Ziņas

Sabiedrība

Pūst vai nepūst jeb Vajadzīgs sniegs

Kas tālāk? Cerams, aizvadītajā nedēļas nogalē saceltā ažiotāža ap Cēsu Olimpiskā centra slēpošanas un biatlona kompleksu būs labs stimuls, lai tā attīstība iegūtu jaunu elpu.Foto: Māris Buholcs

Kopš aizvadītās nedēļas nogales par plaši apspriestu objektu gan sociālajos tīklos, gan Cēsu un Priekuļu pašvaldību līmenī kļuvis Cēsu Olimpiskā centra slēpošanas – biatlona komplekss “Priekuļi”. Lai situāciju pārrunātu, tikās abu novadu pašvaldību vadītāji un deputāti.

Vienmēr esam priecājušies, ka Priekuļos ir lieliska slēpošanas – biatlona trase ar labām tradīcijām. Kopš 2003.gada tai ir nacionālās sporta bāzes statuss. Šajā trasē uzauguši desmit olimpieši, un tas ir fakts, ar ko nevar lepoties neviena cita sporta bāze Latvijā. Priekuļos bija pirmā Latvijā sertificētā FIS distanču slēpošanas trase, šurp bāzes izveides un apsaimniekošanas iemaņas brauca mācīties no Madonas, Siguldas. Iepriekšējos gados visi priecājās par teicami sagatavotām distancēm, taču šī nedēļa atnesa gluži negaidītu situācijas pavērsienu.

IMG_3129

Vispirms neizpratni radīja atceltās Latvijas kausa sacensības biatlonā un šajā nedēļas nogalē iecerētās FIS sacensības slēpošanā, kas vienlaikus bija arī Latvijas čempionāta 1.posms. Taču vislielākās kaislības aizvadītās nedēļas nogalē risinājās portālā Facebook, kur tika izteikti komentāri par situāciju Priekuļu trasē. Slēpošanas entuziasti izteica pārmetumus, ka sestdien trase nemaz nav sagatavota slēpošanai, lai gan aukstums ildzis jau vairākas dienas un mākslīgo sniegu varēja ražot. Svētdien pusdienlaikā bija pieejams vien 400 metru aplis, kurā slēpoja gan entuziasti, gan trenējās sporta skolas audzēkņi. Vairāki aptaujātie norādīja, ka agrāk viss ticis gatavots pakāpeniski, vispirms sniegu sapūtuši un sagatavojuši 400 m distanci, tad nākamo posmu un tā, kamēr viss bija sagatavots. Šoreiz pārsvarā pūsts sniegs, bet trases gatavošana kavējusies. Sociālajos tīklos tika norādīts uz neprofesionālu darba organizāciju, izskanēja arī pārmetumi abām pašvaldībām, ka tās kā kapitāldaļu turētāji iegulda naudu, bet neseko līdzi notiekošajam.

Olimpiskā centra “Cēsis” kapitāldaļu turētāji ir Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK), kam pieder 40 procenti, Priekuļu novada pašvaldība, kam arī 40 procenti, un Cēsu novada pašvaldība ar 20 procentiem.

Tālruņa zvanus no slēpotājiem bija saņēmuši arī abu pašvaldību vadītāji, tāpēc Priekuļu novada domes priekšsēdētāja Māra Juzupa otrdien uz Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdi uzaicināja arī Cēsu pašvaldības vadību un deputātus, Olimpiskā centra pārstāvjus un citus interesentus, lai šo jautājumu pārrunātu.
“Esam saņēmuši pārmetumus, ka finanses šajā bāzē pašvaldības tērē nelietderīgi, tāpēc jāsaprot, kas noticis, kāpēc radās problēma,” teica M. Juzupa.

Olimpiskā centra valdes priekšsēdētāja Rasa Siliņa informēja, ka šāda situācija izveidojusies divu iemeslu dēļ. Pirmām kārtām bāzē nav cilvēka, kurš profesionāli varētu strādāt ar sniega traktoru, tāpēc piesaistīti divi darbinieki no “Žagarkalna”, taču viņi Priekuļu trasē var strādāt tad, ja nav maiņa kalnā.

“Galvenā problēma sākās brīdī, kad naktī salūza sniega traktors un trases gatavošana apstājās. Nācās steidzami meklēt speciālistu, kurš var salabot tehniku, bet naktī tas prasīja zināmu laiku. Paldies tiem, kuri bija gatavi palīdzēt. Kad traktors tika salabots, nebija, kas strādā, jo piesaistītajiem speciālistiem bija maiņa “Žagarkalnā”. Viss iekavējās, tad arī tapa fotogrāfijas un komentāri interneta vidē.”

Viņa arī norādīja, ka tā bijusi īslaicīga problēma, tagad viss atrisināts, distances sagatavotas, lai nedēļas vidū notiktu Baltijas valstu Karavīru ziemas spēles slēpošanā un biatlonā.

Priekuļu novada deputāte, Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Elīna Stapulpone, kura sestdien apsekojusi bāzi, norādīja, ka pulksten 11 trasē bijušas tikai lielas kupenas: “Mums kā novada domes deputātiem svarīgākais, lai pakalpojums ir pieejams un lai tas ir kvalitatīvs. Iepriekšējā gadā nesaņēmām nevienu sūdzību, tikai atzinīgus vārdus, tāpēc rodas pamatots jautājums – kas noticis šogad?”

Iepriekšējā gadā ar sniega ražošanu un trašu gatavošanu nodarbojās pieredzējušais Jānis Bielis, kurš Priekuļos sniegu ražo jau desmit gadus, taču tagad pārcēlies strādāt uz citu valsti. R. Siliņa skaidroja, ka meklējuši citu bāzes pārzini, taču tādu kā J. Bielis atrast nav iespējams. Redzot sacelto ažiotāžu, J.Bielis uz dažām dienām bija ieradies no Norvēģijas, lai pārliecinātos, vai viss tiešām ir tik traki, un palīdzētu ar distanču sagatavošanu.

Sanāksmes dalībnieki vēlējās zināt, kāpēc atceltas sacensības. Latvijas Biatlona federācijas pārstāvis Jānis Bērziņš, stāstot par biatlona sacensībām, norādīja, ka primārais iemesls bijis tas, ka trase nav gatava. Kā sekundārs – lielais aukstums, jo atbilstoši noteikumiem sacensības var notikt līdz -20 grādiem.

FIS sacensības slēpošanā atceltas, jo trasi nebija iespējams sagatavot. R.Siliņa skaidroja, ka, ņemot vērā gaisa temperatūru, nav iespējams tik īsā laikā saražot sniegu, lai noklātu sertificēto FIS trasi. Arī J. Bielis apliecināja, ka trasi tiešām nevarēja sagatavot, tam vajadzīgas vismaz desmit aukstas dienas, jo mūsu pusē dabīgā sniega nav, viss jānoklāj ar mākslīgo, bet tas prasa laiku.

Sanāksme ilga vairāk nekā divas stundas, nācās dzirdēt arī savstarpējos pārmetumus par komentāru rakstīšanu sociālajos tīklos, vēlmi nomelnot, daudz tika runāts par situāciju bāzē, nākotnes redzējumu, par Priekuļu un Cēsu pašvaldības sadarbību, bāzes juridisko statusu un kapitāldaļu sadalījumu, bet plašāk par to lasiet otrdienas laikrakstā.