Ziņas

Sabiedrība

PVD: Pēc atlīdzības izsludināšanas mednieki aktivizējas mežacūku izšaušanā

Pusotra mēneša laikā, kopš spēkā stājušies noteikumi par 100 eiro samaksu par katru nomedīto mežacūku mātīti, Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) mednieki iesnieguši jau 3373 nomedītu mežacūku paraugus, aģentūru LETA informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

Aktīvākie bijuši mednieki Kurzemes pusē – tur nomedīta 1401 mežacūka.

Samaksu par nomedītajām mežacūku mātītēm mednieki varēs saņemt līdz 2016 gada februāra beigām, norādīja Meistere.

Kā ziņots, lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību un samazinātu slimības uzliesmojumu skaitu mežacūku populācijā, no šī gada 20.novembra līdz 31.decembrim par katru nomedīto sieviešu kārtas mežacūku mednieks var saņemt 100 eiro samaksu.

Izmaksas tiek segtas no ĀCM apkarošanas programmas, ko līdzfinansē Eiropas Savienība.

Lai saņemtu atlīdzību, medniekam PVD teritoriālajā struktūrvienībā jāiesniedz pierādījumi – ādas fragments, kurā nepārprotami saskatāmi sieviešu kārtas meža cūku ārējie dzimumorgāni, kas norāda, ka nomedītā cūka ir sieviešu kārtas. Sīkāku informāciju par apmaksas kārtību var saņemt, sazinoties ar PVD teritoriālajām struktūrvienībām.

Kā aģentūrai LETA iepriekš atzina mednieku biedrības vadītājs Jānis Baumanis, šajā sezonā jau nomedīts vairāk nekā 45 000 mežacūku, tomēr lielākā problēma ir nomedīto cūku uzglabāšana, kā arī medījumu pārprodukcija. Vienlaikus viņš norādīja, ka cūku medības veicinās valdības piešķirtais 100 eiro atbalsts.

“Tā nebūs “galvas” nauda, bet gan labs atbalsts medījumu gaļas pārstrādei, kas ir dārgs pasākums. Daļa no atbalsta var tikt izmantota konservu ražošanai, jo gaļas ir daudz un ne katrs var atļauties to pārstrādāt,” sacīja mednieku pārstāvis.

Līdz šim ĀCM konstatēts 1033 mežacūkām 51 novadu 181 pagastā, bet mājas cūku populācijā kaite šogad skārusi 213 mājas cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas novadā.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.