmuma nodoklī nekādi uzturēšanas izdevumi nav ierēķināti, svarīgs ir tikai apgrozījums. Iespējams, Rīgā ir grūti aptvert, ka kāda veikala apgrozījums ir 2000 eiro mēnesī, nevis dienā, bet nedrīkst pieļaut, ka šie lauku veikali tiek slēgti, jo tie bieži vien ir vienīgā tirdzniecības vieta apkaimē,” skaidro Reģionālo attīstības centru apvienības vadītājs.

LETA