Ziņas

Sabiedrība

Priekuliešiem rūp, kas notiek politikā

Ir informēts. Pirms doties vēlēt, Kristaps Grava painteresējas, kas lācītim vēderā.Foto: Māris Buholcs

Nesen notika skandalozās lietas izskatīšana saistībā ar vēlētāju balsu pirkšanu par labu Dzintaram Zaķim. Apsūdzēto vidū nonācis Igors Aleksandrovs, kurš raidījumā “Panorāma” skatītājiem atklāti pateica, ka Latvijas iedzīvotāji nezina, kas notiek politikā un nevar nosaukt pat prezidentu. Devāmies pie Priekuļu iedzīvotājiem, lai noskaidrotu, kāda tad patiesībā ir situācija.

Seko līdzi debatēm

“Politikai līdzi nesekoju, bet, protams, zinu, kas ir Latvijas Valsts prezidents un kas ir Ministru prezidents,” saka Kristaps Grava. 

Runājot par sev interesējošām tēmām, Kristaps atzīst, ka viņu joprojām interesē “Maksimas” gadījums. “Internetā ziņās es izlasu visu, taču ne visu paturu prātā. Pašlaik aktuāls ir bēgļu jautājums, un no tā nevar izvairīties, par to ir pilni sociālie tīkli, BezTabu un ziņas,” saka Kristaps.

Uz Saeimas vēlēšanām Kristaps iet un atrod iespēju, kā nobalsot arī tad, ja atrodas tālāk no dzīvesvietas: “Iepriekšējās vēlēšanās biju Mārupē un tur arī nobalsoju.” Vaicāts par uzpērkamību, vīrietis saka, ka, iespējams, ja viņam piesolītu lielas summas, viņš tādu domu apsvērtu, taču ir diezgan pārliecināts, ka neuzpirktos. To, kuram politiķim par labu atdot savu vēlētāja balsi, Kristaps izlemj, skatoties priekšvēlēšanu debates: “Pirms vēlēšanām vienmēr painteresējos, kurš politiķis kaut ko ir vai nav izdarījis, un pieņemu lēmumu.”

Savu balsi nepārdotu

SEKO LĪDZI NOTIEKOŠAJAM. Baiba Karlsberga interesējas par politiku un balso apdomīgi.

* SEKO LĪDZI NOTIEKOŠAJAM. Baiba Karlsberga interesējas par politiku un balso apdomīgi.

Baiba Karlsberga aktīvi seko līdzi politiskajiem notikumiem valstī. Par sev interesējošām tēmām viņa lasa laikrakstos, internetā un seko līdzi TV ekrānā: “Mani, tāpat kā visus, tagad saista bēgļu jautājums. Protams, interesē arī tas, kā tiek veidots budžets, jo esmu skolotāja.”

Baiba atzīst, ka viņai visvairāk simpatizē Valsts prezidents Raimonds Vējonis: “Lai kādas pretenzijas un viedokļi netiktu pausti, man viņš patīk.” Par Laimdotu Straujumu skolotāja teic: “Cilvēks kā cilvēks. Viņa ir tajā vietā, kur dzīve viņu ir ielikusi. Man grūti komentēt viņas kompetenci, bet man liekas, ka viņa mēģina nolīdzināt konfliktus, lai dzīve izskatītos gludāka, un ne vienmēr tas visiem patīk.” Skolotāja Baiba uz Saeimas vēlēšanām iet un par iespējamo piedāvājumu pārdot savu balsi, viņa ar humoru tikai atsaka: “Vai Dieviņ! Pie maniem tēriņiem tas, ko viņi piedāvā, neko neatrisinātu.”

Baiba atklāja, ka saistībā ar izglītības jautājumiem Mārītes Seiles vārds skolotājiem, protams, nav svešs, bet saistībā ar veselības jautājumiem Baiba bez grūtībām nosauca veselības ministra Belēviča uzvārdu.

Uz vēlēšanām neiet

NEIEDZIĻINĀS POLITISKAJOS JAUTĀJUMOS. Grābjot rudenīgās lapas, Agita Brante par politiku nedomā.

* NEIEDZIĻINĀS POLITISKAJOS JAUTĀJUMOS. Grābjot rudenīgās lapas, Agita Brante par politiku nedomā.

