Ziņas

Sabiedrība

Raiskuma ezers tīrs no Spoku tīkliem, Sāruma ezers sola izaicinājumus

"Spoku tīklu" meklētāji. Foto: no albuma

Šonedēļ Pasaules Dabas Fonds turpina kampaņu “Spoku tīkli” Sāruma ezerā, veicot preventīvus pasākums ar mērķi samazināt pamestu un pazaudētu zvejas rīku apjomu Latvijas ezeros.

Kā pastāstīja projekta vadītāja Arta Mellupe, šāda kampaņa Latvijā tiek veikta pirmo reizi un jau pirmajā tās nedēļā no Ungura ezera tika izvilkti 15 kg bezsaimnieka zvejas rīku. Savukārt Raiskuma ezers visus kampaņā iesaistītos patīkami pārsteidzis ar ezera tīrību un vietējo iedzīvotāju atsaucību maluzvejniecības uzmanīšanā.

Situāciju Raiskuma ezerā komentē Pārgaujas novada vides aizsardzības inspektors Agris Ķesa: “Raiskuma ezers salīdzinājumā ar cietiem novada ezeriem ir samērā tīrs no bezsaimnieku zvejas rīkiem, jo ezerā tiek iznomātas zvejas tiesības pašpatēriņam, līdz ar to arī vietējie iedzīvotāji pievērš pastiprinātu uzmanību ezerā notiekošajam. Tas savukārt samazina maluzvejniecības riskus.”

Šonedēļ Pasaules Dabas Fonds sadarbībā ar Pārgaujas novada pašvaldību turpina darbu Sāruma ezerā. Projekta eksperts zivsaimniecības resursu un ūdenstilpju ekosistēmas jautājumos Ingus Purgalis prognozē nopietnus izaicinājumus: “Pēc konsultācijām ar vides inspektoriem secināts, ka maluzvejniecība Sārumā laika gaitā bijusi ļoti aktīva. Ezers atrodas nomaļus no apdzīvotām vietām, tam ir salīdzinoši liela kvadratūra un aizauguši līči – tas devis priekšrocības maluzvejniecībai.”

Kampaņai “Spoku tīkli” ar brīvprātīgu iniciatīvu pievienojies arī uzņēmums Eholotes.lv, tā vadītājs Mārtiņš Balodis stāsta: “Sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu mums ir izdevies apvienot vairākas vērtīgas lietas – palīdzēt atrast piegružotās zemūdens vietas, notestēt sarežģīta aprīkojuma noderību maluzvejniecības rīku meklēšanā un izveidot dziļumu kartes kopdarbības ezeros Gaujas nacionālajā parkā. Šobrīd notiek iegūto datu apstrāde un pavisam drīz Lowrance lietotāji iegūs divas publiski pieejamas Ungura un Raiskuma ezeru zemūdens reljefa kartes. Mēs turpināsim sadarbību ar Pasaules Dabas Fondu un piedalīsimies arī citu ezeru sakopšanā, kā arī publicēsim izveidotās kartes. Ziņas par kartēm būs pieejamas mūsu mājas lapā – www.eholotes.lv.”

Tālākie “Spoku tīkli” pasākumi gaidāmi 20.-25. jūlijā Sāruma ezerā; 3.-8. augustā Auciema ezerā; 10.-15. augustā Riebiņa ezerā.

Savukārt katru sestdienu plkst. 11 Cēsīs, Lielā Skolas ielā 4, Mākslas telpā “Mala”, notiks kampaņas informatīvās stundas, kurās tiks apzināts arī līdz šim paveiktais darbs.

Kampaņu “Spoku tīkli” īsteno nodibinājums “Pasaules Dabas Fonds” sadarbībā ar Pārgaujas novada pašvaldību. Projektu īsteno ar Latvijas Vides Aizsardzības Fonda atbalstu.

Jāpiebilst, ka “Spoku tīklu” kampaņa veidota ar mērķi veicināt sabiedrības vides apziņu un iedzīvotāju izpratni pamestu un pazaudētu zvejas rīku negatīvo ietekmi uz zivju resursiem un ekosistēmu kopumā. Jau vairākus gadu desmitus zvejas rīku izgatavošanā izmanto dabā ļoti lēni sadalošos sintētiskos materiālus. Vairums no zvejas rīkiem tiek norauti, pazaudēti vai atstāti ezeros turpinot gūstīt zivis un citus ezera iemītniekus un pakļaujot tos neizbēgamai nežēlīgai bojāejai. Termins „Spoku tīkli” („Ghost Fishing” – eng.) apzīmē ūdenstilpnēs pazaudētos un atstātos zvejas rīkus, kas turpina nekontrolēti zvejot ūdens iemītniekus. Pasaulē ir veikti vairāki pētījumi par „Spoku tīklu” ietekmi uz ekosistēmu, kuros skaidri norādīta to aizvien pieaugošā negatīvā ietekme un nepieciešamība veikt preventīvus pasākumus norauto un atstāto zvejas rīku meklēšanai un neitralizācijai.

Latvijas iekšējos ūdeņos atrodas liels apjoms pazaudētu, vai neizņemtu zvejas rīku, kas turpina ķert zivis, putnus un citus ūdeņu iemītniekus, degradējot vides kvalitāti un ekosistēmu. “Spoku tīklu” kampaņas laikā plānots attīrīt vairākus ezerus un rīkot informatīvos pasākumus.