Ziņas

Sabiedrība

Raibā dzīve Ruckas muižā

Māksla krāsmatās. Ugunsgrēkā Ruckas parkā, Cēsīs, ko nakts tumsā izraisīja ļaunprāši, nodega Ruckas muižas malkas šķūnīši, stipri cieta muižas tornis un vairāk nekā 300 gadus vecā ozola stumbrs un zari.Foto: Māris Buholcs

Trešais gads Ruckas muižā un tās parkā Cēsu pašvaldībai piederošā īpašuma apsaimniekotājiem Kasparam un Ievai Gobām sākās ar šausmu nakti. Pilsētā, neapgaismotajā Ruckas parkā, kas ir līdzās dzelzceļa tiltam, šķūnītī, kur glabājas Ruckas muižas apkurei paredzētā malka, ļaunprāši izraisīja ugunsgrēku. Ir skaidrs, ka ugunsgrēka radītās sekas nepatīkamus brīžus radīs visu šo vasaru – ik reizes, kad Ruckas Mākslas un rezidenču centrā ieradīsies viesi. Ciemiņu būs daudz, jo paredzēts, ka viena otra sekos vairākas Latvijas un starptautiska mēroga vasaras skolas dažādu radošo profesiju pārstāvjiem. Katram atbraucējam nāksies skaidrot, kas tās par krāsmatām muižas pagalmā.

“Tik daudz jau bijām paveikuši – Latvijā, ārpus tās, stāstot par Cēsīm kā izcilu vietu – jauku pilsētu ar sirsnīgiem iedzīvotājiem,” par pilsētas popularizēšanu teic Kaspars Goba un piebilst, ka viesu pirmais iespaids Ruckas parkā šovasar rodas gluži pretējs. Ja iepriekšējās vasarās studenti, pasniedzēji, radošo profesiju pārstāvji no dažādām valstīm tikai jūsmojuši par senatni Ruckas parkā, par kultūrvēsturisko celtni, kuru lēnām atjaunos, tagad viesi vispirms jānomierina un jāpārliecina, ka pilsētā ir puslīdz droši, ka Cēsis principā nav ļaunprātīgu dedzinātāju pilsēta.

“Esam ļoti nepatīkamā situācijā, rezidenču centra apmeklētāju priekšā jūtamies neērti,” savā un sievas vārdā runā Kaspars Goba. Ar dedzināšanā vainīgo atrašanu turpina nodarboties policija.

Arī šogad Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs savu vasaras skolu – lekcijas un darbnīcas iecerēja nevis Rīgā vai citās pilsētas, bet tieši Cēsīs. Šonedēļ Ruckas muižā pabija latviešu un ārvalstu mākslas teorētiķi, kino pētnieki, literāti un mākslinieki. Viņi uzstājās par tēmu „Maldīšanās nozīme domāšanā un mākslā”. Cēsis pirmo reizi ieraudzīja Maikls Ramskers – mākslīgā intelekta un kognitīvo zinātņu doktors no Tībingenas universitātes, Roza Baroci – Eiropas kino pētniece Kembridžas universitātē. Jaunajiem cilvēkiem vasaras skolā bija iespēja noklausīties lekciju par mākslu Lielbritānijā. Vēl lektoru vidū bija igauņu mākslas kritiķis, mākslinieki no Nīderlandes, Islandes, bet latviešu lektorus pārstāvēja sociālantropologs Roberts Ķīlis un dzejnieks Kārlis Vērdiņš.

Lekcijas notika angļu valodā, apmeklētājiem par tām nebija jāmaksā. Klausītāju vidū bija aicināti arī interesenti no Cēsīm, lai iepazītu laikmetīgās mākslas norises, iesaistītos diskusijās, piedalītos neformālās sarunās. Lektoru ceļa izdevumus un uzturēšanos Cēsīs starptautiskajai vasaras skolai piešķīra Kultūras ministrija, Kultūrkapitāla fonds, Eiropas Savienības programma „Creative Europe” un Cēsu pašvaldība, kurai tagad nāksies arī ieguldīt kultūrvēsturiskā pieminekļa saglabāšanā, iekonservējot to, kas no muižas torņa palicis. “Problēmu zinām. Tā ir pašvaldības redzeslokā, bet risināšana nav pilsētā veicamo darbu prioritāte,” vakar “Druvai” sacīja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

Šogad Ruckā notikuši jau vairāki pasākumi – Latvijas Jaunā teātra institūta projekts “Carry On”, dizaina domāšanas darbnīca “Design Jam”, seminārs apmaiņas skolēniem, seminārs urbānistiem un arhitektiem “Jaunas idejas vecām ēkām”. Maija beigās Ruckā uzturējās A. Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas un Kupio Konservatorijas (Somija) audzēkņi. Mūzikas vidusskolas audzēkņi Ruckā atgriezīsies jūnija beigās, lai radošās partnerības projektā “Skaņas plenērs parkā” apgūtu filmu veidošanas prasmes. Jūlija beigās un augusta sākumā Ruckā tradicionāli notiks Starptautiskā arhitektu vasaras skola, bet augusta vidū interneta žurnāla “Satori” autoru radošā nometne. Savukārt augusta beigās Ruckā notiks Jaunā Teātra institūta organizētā “Theatre Expanded” apmācību programma jaunajiem teātra producentiem.

Šogad Ruckas mākslas rezidenču centrs uzsāks arī individuālo rezidenču programmas īstenošanu. Ar Vidzemes kultūras programmas atbalstu augustā un septembrī uzturēsies četri latviešu mākslinieki. Viņi sadarbībā ar Cēsu novada iedzīvotājiem veidos darbus, kas stāstīs par vietējo iedzīvotāju atbildēm mūsdienu pasaules izaicinājumiem. Pateicoties Ziemeļvalstu un Baltijas mobilitātes programmas “Kultūra” atbalstam, rudenī un pavasarī Ruckā savus mākslas darbus veidos seši Ziemeļvalstu mākslinieki.

Projektu konkursā Cēsīs “Sabiedrība ar dvēseli” atbalstīts Ruckas muižas projekts – parkā izveidot aitu aploku. Tagad sāksies tā iekārtošana.