Ziņas

Sabiedrība

Rātsnams kļūst par biedrību namu

Darāmā netrūkst. Nākotnes ieceres apspriež Cēsu Pensionāru biedrības vadītāja Vanda Gasiņa (no labās), kultūras biedrības “Harmonija” vadītāja Astrīda Kamša un Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Cēsu nodaļas valdes priekšsēdētājs Māris Jākobsons.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Pie vecā rātsnama Cēsu vecpilsētā ikvienu piesaistīja pūtēju orķestris un priecīgi satrauktu cilvēku pulks.

“Lai nams ir kā gaismas pils, satikšanās vieta, lai tas vienmēr pilns ar ļaudīm, labām domām, darbiem un nodomiem. Lai nams ar vēsturi kalpo un visiem te labi klājas,” Cēsu inteliģencei, aktīvajiem cilvēkiem sacīja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, svinīgi tika pārgriezta lenta, tā apliecinot, ka tagad te būs mājvieta piecām nevalstiskām organizācijām.

Tās jau pārcēlušās, iekārtojušās un turpina aktīvo darbību. Katrai sava telpa, kopīga lielā un mazā zāle, virtuve, vēl arī vairāki nelieli foajē. Plašajā namā otro stāvu var izmantot gan ikdienas tikšanās reizēm, nodarbībām, gan plašākiem sarīkojumiem.

Biedrība “Cēsu pensionāri” gandarīti, tikko vietu atraduši ziņojumu dēlim, arī lielajai papardei. “Mums jau zālē bija interesanta lekcija “Lai ēdiens būtu kā zāles”. Kulināri vienu dienu strādāja un sarūpēja nama atklāšanas svētku galdu. Protams, jāsaskaņo ar citiem, kad kopējās telpas ir brīvas. Nelieliem sarīkojumiem te ir ļoti labi. Kad iedzīvosimies, būs ļoti jauki,” pastāsta biedrības valdes priekšsēdētāja Vanda Gasiņa un atklāj, ka drīz sāksies ceļojumu pēcpusdienas, kurās cēsnieks Tālis Jaunzems stāstīs par saviem vasaras ceļojumiem, būs pensionāru tikšanās kuplākā skaitā.

“Daugavas Vanagu” Cēsu nodaļas vadītājs Andris Jērcēns atzīst, ka organizācijā vairs ir tikai 15 biedri, pirms desmit gadiem bija pussimts, “Vienreiz nedēļā dežurējam. Ja kāds vēlas, var atnākt parunāties. Tagad mūsu satikšanās vieta būs Cēsīm vēsturiski nozīmīgā namā. Biedri jau lielākoties ir deviņdesmitgadnieki,” pastāsta vadītājs, bet Ligita Mazīte piebilst, ka organizācijai pietiek ar mazu stūrīti, kur ir galds un skapis. Šo pašu telpu izmanto arī Latvijas Nacionālo karavīru biedrība.

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs iesvētīja atjaunotās telpas. Viņš atgādināja, ka nevalstiskās organizācijas ir ļoti dažādas, bet nenoniecina neviena kvalitāti un darbu. “Šīs organizācijas ir daudz devušas sabiedrībai un šodien ir aicinātas saņemt. Dzīvot saticīgi ir izaicinājums. Katrai ir savas prioritātes, bet šajā namā jūs pārstāvat visu pilsētu, un tas ir augstākais uzdevums,” sacīja mācītājs un atgādināja apustuļa Pāvila teikto – centieties cits citu pārspēt savstarpējā cieņā -, kā arī vēlēja, lai katram ir iespēja un vēlme pakalpot citiem.

Kultūras biedrības “Harmonija” vadītāja Astrīda Kamša uzsvēra, ka šī ir īpaši saviļņojoša diena un organizācijas saņēmušas simtgadē skaistāko dāvanu – savu namu. Biedrības biedriem tas bija daudzu gadu sapnis. “Nevalstiskās organizācijas pilsētā darbojušās dažādās telpās. Kad gada sākumā tika spriests par pašvaldības iestāžu pārcelšanos uz Raunas ielu, domājām, kur būs telpas biedrībām, kas darbojas Raunas ielas namā. Zināms arī, ka “Harmo­nijas” vadītāja Dzidra Olengovi­ča un Astrīda Kamša jau vairākus gadus atgādināja par “Harmoni­jas” atrašanās vietu – kādreizējās katlumājas telpām, kas kultūras biedrībai nav tā piemērotākā vieta, arī patālu no centra. Tagad te ir mājvieta, kur darboties,” atgādināja novada domes priekšsēdētājs.

Citu biedrību pārstāvji atzina, ka būt kopā ar “Harmonijas” literātiem un gleznotājiem ir liels ieguvums. Tas jau redzams gaumīgi iekārtotajās kopīgajās telpās, kur pie sienām gleznas. Ikdienā tepat būs iespēja apmeklēt literārus un muzikālus sarīkojumus, skatīt izstādes.
Svētku reizē nevalstiskās organizācijas jaunajā mājvietā sveica pašvaldības iestāžu, ar kurām gadu gaitā izveidojusies ļoti laba sadarbība, pārstāvji. Arī jaunā nama saimnieki pateicās visiem, kuri atbalstījuši, īstenojuši ideju, lai organizācijām būtu savs nams. “Tādu atbalstu, palīdzību līdz šim nebijām saņēmuši. Pašvaldības darbinieki palīdzēja pārcelties, iekārtoties, tika izlīdzēts ar mēbelēm,” “Druvai” pastāstīja Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Cēsu nodaļas valdes priekšsēdētājs Māris Jākob­sons. Pašvaldības nekustamā īpašuma pārvaldnieks Gunars Grundmanis atklāja, ka telpas iekārtotas ar mēbelēm, kas savulaik jau izmantotas citur. “Nedaudz izdomas un darba, un rasts cits, noderīgs pielietojums. Vir­tuves iekārtai noderēja skapji, kas savulaik bija domes kases telpās,” pastāstīja G. Grundmanis.

Jaunajās telpās biedrības pašas būs saimnieki. Gan nevalstisko organizāciju biedri, gan viesi uzsvēra – kopā darbojoties, ir lielākas iespējas gan saturīgi pavadīt laiku, pilnveidoties, gan būt sabiedrībā.

Svētku reizē skanēja dzeja, spēlēja Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēkņi, skanēja cēsnieka Andra Vildera mūzika. Raisījās sarunas par nākotnes iecerēm.