Ziņas

Sabiedrība

Prese, pasts un demokrātija

Laikraksts “Druva”, kuru aktīvi abonē un lasa astoņos Vidzemes novados, tostarp Cēsīs un ap pilsētu, tāpat kā citi drukātās preses izdevumi tikai pēc Ministru kabineta lēmuma varēja uzelpot. Ir atrasti trūkstošie 3,7 miljoni eiro, lai nākamgad “Latvijas Pasts” varētu saņemt zaudējumu kompensāciju par abonētās preses izdevumu piegādi.

Vienlaikus Kultūras ministrijas darba grupā eksperti vērtē, kā pēc 2020. gada organizēt drukātās preses piegādi lauku reģionos. Latvijā tāpat kā vairākās Eiropas Savienības valstīs preses piegādi valsts subsidē. Uz jautājumu, kāpēc valsts dotē pasta uzņēmumu, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš teicis, ka viņa un arī līdzšinējām valdībām bijis svarīgi, lai neizzūd demokrātiskā balss. To nodrošina brīvā prese, nevis valsts pilnībā kontrolēta un cilvēkiem lēti izplatīta prese, kā tas notika Padomju Savienībā.

Iedzīvotāju skaitam samazinoties, mazāk ir drukātās preses lasītāju. Taču brīvo presi piegādā visur, arī ārpus centriem – laukos -, kaut gan piegādātājam “Latvijas Pastam” tas rada visai lielus zaudējumus. Ja par piegādes izmaksām pilnīgu atbildību liktu uzņemties uzņēmumam “Latvijas Pasts”, krietni celtos cenas. Aprēķini liecina – lauciniekam tad savā pastkastē katrs preses izdevums izmaksātu 3,6 reizes dārgāk.