Par balsu pirkšanas gadījumu “Zaķa lietā” Agita Brante no Priekuļiem neko nezina un kopumā politikai līdzi neseko, jo viņai neesot laika. “Politiskajos jautājumos es neiedziļinos. Daudz strādāju, un man nav laika, kad atsēsties pie televizora,” saka priekuliete. Jautāta, vai viņa zina, kas ir Latvijas Ministru prezidents, sieviete atbild noraidoši: “Es arī nepateikšu, kas ir Latvijas prezidents.”

Agitas ģimenē visi nosprieduši uz vēlēšanām neiet un savas balsis nevienam neatdot, jo politiķi ir sadragājuši pēdējās cieņas un uzticības paliekas: “Jau gadiem nekas nemainās un mums, vienkāršajai tautai, neviens nepievērš uzmanību. Nav starpības – ej, neej balsot -, politiķi izdara, kā viņiem labāk.” A.Brante ir strikta un saka, ka par naudu gan savu balsi neatdotu, jo tā rīkoties būtu zemiski. Viņa sāktu par politiku interesēties vien tad, ja redzētu, ka labklājības līmenis uzlabojas un ģimenes ar bērniem var dzīvot turīgāk: “Ja valdībā pieņemtu lēmumu un paaugstinātu pabalstus bērniem, tad es sāktu interesēties, kas un kā. Tad es zinātu, par ko balsot, bet tagad viss iet tikai uz leju.”

Tā, izrādās, nav bijis vienmēr. Vienaldzība Brantu ģimenē iestājusies vien pēdējos gados, un Agita saka: “Mums pārdega salmiņš. Agrāk balsojām par Zaļo un zemnieku savienību, jo toreiz likās, ka vismaz viņi kaut ko dara, bet tagad rezultāti izpaliek.”

Izņēmuma kārtā priekuliete seko līdzi bēgļu jautājumiem, taču viņu uzņemšanu Latvijā neatbalsta.

Politiķiem sevi jāpierāda

POLITIĶIEM NETIC. Normunds Kampe balsot neies, jo neredz solītā rezultātus.

* POLITIĶIEM NETIC. Normunds Kampe balsot neies, jo neredz solītā rezultātus.

Normunds Kampe ir Priekuļu tehnikuma pirmā kursa students un dienās kļūs par mehāniķi. Viņu politika neaizrauj.

“To, ka Raimonds Vējonis ir Latvijas Valsts prezidents, bet Laimdota Straujuma pilda Ministru prezidenta funkcijas, es zinu, taču neko vairāk arī nepateikšu,” saka jaunietis.

Normunds sarunas laikā nevar nosaukt tēmas, kas viņu interesētu un par kurām politiskajos kuluāros valsts vīri runā: “Man nav vajadzības par to interesēties. Zinu, ka šur tur runā par bēgļiem, bet pats šīm aktualitātēm līdzi nesekoju. Ja kaut kas nonāk līdz manām ausīm, tad tā, bet ar mērķi meklēt kaut ko vairāk par šiem jautājumiem – nē, to es nedaru. Turklāt dzīvoju kopmītnēs, un tur man nav televizora.”

Normunda vecāki gan seko līdzi notikumiem valstī, taču televizoru skatās maz, jo, kā jau lauksaimnieki, viņi daudz strādā. Kādu konkrētu politiķi vai ministru puiša vecāki neizceļot, jo zinot, ka tam neesot jēgas: “Mēs dzīvojam laukos un esam zaudējuši ticību politiķiem.”

Jaunietim vēl nav astoņpadsmit gadu, tāpēc viņš ne reizi nav piedalījies Saeimas vēlēšanās, tomēr arī tad, kad kļūs pilngadīgs, balsot neies. Normunds atzīst, ka nebūtu no uzpērkamajiem un savu balsi nevienam nepārdotu. Lēmumu Normunds pamato, sakot, ka šāds solis neko neizmaina.

Nākotnē N.Kampe sola savu balsi atdot tam politiķim, kuram varēs uzticēties: “Ja politiķis sevi būs pierādījis ar darbiem, tad es sākšu par viņu interesēties un, ja ilgtermiņā viņš neapmetīs kažoku uz otru pusi, noteikti par viņu balsošu. Man svarīgākais, lai politiķi nenodod valsti.”