Ziņas

Sabiedrība

Priekulieši atkal trijniekā

Pirms kārtējā uzdevuma. Priekuļu tehnikuma audzēkņi Salvis Grigulis un Normunds Kampe kopā ar pasniedzēju Andri Tilaku vēro konkurentu darbību automehāniķu sacensībās “Scania Top Team 2017-2018”, kur studentu komandu konkurencē priekulieši izcīnīja otro vietu.Foto: No albuma

Priekuļu tehnikuma audzēkņi Salvis Grigulis un Normunds Kampe izcīnījuši otro vietu automehāniķu sacensību “Scania Top Team 2017-2018” studentu komandu konkurencē. Priekulieši tikai par vienu punktu atpalika no uzvarētājiem – Cīravas tehnikuma komandas. Trešajā vietā Jelgavas tehnikums.

Studentu sacensībās, kas otro reizi risinājās līdztekus Baltijas komandu finālam, kurā startēja “Scania” servisu centros strādājošie, zināšanas un meistarību pārbaudīja Kandavas, Jelgavas, Priekuļu un Cīravas tehnikumu komandas. “Scania Latvia” personāla vadītāja Laila Pērkone atzīmē, ka šīs studentu sacensības ir lieliska iespēja jauniešiem iepazīt “Scania Latvia” kā pievilcīgu darbavietu, bet uzņēmumam iedibināt ciešākas attiecības ar mācību iestādēm, kas sagatavo nepieciešamos jaunos speciālistus, kā arī nolūkot spējīgākos tālākai sadarbībai.

Priekuļu tehnikuma audzēkņus konkursam gatavoja skolotājs Andris Tilaks. Viņš stāsta, ka šie audzēkņi izvēlēti, jo ir spējīgi mācībās un izrādījuši interesi par dalību konkursā. Salvis mācās 4.kursā un šobrīd strādā kvalifikācijas praksē, bet Normunds ir 3.kursa audzēknis.

Studentu sacensību dalībniekiem bija jāpilda trīs uzdevumi. Pirmais bija saistīts ar tehnisko mērinstrumentu lietošanu un skices izveidošanu. Otrajam uzdevumam bija divas daļas. Vispirms puišiem bija jāatpazīst un jāraksturo modernas “Scania” mašīnas dzinēja vadības sistēmas elementi, bet otrajā daļā jāizpēta “Sca­nia” elektroshēmas fragments un no dotajām detaļām pēc shēmas jāizveido slēgums.

Interesantākais un aizraujošākais bija trešais uzdevums “For­mula 1”, kurā uz ātrumu pareizi jānoņem un jāuzliek ritenis kravas automašīnai ar visu prasību, tostarp darba drošības noteikumu, ievērošanu. Tika ņemts vērā izpildes laiks, un šajā konkursā Priekuļu tehnikuma puiši uzrādīja vislabāko un ātrāko sniegumu.

A. Tilaks stāsta, ka visi trīs uzdevumi bija jāveic, abiem audzēkņiem strādājot komandā: “Grūti teikt, vai darbs komandā vieglāks. Droši vien kā kurā situācijā, reizēm divas galvas ir gudrākas, viens otru papildina, taču var būt situācija, kad viens otram patraucē.”

Salvis atzīst, ka divatā strādāt bija viegli, kaut arī šī bijusi pirmā reize, kad abi tikās vienā uzdevumā: “Ar Normundu bija viegli sastrādāties, viņš ir zinošs. Viņam mājās ir smagā tehnika, un šīs iemaņas ļoti noderēja tieši riepas mainīšanas konkursā. Tur labāko laiku uzrādījām, pateicoties Nor­mundam, kurš zināja, kā visu darīt pareizi. Es pirmo reizi ņēmu nost riteni tik lielai mašīnai, bet jāteic, nemaz tik grūti nebija. Veiksmīgi sastrādājāmies, un tas deva rezultātu.”

Pasniedzējs atklāj, ka abiem audzēkņiem ikdienā ar “Scania” mašīnām nav bijusi saskare, vien, gatavojoties konkursam, aizbraukuši līdz “Scania” servisam, lai iepazītu tehniku: “Ne jau konkrētās markas tehnikas pazīšana nosaka rezultātu. Jā, tas var dot nelielu priekšrocību, bet uzdevumi par tehniskajiem mērījumiem, elektroshēmām ir balstīti uz zināšanām un atjautību. Ja jaunietis kopumā šīs lietas saprot, viņš tiks ar uzdevumu galā neatkarīgi no tā, kuras markas automašīna nāks priekšā.”
Tam piekrīt arī S. Grigulis, sakot, ka svarīgi ir zināt teoriju, tā lieti noderējusi otrajā uzdevumā, kur bija jānosauc dzinēja vadības sistēmas detaļas: “Ja zini teoriju, tas ir ļoti daudz no panākuma, ar veiksmīgu praktisko darbošanos kopvērtējumu var pacelt uz augšu.”

Pasniedzējs atzīmē, ka ir apmierināts ar puišu sasniegto, lai gan nekad nav tā, lai nebūtu vēl labāk: “Varējām labāk, tad arī to vienu punktu nebūtu zaudējuši. Pēc tam, analizējot veikumu, sapratām, kur varēja labāk, ko pašiem vēl nepieciešams pielabot mācību procesā. Katra dalība konkursā rada arī lielāku ieinteresētību mācību darbā, jo pēc katra analizējam skolas, pasniedzēju darbu, ja vajag, veicam uzlabojumus. Šie konkursi veicina skolas progresu.”
Salvis piebilst, ka dažus punktus var arī norakstīt uz satraukumu, jo abi pirmo reizi startējuši šādās sacensībās: “Bet tas pilnīgi noteikti bija ļoti lietderīgi, un esmu pārliecināts, ka iegūtais noderēs dzīvē.” Pieredze palīdzēs arī konkursā “Jaunais automehāniķis”, kur Salvim jāstartē februāra beigās. Tagad vismaz zināms, kāda ir sacensību atmosfēra.
A. Tilaks stāsta, ka tehnikuma puiši jau astoņus gadus regulāri startē šādos konkursos un vienmēr bijuši uz goda pjedestāla. Turklāt neviens cits tehnikums ar šādiem rezultātiem nevar lepoties. Dažas mācību iestādes uzplaiksnī kādu gadu, pēc tam nozūd no pjedestāla, bet priekulieši vienmēr bijuši trīs labāko skaitā.
Tiesa, ar katru gadu mazinoties audzēkņu vēlme piedalītos profesionālajos konkursos. “Ja vēl zināšanas, prasmes būtu, audzēkņiem nav vēlmes piedalīties, sevi izaicināt. Viņi izvēlas iet vieglāko ceļu. Tāpēc mums, pasniedzējiem, prieks par tiem, kuriem tas interesē, kuri piedalās. Ir patīkami, ja ar audzēkni varam parunāt kā ar līdzīgu, ja redzam, ka viņā ir zināšanas un interese sevi pilnveidot un attīstīt,” saka A. Tilaks.