Ziņas

Sabiedrība

Posta apkārtni un veido nelegālas atkritumu izgāztuves

Kamēr daļa cēsnieku rūpējas par pilsētas sakopšanu, lai būtu prieks pašiem un viesiem, atrodas tādi, kuri šajā medus mucā iegāž pamatīgu darvas spaini.

Lieldienu brīvdienās pagaidām nezināmi vandaļi norāvuši apmaļu plāksnes no kāpnēm Glūdas kalnā, kas ved uz slimnīcu. Cēsu novada pašvaldības Komunālās nodaļas komunālinženiere Anita Bukeja stāsta, ka informācija par šo nodarījumu saņemta no sētnieces, kura kopj šo vietu: “Viņa bija satriekta par redzēto. Ik pa laikam tiek norauta viena, divas plāksnes, bet tik lielā apjomā vēl nav bijis. Tas jau ir vandālisms.”

Arī “Druva” pārliecinājās, ka kāds, laikam gribēdams pierādīt savu spēku, norāvis betona plāksnes, nometot tās turpat blakus. Pašvaldībai atkal nāksies tērēt līdzekļus, lai visu atjaunotu. Par šīm kāpnēm nereti tiek saņemtas arī sūdzības, ka tās nav piemērotas māmiņām ar bērnu ratiņiem. A. Bukeja stāsta, ka tās iekļautas Komunālās nodaļas prioritāšu sarakstā, taču pagaidām deputāti nav akceptējuši šo projektu, jo izmaksas ir lielas: “Ja gribam, lai var tikt augšā ar bērnu ratiņiem un arī cilvēki ratiņkrēslos, kāpnes jāpagarina, jābūvē lēzenākas, tādēļ rezultātā izmaksas ir ļoti lielas.”

Otra bēda ir nelegālā atkritumu izmešana pilsētas teritorijā. Katru pavasari pilsēta tiek kopta, tīrīta, un to veic ne tikai Lielās talkas

ietvaros, bet arī ikdienā. Tomēr atrodas tādi, kuri atkal un atkal dabā izmet ne tikai atsevišķas pudeles, bet veido pat atkritumu izgāztuves. Pašvaldībai labi zināmas vietas, kur kāds allaž pamanās atstāt atkritumu kaudzes. Arī “Druva” pārliecinājās, ka drazu kaudzes atkal izaugušas Gaujaslīču ielas malā netālu no Meža kapiem; pamatīgi piedrazotas atpūtas vietas pie Gaujas – Krasta ielas galā. Šo uzskaitījumu varētu turpināt, bet vislielāko pārsteigumu pašvaldības darbiniekiem un arī “Druvai” sagādāja kāda improvizēta atkritumu izgāztuve nelielā mežiņā netālu no Krūmiņu ielas.

Komunālās nodaļas darbinieki, kuri iesaistīti pilsētas uzkopšanā, stāsta, ka pērn Lielās talkas laikā šī teritorija pilnībā iztīrīta, bet tagad, apsekojot šo mežiņu, pavērusies šausminoša aina. Pārdesmit metru no Krūmiņu ielas jau pa gabalu mežā redzami atkritumi, taču patiesa aina atklājas vien tuvumā. Kāds cēsnieks tur ierīkojis privāto atkritumu izgāztuvi. Lai izgāztais uzreiz nedurtos acīs, izrakta bedre, no zemes uzberot valni, kurā saspraustas eglītes, maskējot izgāztuvi. Viss liecina, ka šī izgāztuve tiek izmantota regulāri, tāpēc varbūt jāierīko novērošanas postenis, lai pieķertu dabas piecūkotāju un liktu pašam visu savākt. Ņemot vērā tehnoloģiju iespējas, var taču izmantot arī videonovērošanu vai citu tehnoloģiju, lai uzraudzītu vietas, ko iecienījuši piedrazotāji. Pretējā gadījumā kādam atkal Lielās talkas ietvaros nāksies vākt citu atstāto.

Atgādinām, ka aprīlis Cēsīs izsludināts par Spodrības mēnesi. Pašvaldība arī informē, ka tā vienojusies ar atkritumu apsaimniekotāju SIA “ZAAO” par bioloģisko jeb kompostējamo atkritumu savākšanu no iedzīvotājiem. Turpmāk ikviens Cēsu novada iedzīvotājs (nekustamā īpašuma īpašnieks) un dzīvojamo māju apsaimniekotājs, kuram ir noslēgts līgums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ar SIA “ZAAO”, var bez maksas aizvest zaļos atkritumus un ievietot laukuma pārziņa norādītajā atkritumu konteinerā.

Šāda kārtība izveidota, lai likvidētu pagaidu kompostējamo atkritumu laukumu Austrumu ielā 5, Cēsīs, kas diemžēl tiek izmantots ne tikai zaļajiem, bet arī sadzīves atkritumiem un būvgružiem. Pagaidu kompostēšanas laukumu pašvaldība likvidēs, jo tas neatbilst normatīvo aktu prasībām atkritumu apsaimniekošanas un vides aizsardzības jomā.

Jānis Gabrāns