Ziņas

Sabiedrība

Prieks palīdzēt, ja novērtē

Priecīgas un radošas. Biedrības "Dzīvesprieks" dalībnieces gatavo adījumus dāvanām.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Amatas novadā, Ģikšos, biedrības “Dzīvesprieks” telpās, ir aktīva rosība. Kopā sanākušās kundzes gatavo dāvanas ģimenes locekļiem, draugiem un arī deviņiem vietējās pansijas “Doles” iemītniekiem. Dāvanu tarbiņas pildās ar šallēm, zeķēm un dažādiem našķiem. Lielu artavu devusi arī Melānijas Vanagas muzeja vadītāja Ingrīda Lāce, kura, kā saka rokdarbnieces, šim pasākumam iedevusi jaunu dvašu. “Esam jauna organizācija, tāpēc šī mums būs pirmā Ziemassvētku labdarības akcija. Gaidāmajā pasākumā mums pievienosies arī Amatas novada pamatskolas audzēkņi, kuri ar priekšnesumiem ieskandēs svētkus “Doles” iemītnieku sirdīs.

Mums ir prieks sanākt kopā, satikties un, jauki tērzējot, adīt, šūt, tamborēt, strādāt ar dažādiem materiāliem. Nesen iegādājāmies adāmmašīnu, tāpēc katra ar šallēm apgādājusi vai visus tuviniekus, būs, ko parādīt citiem un izlikt izstādē. Doma par adītām dāvanām pansijas senioriem radās, kā jau visas idejas rodas, darot,” saka biedrības vadītāja Aleksandra Freivalde.

Bet “Dzīvesprieks” valdes priekšsēdētājas vietniece Anita Beikule piebilst, ka tie nav vienīgie pārsteigumi: “Šogad veiksmīgi piesaistījām “Latvijas valsts mežu” finansējumu un tikām pie pārtikas labumiem organizācijas vajadzībām. No visa klāsta paņēmām tikai nepieciešamo, pārējo salikām paciņās un aizsūtījām vientuļniekiem un pensionāriem, kuriem ir mazas pensijas. Uzreiz jābilst, ka pie paciņām netika visi. Esam spiestas rēķināties ar faktoriem, kas nav no mums atkarīgi, piemēram, transporta nodrošinājums. Skatāmies, kurš trūcīgāks, kuram lielākas veselības problēmas un ārstēšanās prasījusi daudz līdzekļu. Taču atbalstu saņēma 120 cilvēku. Pavisam drīz gaidāms sūtījums no kāda Latvijas uzņēmuma. Tas uz svētkiem vēlējies iesaistīties labdarībā, pašūdinājis termoveļu. Mūsu organizācija ir saņēmēju vidū. Arī to mēs izdalīsim cilvēkiem, bet šajā gadījumā kritērijs būs veļas lielums. Daļa pensionāru priecājas par dāvaniņām, daļa apmulst, jo šai paaudzei raksturīgi ir vairāk dot un mazāk prasīt vai ņemt.” (Fotoreportāžu par rosību biedrībā “Dzīvesprieks” skatieties Galerijās.)

Savukārt Cēsu un tuvējo novadu starptautiskās “Y`men” kustības vietējās organizācijas pārstāve Valentīna Nordena atklāj, ka viņi sadarbībā ar dāņu kolēģiem no Lembigas sarūpējuši Ziemassvētku paciņas, tā jau esot kļuvusi par jauku tradīciju.

“15 darbības gados esam redzējuši daudz un mācījušies vēl vairāk. Arvien saprotam, cik ļoti mūsu palīdzība nepieciešama pensionāriem, trūcīgām ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām,” atklāj V. Nordena, taču viņa neslēpj, ka organizācijas biedru gādību visvairāk novērtē ģimenes, kurās vecāki centīgi strādā un paši sarūpē to iztikas minimumu, kādu laukos iespējams nopelnīt.

“Tieši tajās mājās atrodami talantīgi bērni, kuriem ir nākotne. Viņu panākumos saredzam labdarības jēgu. Ar prieku apmaksājam bērniem kādu pulciņu, uzdāvinām mūzikas instrumentu vai sponsorējam pasākumu. Sajūtam pateicību un redzam atdevi,” teic V. Nordena.

Lai gan šogad Ziemassvētku labdarības pasākumiem organizācija atvēlējusi aptuveni 900 eiro, visam un visiem līdzekļu nepietiks: “Aiz strīpas paliek daudzi, tostarp arī nelabvēlīgās ģimenes, kurās darbs sociālajam dienestam. Tās ģimenes negaida un arī nenovērtē sarūpētās paciņas. Bērni saldumus redz tikai reizi gadā, bet vecāku sejās manām, ka ar savu atbalstu viņus apgrūtinām.

Līdzīgi ir ar pensionāriem. Gadu no gada veidojam paciņas ar saimniecībā un pārtikā lietojamām precēm. Rudenī kādam aizvedam kartupeļu maišeli, kāpostus un citus labumus, bet pretī nākas uzklausīt neapmierinātību par dzīvi – viss tik slikti, viss tik slikti! Gaišo domu un pozitīvās attieksmes apveltītie ir mazākumā. Pensionāru dusmas jāuzklausa gan tad, ja palīdzi, atceries, aizbrauc ciemos, gan arī tad, ja neesi iegriezies ciemos. Nav labi ne tā, ne šitā. Tāpēc turpmāk pievērsīsimies ģimenēm, kurās novērtē mūsu ieguldījumu.”

Savukārt Cēsu organizācija “Youth for city- city for youth ” šogad līdzdarbosies Cēsu novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” rīkotajā Ziemassvētku pasākumā mazaizsargātām ģimenēm un ģimenēm, kurās ir bērni ar invaliditāti. Organizācijas dalībniece Iveta Jermolājeva paskaidro, ka agrāk jauniešu dome esot iestudējusi teatrālas ludziņas, taču drīz vien atskārtuši, ka bērniem daudz labprātāk patīk līdzdarboties un iet rotaļās.

Bet sieviešu resursu centrs “Prieks” palīdz laukos dzīvojošām sievietēm un vīriešiem. Organizācijas pārstāve Biruta Mežale teic: “Labdarība ir patiesa, ja tā notiek visu laiku, ja mēs cilvēkus atceramies vairāk par vienu reizi gadā, ne tikai ap Ziemassvētkiem. Dažkārt atbalsts, draudzīgs plecs un mīļš vārds ikdienā ir neatsverami vērtīgāks par dāvanu.”