Ziņas

Redzeslokā

Rallijs atgriežas Cēsīs, cerams – uz palikšanu

Svētki sākas! Rallija “Cēsis” starts un arī finišs bija pilsētas centrā Vienības laukumā, kur netrūka arī kupla skatītāju pulka. Daudzo mašīnu vidū bija arī vairāki žigulīši. Distancē dodas Viesturs Tilgass/ Jānis Puķīts, kuri bija ātrākie RK13 klasē.Foto: Jānis Gabrāns

Pēc četrpadsmit gadu pārtraukuma Cēsu apkārtnes ceļos atgriezās Latvijas čempionāts rallijā.

Tā rīkošanu uzņēmās biedrība “Millers motorsport”, un, kā atzīst rallija organizācijas komitejas priekšsēdētājs Māris Mil­lers, sacensības izdevās: “Iz­darījām visu labāko, ko varējām, un liekam sev deviņas balles no desmit. Esam arī guvuši daudzas atziņas, ko organizācijā pilnveidot, lai nākamreiz varētu likt maksimālo – desmitnieku.”

“Millers motorsport” jau vairākus gadus rīkojusi autosacensības mūsu pusē – Vidzemes ziemas autosprinta kausa izcīņu, vairākus minirallija posmus -, līdz bija gatavi ķerties pie Latvijas lielāko sacensību – valsts čempionāta posma – rīkošanas. M. Millers atzīst, ka šī pieredze bijusi ļoti noderīga, lai spertu nākamo soli: “Ja pirms pieciem gadiem uzreiz būtu ķērušies pie lielā rallija rīkošanas, laikam jau nekas nebūtu sanācis. Mazāku sacensību organizēšana deva ļoti labu bāzi, ieguvām kontaktus, izpratni, kas vajadzīgs. Arī komandas kodols izveidojies, šoreiz gan bija nepieciešams daudz palīgu, lai visu nodrošinātu, tāpēc vēlos pateikties visai komandai, kas teicami tika galā ar pienākumiem.”

Jautāts par lielākajiem izaicinājumiem rīkošanā, viņš stāsta, ka sacensību ģeogrāfija ļoti plaša un visu laiku jāseko notiekošajam ikvienā vietā. Īpaši saspringta bijusi iepriekšējā nedēļa. M. Mil­lers pastāsta: “Nedēļā pirms rallija kopumā sanāca gulēt tikai kādas 24 stundas, apmēram trīs četras stundas naktī, bet gandarījumu dod tas, ka rezultāts bija un to novērtēja arī dalībnieki. Parasti pēc sacensībām braucēji stāsta, kur kas nebija, kā vajag, ko mainīt, labot, bet šoreiz ne no viena nedzirdēju nekādus iebildumus. Tas likās neticami, bet, jā, sestdienas vakarā, kad rallijs bija noslēdzies, bija ļoti liels gandarījums par paveikto!”

Rallijā par favorītiem tika uzskatīti Mārtiņš Sesks/ Renārs Francis, taču jau pirmajā sacensību dienā viņi saskārās ar tehniskām problēmām un no sacensībām izstājās.

Pirms sacensībām M. Sesks atzina, ka sacensības soloties būt spraigas: “Cēsu rallija ātrumposmi ir kā mazais Igaunijas WRC rallijs Otepes reģionā, kas savukārt atgādina Somijas WRC ralliju, tādējādi varam vilkt paralēles starp Cēsu rallija un pasaules līmeņa ātrumposmiem. Būs izaicinoši un jaudīgi, skatītājiem būs, ko redzēt, braucējiem, ko stūrēt.”

Rallija kopvērtējumā par uzvarētāju kļuva vecmeistars Jānis Vorobjovs kopā ar stūrmani Guntaru Zicānu, kurš ir mūsu novada iedzīvotājs. Otrajā vietā raunēnietis Emīls Blūms/ Didzis Eglītis, uzvarētājiem zaudējot nepilnas 27 sekundes. Trīs sekundes aiz viņiem finišēja Lietuvas ekipāža. Astotajā vietā Jurģis Meis­ters/ Kalvis Blūms, kuri LRC5 klase ieņēma piekto vietu.

Emīls Blūms atklāja, ka šī bijusi sava veida atgriešanās rallijā pēc gandrīz trīs gadu pārtraukuma: “Nav kauns zaudēt tik pieredzējušam braucējam, kurš bijis arī mans treneris. Kopumā mūsu temps bija labs, bijām ātrākie, ja rēķina līdzvērtīgas mašīnas. Pēdējā ātrumposmā bija neliela tehniska ķibele, tad galvenais bija nepalaist garām Lietuvas ekipāžu.”

E. Blūms, kuram ir pietiekama pieredze, braucot dažādos rallijos, sacensību organizāciju novērtēja maksimāli augstu:    “Ātrumposmi bija ātri, tehniski, katru dienu bija sava odziņa, otrajā dienā uznākušais lietus iedeva savu garšu. Arī citi braucēji, ar kuriem runājām, atzina, ka viss bijis noorganizēts negaidīti labi.”

Vēl ekipāžai ieplānots startēt vairākos rallijos Igaunijā un Cēsu rallijs devis atziņu, ka iemaņas nav zudušas.

LRC7 klasē uzvarēja Ivo Ķilpis/ Artis Ceriņš (“Toyota Corolla AE86”), otrajā vietā Agris Upīts/ Andris Spilva (“Renault Clio”).

Cēsnieks Artis Ceriņš saka, ka prieks par uzvaru ir, bet vēl lielāks tas būtu, ja uzvara nāktu sīvā konkurencē, bet vairāki konkurenti izstājušies. Kopā ar valmierieti Ivo abi brauc jau padsmit gadus, savulaik rallijā “Cēsis” jau braukuši, tāpēc bijis prieks atkal tajā startēt: “Prieks par teicamo organizāciju, mums nebija nekādu iebildumu, atlika tikai braukt!”

Starts Cēsīs bijis pēc ilgāka pārtraukuma, gada sākumā startējuši rallijā “Sarma”, kur piedzīvojuši divus kūleņus.

“Pēc pauzes pats sākums ir nedaudz satraucošs, bet abi kopā braucam sen un ātri vien ieejam savā ritmā. Viens otru labi zinām, saprotamies no pusvārda. Pārāk bieži jau nesanāk startēt, var teikt, uzbraucam savam priekam,” saka A. Ceriņš.

Rallijsprintā, kas arī norisinājās rallija “Cēsis” ietvaros, uzvarēja cēsnieki Vigo Rubenis/ Kristaps Eglīte.

Sacensību rīkotājs Māris Millers uz jautājumu, vai arī nākamgad Cēsīs būs rallijs, saka: “Es domāju,    jā! Ar lielo ralliju ieguvēji ir naktsmītņu īpašnieki, ēdinātāji, citu pakalpojumu sniedzēji. Jo atbrauc rallija ekipāžas ar savām komandām, ģimenēm, atbrauc līdzjutēji, tie ir īsti rallija svētki!”

No vairākiem līdzjutējiem tika dzirdēts, ka vajadzētu arī pilsētas posmu. M. Millers stāsta, ka šī doma nav atmesta, bet līdz tai vēl jāizaug: “Pilsētas posma sarīkošana prasa krietni lielāku budžetu, tāpēc vispirms jāgūst pieredze, un gan jau pienāks laiks arī pilsētas posmam!”