Ziņas

Sabiedrība

Priecājas, kā Straupe mainās

Pavasaris tuvojas. Ilgai Putniņai dzīve un darbs vienmēr bijuši saistīti ar Straupi.Foto: Sarmīte Feldmane

Todien līdz pat pēcpusdienai Straupi nepameta migla. Apkārt rimtums, Brasla nedaudz mēģināja trokšņot, bet pietrūka palu ūdeņu. Cilvēki katrs savā ikdienā, kur netrūkst prieka un bēdu, problēmu un risinājumu.

Straupieši visos laikos bijuši dzīvesgudri, bieži vien labāk nekā citi mācējuši atrast to, ko daudzi meklē un tā arī neatrod. Gadsimtos Straupe bijusi labvēlīga vieta dzīvošanai. Arī tagad. Paaudzes mainās, katrs atrod savu vietu dzīvē.

“Paleju” saimniece Ilga Putniņa priecājas par zilo hiacinti, kas uzziedējusi. Smaržo visa māja. “Saulīte jau silda, jūtams pavasaris. Būs mierīgs, Brasla nebūs pilna,” bilst straupiete un ar prieku pastāsta, cik miglaini pagājušonedēļ bijuši rīti.

Ilga jau 20 gadu strādā par konditori. Kādreiz pat nevarējusi iedomāties, ka varētu to darīt. “Turpat kaimiņos ir ceptuve, aizgāju palīgā pagriezt rabarberus, tā arī paliku,” atmiņās dalās konditore. Gadu gaitā daudz ko iemācījusies, bet svarīgākais – patīk tas, ko dara.

Mājās par saimnieciskajiem darbiem gādā dzīvesbiedrs. Ilga ar smaidu stāsta, ka arī viņam patīk gatavot ēst. “Diemžēl stabila darba nav, tikai pagaidu. Viņš pēc profesijas ir kurpnieks. Bija doma, ka varētu veidot ko savu, bet tas tika nokavēts. Bērni izauguši – dēls jau sen Anglijā, brauc ciemos, meita ar diviem mazbērniem Valmierā. Dēls par atgriešanos nedomā, ja te būtu labi atalgots darbs, iespējams, atgrieztos,” pastāsta “Paleju” saimniece. Viņai prieks par mazbērniem, kuri aug Latvijā, regulāri ciemojas Straupē. Neilgu laiku arī meita pastrādājusi Īrijā, abi ar dzīvesbiedru atgriezušies un

to nenožēlo.

Ilga ir dzimusi straupiete. “Interesanti vērot, kā mainās paaudzes. Tas, kas mums jaunībā bija svarīgs, jaunajiem nav, viņiem citas intereses, aizraušanās. Straupē ir daudz pasākumu, ja vien ir vēlēšanās, var apmeklēt. Nebūtu slikti, ja tautas namā būtu vingrošanas nodarbības, tās labprāt apmeklētu. Priecājos, ka būs celiņš gar šoseju, varēs pabraukāties ar velosipēdu. Pa šoseju satiksme ir tik intensīva, ka bail to darīt. Kad brauc lielās fūres, gājēju gāž no kājām,” domās dalās “Paleju” saimniece.

Ziema aizvadīta, tas Ilgai bijis laiks lasīšanai, adīšanai, televīzijai, nu jau domas pie dārza darbiem.

Sarmīte Feldmane