
Arī šajā pavasarī Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) un citiem partneriem 10.aprīlī un 11.aprīlī Latvijā organizēja pavasara Putnu vērošanas dienas.
Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, nebija organizētu klātienes pasākumu, bet LOB nodrošināja iespēju paviesoties dažādās putnu vērošanas vietās attālināti – videosižetos, tiešraidēs.
Uz putnu vērošanu ne tikai Putnu dienās, bet ikdienā rosina arī LOB Cēsu putnu grupa. Tās pārstāve Agnese Gaile atzīst, ka arī viņiem šīs ir citādas Putnu dienas: “Iepriekš vienmēr bija uzsvars uz kopīgu došanos dabā eksperta vadībā, kurš visu izskaidro, bet šogad kopīgas akcijas nevarējām plānot. Tāpēc nolēmām akcentu likt uz cilvēkiem, kuri aktīvi nodarbojas ar putnu vērošanu. Sagatavojām videosižetus par putnu vērotājiem Oļģertu Tīliku un Viesturu Tropu, publicējām tos LOB Youtube kanālā. Katrs putnu vērošanu veic atšķirīgi, katrs citur smeļas iedvesmu, zināšanas, tāpēc mums likās svarīgi pastāstīt par viņiem arī citiem putnu vērotājiem. Iespējams, kādu sižeti rosinās kļūt par putnu vērotājiem. Patiesībā jau Putnu dienas ne tikai zinātājiem, bet ikvienam var likt paraudzīties uz to, kas notiek pagalmā, tuvējā mežā, pļavā. Parasti paejam garām, šī ir iespēja apstāties un rūpīgāk pavērot putnus.”
Cēsu putnu grupa jau regulāri rīko konkursu “Putni pie barotavām”, kura laikā cilvēkiem jāfiksē, kādas sugas ierodas pamieloties. Aprīlī konkurss noslēdzies, un par šī gada uzvarētājiem pasludināta Tīliku ģimene, kura fiksējusi rekordskaitu putnu sugu. Oļģerts Tīliks stāsta, ka putnu barotava liela, lai vietas pietiek visiem, lai nav jāplūcas, un tur notiek interesanta dzīve.
Viņš atklāj, ka savulaik putni bijis kā baltais plankums viņa zināšanās, radusies interese tos iepazīt pamatīgāk, tā iemācījies pamanīt nianses, kas atšķir sugas, tēviņus no mātītēm. Ja neesot īstas pārliecības, ko redzējis, taujājot pēc padoma pieredzējušākajiem putnu grupas biedriem.
Konkursā “Putni pie barotavām” noteikta arī labākā fotogrāfija, un aizklātā balsojumā par to atzīts Miķela Zalāna darbs. Pirmsskolēnu un skolēnu komiksa kategorijā tika iesūtīts viens zīmējums, par to paldies autorei Laimai Grandānei.
Ar Putnu dienām putnu vērošana nebeidzas, ikviens ikdienā var mēģināt ielūkoties putnu dzīvē, sākt tos iepazīt. Iesācējiem putnu vērošanā ieteicams izmantot Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā elektroniski pieejamos materiālus “Mans pirmais putnu noteicējs” un “Mans pirmais ūdeņu putnu noteicējs”. Noteicējā iekļautas izplatītākās 40 putnu sugas, kas novērojamas Latvijā. Līdzās to zīmētiem attēliem uzskaitītas šo putnu raksturīgākās pazīmes, kā arī par katru sugu minēts kāds mazāk zināms fakts. Papildus bukletā iekļauta arī praktiska informācija par pirmajiem soļiem putnu vērošanā.
Lai palīdzētu apzināt izmaiņas gājputnu populācijās, bērni un jaunieši aicināti reģistrēt savus gājputnu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, krastu čurkstes – novērojumus starptautiskās programmas “Dzīvais pavasaris” vietnē, vēstot arī pārējo valstu dalībniekiem par to, cik un kādi gājputni un kuros novados novēroti Latvijā.
Savukārt no 16.aprīļa līdz 16.jūnijam Līgatnes dabas takās būs apskatāma biedrības “Baltā vilka takas” veidotā foto izstāde “Brīvs kā putns gaisā”, kas veltīta Jānim Baltvilkam. Izstāde veidota ar Baltvilka dzejas un miniatūru citātiem, kuriem savus darbus veltījuši fotogrāfi Baiba Dālberga, Armands Majevskis, Ruslans Matrozis, Andris Poišs un Sandris Rabkevičs. Izstādē varēs satikt putnu ar diviem vārdiem, putnu, kas dzied par tirgu, putnu, kas mākoņos zvejo, putnu, kas tēva dubļus brien, un citus.