Ziņas

Sabiedrība

Raunas domes priekšsēdētāja: Diskusijās par teritoriālo reformu jāiesaista pašvaldību pārstāvji un iedzīvotāji

Pēdējā Administratīvi teritoriālā reforma skaidri parādīja, ka nav sasniedzams objektīvs rādītājs, neiesaistot visu pašvaldību pārstāvjus un iedzīvotājus diskusijā par reformas modeļiem, tomēr tas notiek atkal, aģentūru LETA informēja Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe (“Rauna”).

Zurģe atklāja, ka pašvaldība neuzskata par izvērtējamiem reformu priekšlikumus, ar kuriem neviens nav pacenties viņus iepazīstināt.

“Mēs tā arī neesam saņēmuši atbildi, kas pamatotos reālos faktos, kādu ieguvumu, tostarp ekonomisko, dos plānotie reformas varianti, vispirms jau konkrēti mūsu teritorijas iedzīvotājam un visbeidzot valsts attīstībai kopumā,” uzskata priekšsēdētāja.

Viņa atklāja – kad būs skaidras atbildes uz šiem jautājumiem, tad arī būs objektīvs viedoklis.

Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformas varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.