Ziņas

Sabiedrība

Puķes saaicina kopā

Skaisti. Solveiga Strēle, Līvija Berķe un Maija Ratniece priecājas par ziedu skaistumu.Foto: Sarmīte Feldamne

Amatas novada Ieriķos pie sabiedriskā centra, tā pagalmā, satikās ieriķiešu dārzu krāšņums, notika rudens ziedu parāde. Pēcpusdienā sievas no tuvējām mājām nāca ar pušķiem, priecēja citas un pārrunāja, kāda bijusi vasara. Ar skaistu puķu pušķi bija atnākusi Vija Endzeliņa. “Ja puķes mīl, tās zied,” viņa atzina, piebilstot, ka ir patīkami atnākt uz sabiedrisko centru, satikt kaimiņienes. Vijas dzimtas māja ir tagadējais sabiedriskais centrs. Viņa rādīja fotogrāfiju, kurā redzams plašais dārzs. Kādreiz mājas sauca “Endzeliņi”, gadu gaitā daudz kas mainījies. Vijai līdzi arī fotogrāfija ar ļoti lielu kallas ziedu, tas lielāks par lapām. “Gluži kā brīnums martā uzziedēja. Divus gadus augs nostāvēja vēsā vietā, tad sagādāja pārsteigumu,” pastāstīja ieriķiete.

IMG_4872Vāzēs veidojās ziedu kompozīcijas, atdzīvinot apkārtni. “Tas bija ieriķiešu ierosinājums, ka vajag nākt kopā. Mums te notika jauki Baltā galdauta svētki, un kopā sanākšanas ikreiz ir svētki. Ģikšos rīko puķu izstādes, vēl kaut kur, arī mēs taču varam, dārzi visiem zied. Salikām prātus kopā, sarīkojām Puķu svētkus,” teica Maija Ratniece, kopā sanākšanas iniciatore. Taču ne visu dārzu skaistumu var atnest uz sabiedrisko centru, bet ir vērts redzēt un reizē pamācīties. Maija bija uzrunājusi ieriķieti, LNT ziņu raidījumu veidotāju Kristīni Garklāvu, viņai bija atvaļinājums, abas kopā izbraukāja vairāk nekā desmit Ieriķu mājas. Tapa fotogrāfijas, kuras tikšanās reizē bija kā jauka ekskursija. “Ikdienā visi redzam, cik skaisti sakoptas sabiedriskās ēkas. To nodrošina pašvaldība. Par savu māju, ziedošiem pagalmiem rūpējas katrs pats. Cilvēkiem ir prieks par visu skaisto,” domās dalījās Maija Ratniece. Viņa atzina, ka ar katru gadu Ieriķi kļūst aizvien skaistāki. Maija sakrājusi materiālus par to, kā Ieriķi pārvēršas, kā atjauno mājas, ierīko bērnu laukumu, top gājēju celiņi, atdzimst skola.

Kaimiņi slavē Juri Blomkalnu. Ielas malā pie viņa mājas krāšņi zied dāliju dobe. Ieriķos tā noteikti ir garākā. “Jurim ir vislabākais pagrabs, tajā ne viena vien kaimiņiene ziemā glabā dālijas,” pastāstīja Līvija Berķe. Juris sacīja, ka nākamvasar dobe būs vēl garāka, kā arī to, ka tiek veidota peoniju dobe, tā gan vēl esot maza.

Sabiedriskajā centrā visus priecē dālijas no Ilgvara Ciņa kolekcijas. Tajā ir vairāk nekā 250 šķirņu. Daudzi pabijuši viņa dārzā. Tāda iespēja bija arī aizvadītās nedēļas nogalē, kad kopā ar vidējās paaudzes deju kolektīvu “Amata” tika rīkoti Dāliju svētki. Ilgvars stāstīja par dālijām, to audzēšanu, īpatnībām.

Dalīties ar savējiem tajā, ko zina un prot, Puķu svētkos Ieriķos bija uzaicināta floriste un dārzniece Daina Janova.
“Cilvēki grib nākt kopā. Mums ir vieta, kur satikties, brīnišķīga bibliotēka, bibliotekāre Ilze Eglīte atbalsta, tikai pagaidām vēl esam kūtri. Tas, kurš atnāk vienmēr, atnāks arī nākamreiz,” atzina Maija Ratniece.