Ziņas

Sabiedrība

Raunā nošauj medību suni

Aprīlī Raunā jelgavniekam Andrim Murņikovam brīvdienas noslēdzās skumji – nošāva viņa medību suni. Trīs gadus vecais Bavārijas asinspēdu dzinējsuns bija vairākkārtējs uzvarētājs izstādēs un dažādās medību disciplīnās, ieguvis Baltijas čempiona titulu.

Šaudās dienas laikā

”Druvā” A. Murņikovs vērsās neizpratnē, kā kaut kas tāds varēja notikt un kādēļ vainīgā persona nav aizturēta. A. Murņikovs stāsta: ”Ar ģimeni bijām atbraukuši ciemos pie sievasmātes Raunā. Biju uz mirkli iegājis mājās, pārējie palika ārā. Bērni braukāja ar divriteņiem, pieaugušie kopa apkārtni, strādāja dārzā un atpūtās. Pēkšņi atskanēja šāviens. Izgāju ārā. Ieraudzīju, ka viens mans suns noguļas ceļa galā. Uzsaucu, lai nāk iekšā, bet viņš tik pacēla galvu un tūlīt nolaida. Piegāju klāt, pamanīju, ka sānā ir asiņojoša brūce. Uzskatu, ka sašaušana notika 50 metrus no mājas. Izsekojām pat līdz vietai, kur sākās asins pēdas – tātad tur dzīvnieks tika sašauts.”

Medību suņa īpašniekam ir daudz jautājumu, uz kuriem viņš vēlas rast atbildes. Pats būtiskākais – kā iespējams šaudīties ar bisi dienā, apdzīvotā vietā, kur apkārt ir vairākas mājas un daudz cilvēku.

A. Murņikovs ne tikai sēro par savu suni, bet ir arī uztraukts par to, ka skrotis varēja trāpīt kādam bērnam, kuri turpat braukāja ar velosipēdu:

”Domāju, ka kāds bisi droši vien pabāza pa logu un nošāva suni. Vai tas notika ar legālu ieroci? Kādēļ vēl nekas nav atklāts? Līdzīgā situācijā, kad Talsu rajonā medību laikā nošāva suni, policija operatīvi pārbaudīja šaujampulvera klātbūtni uz rokām un drēbēm, tā veiksmīgi atklājot vainīgo.”

A. Murņikovs skaidro, ka suns nebija liels – svēra apmēram 20 kg, nebija nikns. Turklāt saimnieks stāsta, ka abi medību suņi ir pieraduši dzīvot aiz sētas, tādēļ pat tad, kad tās nav, tālu no mājām neiet. Visu laiku A. Murņikovs arī vērojis un pieskatījis savus mīluļus, taču viena suņa dzīves liktenīgo mirkli tomēr nepamanīja.

Izmeklēšana turpinās

Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba atzīst, ka arī policija saprot skumjo situāciju un jūt līdzi suņa īpašniekam: ”Nav pieņemams un pieļaujams, ka publiskā, apdzīvotā vietā – Raunā-, kas nebūt nav medību objekts, notiek šaudīšanās. Ņemot vērā, ka šaušana notika apdzīvotā vietā, par upuri varēja kļūt jebkurš. Izņemtās skrotis parādīja, ka šauts ar medību ieroci. Tas nozīmē, ka, iespējams, vainīgais ir mednieks.”

Policijā ”Druvu” informēja, ka notikuma vietā pirms operatīvās grupas, kura tajā laikā vēl atradās citā izsaukumā, ieradās arī Raunas iecirkņa inspektors, kuram tajā dienā gan bija brīvdiena. Pārbaudīti vietējie mednieki, taču netika konstatēts, ka kāds no viņiem būtu šāvis. J. Goba vērtē, ka nevar izslēgt iespējamību – suni sašāvis kāds pret dzīvniekiem naidīgi noskaņots garāmbraucējs.

Šāviens nav raidīts no vītņstobra šautenes, tādēļ nav metodes, kā noteikt, no kura ieroča skrotis nākušas. J. Goba nenoliedz, ka bija iespējams veikt testus, ar īpaša šķidruma palīdzību nosakot, vai kādam no apkaimes medniekiem uz rokām un apģērba nav šaujampulvera paliekas. Tomēr, ja šāds tests būtu veikts, to varētu vērtēt tikai kā netiešu pierādījumu. J. Goba skaidro – tas neapliecinātu vainu, jo šaujampulvera paliekas varētu būt radušās arī, tīrot ieroci vai veicot treniņšāvie-nus šautuvē.

Cēsu rajona policijas pārvalde ir uzsākusi kriminālprocesu par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, kuras rezultātā tas gājis bojā. Aizdomās turamās personas pagaidām nav noskaidrotas, tomēr operatīvās darbības un izmeklēšana turpināsies. J. Goba apstiprināja – paredzētas arī medību noteikumu, tai skaitā ieroču glabāšanas un pārvadāšanas noteikumu ievērošanas pārbaudes. Par notikušo informēta arī mežniecība, mednieki, policija aizvien gaida informāciju.

”Ministru kabineta noteikumi paredz, ka pilsētās un ciemos ārpus norobežotās teritorijas suns bez pavadas un uzpurņa var atrasties zaļajā zonā un mežā pastaigas laikā īpašnieka uzraudzībā un redzeslokā attālumā, kādā iespējams kontrolēt dzīvnieka rīcību. Policija šinī gadījumā nevar pārmest suņa īpašniekam, kurš arī norādījis, ka suni pieskatījis, tomēr skaidrs, ka vismaz uz mirkli suns bija aizskrējis ārpus redzesloka. Tad arī notika nelaime,” atzīst J. Goba.

Policija aicina atsaukties un ziņot par notikušo aculieciniekus vai cilvēkus, kuriem ir kāda informācija par šo gadījumu. Informāciju iespējams sniegt arī anonīmi.