Ziņas

Sabiedrība

Priekuļos noris konference par pacientu ar hroniskām slimībām iekļaušanos sabiedrībā

Šodien Priekuļos notiek starptautiskās konferences “Hronisko slimību izaicinājums 21.gadsimta Eiropā. Pacientu perspektīva un ekonomiskā aktivitāte”, par to informēja Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe.

Jāteic, ka konference rit otro dienu, tā tika atklāta vakar Rīgas Latviešu biedrības namā.

Pasākumu plānā šodien iecerētas

diskusijas darba grupās, lai kopīgi tiktu apzināti problēmjautājumi saistībā ar hronisko pacientu atgriešanu aktīvā ekonomiskajā un sociālajā dzīvē, kā arī izstrādāti konkrēti uz rīcību vērsti priekšlikumi un rezolūcija, ko plānots iesniegt Eiropas Komisijai, Eiropas Parlamentam, Eiropas Savienības Padomei un nacionālo valstu valdībām.

Eiropā, tostarp Latvijā, aizvien lielāks slogs veselības un sociālās drošības sistēmām ir hroniskās slimības, kuru sarakstu papildinājušas arī tādas, kas līdz šim uzskatītas par neārstējamām, piemēram, vēzis vai pulmonālā hipertensija. Hroniska slimība ir ilgstošs pacienta stāvoklis, vairumā gadījumu veselības aprūpes uzlabošanās dēļ tas var tikt veiksmīgi kontrolēts un hronisko pacientu dzīvildze pagarinās, tāpēc pieaug arī hronisko pacientu kopējais skaits. Šo iemeslu dēļ ir ļoti svarīgi, lai hronisko slimību pacienti, neatkarīgi no slimības veida un vecuma, pēc iespējas kvalitatīvāk varētu iekļauties un piedalīties sabiedrības ekonomiskajā un sociālajā dzīvē, tādējādi ilgtermiņā kļūstot par ekonomikas balstu, nevis slogu.

Konferencē Priekuļos šodien piedalās pārstāvji no 16 Eiropas valstīm, tostarp veselības ekonomikas autoritātes un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Latviju konferencē pārstāv Dace Baltiņa (Latvijas galvenā onkoloģe), Daiga Behmane (Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja, LR Veselības ministra padomniece), Aija Barča (LR Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja), Aivars Vētra (Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) prezidents), Ieva Plūme (Pulmonālās hipertensijas biedrības vadītāja, Latvijas Reto slimību alianses prezidente), kā arī citi.

Gunita Berķe konferences atklāšanā teica: “Šai konferencei vajadzētu būt ar sava veida sinerģijas efektu, kas apvienotu pacientu un speciālistu zināšanas, lai padarītu hronisku pacientu un viņu tuvinieku dzīvi labāku. Jāsaprot, ka mēs runājam par procentiem, taču aiz katra procenta, aiz katra skaitļa stāv cilvēks un viņa tuvinieki.” Tāpat Gunita Berķe uzsvēra, ka mums ir ierasts runāt par profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu, taču tikpat kā nemaz netiek domāts par to, kas notiek ar cilvēku pēc ārstēšanas perioda beigām.

Savukārt Latvijas Republikas Veselības ministrs Guntis Belēvičs atzina, ka šobrīd Veselības ministrija vairāk ir kā “slimību ministrija”, tomēr tuvākajā nākotnē plānots lielāku uzmanību veltīt arī rehabilitācijas un paliatīvās aprūpes jautājumiem. Konferences atklāšanā ministrs norādīja: “Cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām, neatkarīgi no slimības veida un vecuma, ir svarīgi pēc iespējas kvalitatīvāk iekļauties un piedalīties sabiedrības ekonomiskajā un sociālajā dzīvē. Lai to nodrošinātu, ir jāievēro princips “Veselība visās politikās.” Ar to saprotot politiski tālredzīgu lēmumu pieņemšanu visos līmeņos, lai novērstu cēloņus, kas negatīvi ietekmē veselību un aktīvu dzīvesveidu. Tāpat arī to, ka ikvienam cilvēkam ir nodrošināta iespēja pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā.”

Konferenci rīko Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” sadarbībā ar Pulmonālās hipertensijas biedrību un Pacientu ombudu. Konference notiek Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē laikā.

Sagatavojusi Anda Dzenža