Ziņas

Sabiedrība

Porcelāns mākslā un ikdienai

Izstādē. Par mākslinieka Jāņa Roņa jaunajiem porcelāna darbiem priecājas arī meita Katrīna.Foto: Sarmīte Feldmane

Izstāde “Jānis Ronis un Piebalgas Porcelāna fabrika” Cēsu Izstāžu namā ir ieskats mākslinieka un viņa radītās fabrikas radošajā darbībā.

Jānis Ronis ir mākslinieks, keramiķis un uzņēmējs. Pārceļoties no Rīgas uz Inešiem, viņš izveidoja Piebalgas porcelāna fabriku. Tā tagad Latvijā ir vienīgā, kur top porcelāna trauki, interjera priekšmeti. “Esmu mākslinieks, bet pēdējos gados lielāko laiku aizņēma fabrika. Gribas vairāk pievērsties radošajam darbam,” saka mākslinieks un atklāj, ka uz izstādi Cēsīs iets 20 gadu. Iepriekšējā notika 1997.gadā Rīgā, Lietišķi dekoratīvās mākslas muzejā.

“Jānis ir mākslinieks, viņam patīk porcelāns. Mākslinieks, lai uzturētu ģimeni, izveidoja fabriku. Nosaukums radās kā joks, jo fabrikas ir kas liels, bet mums ir maza, mīļa, pašu izlolota darbnīca. Esam mazi, bet gribam būt lieli. Ļoti gaidu izstādi, kurā būtu tikai Jāņa darbi,” izstādes atklāšanā sacīja dzīvesbiedre Zane un piebilda, ka Jāņa ceļš uz izstādi bijis radošu meklējumu un izaicinājumu pilns.

Izstāžu nama vienā zālē porcelāna trauki – krūzes, vāzes, šķīvji -, kas tapuši fabrikā. Mākslinieks slavē savas, kā mīļi saka, fabrikas meitenes, kuras īsteno viņa idejas. Ražotne ir darbavieta 15 cilvēkiem. Piebalgas porcelāna fabrikas ražotās, ar īpašiem zīmējumiem apgleznotās krūzītes ir pazīstamas ne tikai Latvijā.

“Atklājot Narvas Ivangorodas cietoksni, kad viesiem pasniedza dāvanas, kāds krievu kolēģis pačukstēja: “Tikai nebrīnies!” Un visiem pasniedza Piebalgas porcelāna krūzītes. Arī muzejnieki Krievijā stāstīja, ka bijuši fabrikā un apgleznojuši krūzītes. Kaut Pēterburgā ir porcelāna rūpnīca, viņi atzīst, ka Piebalgā ir kas cits, tie ir ekskluzīvi trauki,” pastāstīja Vidzemes Tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Raitis Sijāts.

Jānis Ronis atzina, ka pašam ļoti patīk Rīgai veltītās krūzītes, uz kurām redzamas galvaspilsētas jūgendstila pērles. “Kur tad krūzītes ar Vecpiebalgas ūdensrozēm?” skatot izstādi, painteresējas kāda apmeklētāja, un J. Ronis atzīst, ka tie, kuri atbrauc uz Piebalgu, visbiežāk atmiņai iegādājas tieši tās. Piebalgas Porcelāna fabrikai ir arī apgleznošanas darbnīca. To ik gadu apmeklē ap desmit tūkstošiem tūristu.

Veiksmīga sadarbība izveidojusies ar Latvijā pazīstamiem māksliniekiem. Pētera Martinsona, Eduarda Grūbes, Aivara Vili­p­sona, Roberta Koļcova gleznojumi uz šķīvjiem, vāzēm, mākslinieku Māra Subača, Intas Cel­miņas, Irēnas Lūses, Ievas Krūmiņas, Ievas Liepiņas un citu zīmējumi uz krūzītēm interesē arī kolekcionārus.

Par šo sadarbību mākslas zinātniece Baiba Magdalēna Eglīte uzsver, ka ar porcelāna traukiem mākslinieku darbi aiziet pasaulē. “Un ieguvējs ir gan mākslinieks, gan Piebalgas Porcelāna fabrika, kas var piedāvāt oriģinālas vāzes, šķīvjus, krūzītes,” bilst mākslas zinātniece.

Zālē apskatāmie porcelāna darbi tik balti kā saulē mirdzošs sniegs. Jānis Ronis rāda jaunāko – porcelāna gaismekļus. Lampas tapušas sadarbībā ar dizaineri, dzērbenieti Aigaru Lenkēviču. “Manā pirmajā izstādē arī bija gaismekļi. Gribas pie tiem atgriezties. Porcelāns un metāls rada interesantu gaismu saspēli,” pastāsta J. Ronis. Izstādē arī jaunās sērijas “Dimanti” kafijas kanna.

“Pamēģināju porcelānu un vitrāžu stiklu. Vāzes daudziem patīk. Vēl gribas pamēģināt porcelānu ar sudrabu,” atklāj mākslinieks un gatavs īstenot sapņus, strādājot ar pašu dārgāko, bet arī vienu no kaprīzākajiem keramikas materiāliem – porcelānu.