
10. aprīlī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) prezentēja iecerēto administratīvi teritoriālo reformu – 119 pašvaldību vietā kartē iezīmētas 35.
Ministrs Juris Pūce uzsvēra, ka prezentācija ir tikai pirmais ieskats, sekos garas un ilgas diskusijas, arī ar katru pašvaldību individuāli.
Jaunajā Latvijas kartē viens novads būs tagadējie Amatas, Cēsu, Jaunpiebalgas, Līgatnes Pārgaujas, Priekuļu un Vecpiebalgas novadi. Savukārt Raunas novada centrs turpmāk paredzēts Smiltenē – reģionālās attīstības centrs, kuru veidos Apes, Smiltenes un Raunas novadi.
Raunēniešiem tas ir pārsteigums, kas jāapdomā. Ilggadējais Raunas pagasta, vēlāk Raunas novada vadītājs Andris Neimanis atzīst, ka līdz šim ar kaimiņiem – Smiltenes novadu – nav izveidojusies liela saikne un parasti jau cilvēki dodas virzienā uz lielajām pilsētām. “Tas izskatās kā pret spalvu,” teic A.Neimanis un uzsver, ka Smiltene ir attīstīts centrs, bet arī Rauna tāda ir. “Ja domājam, kā uzlabot uzņēmējdarbības vidi, tad Raunai jāskatās uz Valmieras pusi. Ar Valmieru šī saikne ir lielāka. Protams, var vienoties pie Cēsīm,” pārdomās dalās A.Neimanis un atzīst, ka vispirms jāredz visa Latvijas karte un tad var vērtēt, kāpēc novadi apvienoti tieši tā. “Pirms iepriekšējās reformas par Raunu jau bija dažādi varianti. Rauna ir attīstīts centrs, to kaut kur pievienot ir grūti. Būs nevis ieguvumi, bet zaudējumi,” saka raunēnietis.
Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe atzīst, ka oficiāli dzirdēt par pievienošanu Smiltenes novadam bijis pārsteigums. “Dzirdot prezentāciju un reformas kritērijus, Raunas novads pie Smiltenes tiem neatbilst. Mums ar kaimiņiem līdz šim bijis tikai viens kopīgs tūrisma projekts,” skaidro E.Zurģe.
Domes deputāti apspriedīsies, rakstīs savus argumentus ministrijai, kā arī rīkos iedzīvotāju aptauju.