Ziņas

Sabiedrība

Rauna atklājas mākslas darbos

Veiksmīga sadarbība. Raunas pagasta kultūras dzīves organizatore Linda Kručāne un galerijas “Laipa” saimnieks Normunds Cercins atzīst, ka plenēra tradīcija jāturpina.Foto: Sarmīte Feldmane

Piekto vasaru Raunā notika mākslinieku plenērs. Tas tiek rīkots sadarbībā ar mākslas galeriju “Laipa”, kas darbojas Valmierā. Šajā reizē Raunas novadā strādāja grafiķi, un tas bija vienīgais grafiķu vasaras plenērs Latvijā.

12 mākslinieki, starp viņiem arī lietuvieši Ingrīda Vait­kiene un Arūnas Vaitkus no Ali­tus, nedēļu dzīvoja un strādāja no­vadā, mākslas darbos parādot Raunā zināmas, neievērotas vietas un objektus.

“Rauna apbur un ievelk,” plenēra izstādes atklāšanā atzina mākslinieki.
Normunds Cercins, mākslas galerijas “Laipa” saimnieks, uzsvēra, ka bijis brīnišķīgi pavadīt nedēļu Raunā, ap to un strādāt. “Tas katram ir piedzīvojums. Katru gadu te atklājam ko jaunu. Tas ir patīkami – nesteidzoties redzēt, ieraudzīt vairāk, nekā redz citi,” sacīja pazīstamais fotomākslinieks.

Katram māksliniekam savs stāsts par satikšanos ar Raunu, tās iepazīšanu, darbiem, kuri te tapuši. Ināra Garklāva atklāja, ka pirmoreiz atbraukusi Muzeju naktī uz koncertu. “Rauna ir sena, te ir kaut kas no bērnības, te tik daudz senu stāstu,” teica māksliniece un bija priecīga, ka tagad viņai ir visi populārās dziesmas “Aiz Raunas augsti kalni…” vārdi.
Ineses Lieckalniņas dzimtas sak­nes ir Raunā. Viens no mammas brāļiem dzīvojis dzirnavās, vēlāk pārcēlās uz “Vilciņiem”, kur pagāja viņas bērnības vasaras. “Rau­na mani vienmēr valdzinājusi, te jūtos stabili. Ja no vietas, kur esi bijis, paņem kaut ko līdzi un kaut ko iedod, tad esam saistīti uz ilgiem laikiem,” sacīja māksliniece.

Ilzei Eglei Rauna bijis pārsteigums. “Ieleja un kalni apkārt, miers, sakoptība, cilvēku sirsnība. Iespaidu ļoti daudz, gribas vēlreiz te nokļūt un pastrādāt,” atzina māksliniece.

Mākslinieku darbos visbiežāk, tāpat kā agrākās vasarās, redzama māja Valmieras ielas stūrī, kas izskata dēļ iesaukta par pletīzeri jeb gludekli. Vēl, protams, pilsdrupas. Un daudzas jaukas vietas, detaļas namos, sētās, koki, ko ikdienā garāmejot nepamana, bet mākslinieks ierauga un parāda.

Normunds Cercins sagādāja pārsteigumu kolēģiem un izstādes apmeklētājiem. Fotogrāfijās cilvēku pakauši, izplūdušas sejas. “Datu aizsardzības likums. Tas ir absurds, un bildes ir kā protests,” skaidro mākslinieks un piebilst, ka arī autors ir nezināms.

Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe atzina, ka sadarbība ar “Laipu” izveidojusies ļoti veiksmīga un radoša, tā tiks turpināta. Raunas pašvaldības pārstāvji izstādē izvēlēsies divus mākslas darbus, kas paliks muzeja krājumā.