Ziņas

Sabiedrība

Priekuļu novads – otrais Vidzemē

Kopā. Spītējot nemīlīgajam laikam, Priekuļu Sporta birzītē “Druva” satika Viktoriju un Oskaru, kuri bija izveduši pastaigā meitiņu Odriju.Foto: Jānis Gabrāns

Priekulieši atzinuši, ka novada pašvaldība prot veidot vidi ģimenēm, to apliecina balsojums konkursā “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība”. Tā pirmajā kārtā Vidzemes reģionā Priekuļu novads iebalsots par otro labāko.

Priekuļu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Ozoliņa norāda, ka rezultāti iepriecina: “Pašvaldība ikdienā domā par ģimeņu labsajūtu. Ir vairāki faktori, kurus iedzīvotāji novērtē visvairāk. Priekuļu novadā pieejami bērnudārzi, kuros tiek veicināta videi draudzīga domāšana. Domājot par jaunajām ģimenēm, Priekuļu novada pašvaldība piešķir vienreizējo bērna piedzimšanas pabalstu 100 eiro apmērā, ja novadā deklarējies viens no vecākiem, bet 200 eiro, ja novadā dzīvesvietu deklarējuši abi vecāki. Jauniešiem visos pagastos ir pieejams jauniešu centrs, tur var pavadīt brīvo laiku, turklāt šo centru darbība kļūst arvien aktīvāka. Rūpējoties par ģimeņu ikdienu, pašvaldība ikdienā lielu vērību pievērš infrastruktūrai. Iedzīvotāji novērtē gan veloceliņu izveidi, gan sporta un rotaļu laukumu ierīkošanu.

Priekuļu novada pašvaldība saka paldies iedzīvotājiem, kuri ikdienā nāk ar ierosinājumiem un novērtē jau paveikto. Tikai kopā ar iedzīvotājiem pašvaldība var radīt vidi, kādā vēlamies dzīvot.”

Priekuļu novada Dzimtsarakstu nodaļas informācija vēsta, ka, lai arī trijos iepriekšējos gados bijis jūtams dzimstības samazinājums, šogad vērojama pozitīva tendence. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Īrisa Uldriķe stāsta, ka 2016.gadā novadā bija reģistrēti 96 jaundzimušie, 2017.gadā – 70, pērn – 62, bet šogad jau 64.

Priekuļu pagastā kā laba vieta, kur pulcēties ģimenēm, ir Sporta birzīte, kas joprojām tiek pilnveidota. Tur ir, ko darīt, gan pašiem mazākajiem, gan lielajiem. Lai arī vakar laiks nebija pastaigām labvēlīgs, “Druva” Sporta birzītē satika jauno ģimeni Oskaru un Viktoriju, kuri bija izgājuši pastaigāties ar meitiņu Odriju. Tētis Oskars norādīja, ka bērniem svaigā gaisā jātiek, tāpēc nākas ķert piemērotus brīžus. Abi vecāki, lai arī par šo konkursu neko nezināja, atzina, ka Priekuļi tiešām ir ģimenēm draudzīga vieta.

“Te padomāts par visu, ir lielisks rotaļu laukums, ir bērnudārzs, ir ietves, veloceliņi, ir droša infra­struktūra pastaigām. Arī Cēsis tagad savienotas ar gājēju un veloceliņu, vasarā, pastaigājoties ar bērnu ratiņos, gājām uz pilsētu. Te tiešām ir labi,” teica Viktorija.
Oskars piebilda, ka Priekuļos patiesībā ir viss, kas jebkurā pilsētā: bērnudārzs, skola, bibliotēka, sporta laukums, baseins, sporta zāle, kultūras nams. “Var teikt, tā ir mūsu mazā pasaulīte,” sacīja Oskars.

Šogad konkursā tika vērtētas visas 119 Latvijas pašvaldības neatkarīgi no sniegtās informācijas apjoma. Konkurss notiek trijās kārtās, vērtēšanu veic katrā plānošanas reģionā. Pirmajā kārtā vērtēja administratīvos datus, dzimstības datus, iedzīvotāju vērtējumu par pašvaldību pakalpojumiem un pašvaldību līdzdalību konkursa informatīvajā kampaņā. Uz nākamo kārtu izvirzītas piecas labākās pašvaldības katrā plānošanas reģionā. Apkoptie rezultāti liecina, ka Vidzemes plānošanas reģionā līderos ir Smiltenes novads, kam seko Priekuļu novads, Beverīnas, Ērgļu un Mazsalacas novads.

Konkursa “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība” otrajā kārtā vērtēšanas komisija iepazīsies ar pirmās kārtas rezultātiem, izvērtējot arī papildu sniegto informāciju par katras pašvaldības nodrošinātajiem pakalpojumiem ģimenēm ar bērniem un iedzīvotāju sniegtos komentārus balsojumā.

Trešajai kārtai tiks nominētas divas pašvaldības katrā plānošanas reģionā, un komisija klātienē vērtēs visas desmit pašvaldības. Laureāti katrā grupā un papildu nominācijās tiks noteikti, pamatojoties uz komisijas lēmumu.

Decembrī tiks paziņotas 2019. gada ģimenēm draudzīgākās pašvaldības katrā plānošanas reģionā, kā arī “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība Latvijā 2019”. Uzvarētāji gan reģionu, gan valsts mēroga vērtējumā saņems naudas balvas, kas 2020. gadā jāizmanto atbalsta pasākumu un pakalpojumu nodrošināšanai vai vides veidošanai ģimenēm ar bērniem.