Ziņas

Sabiedrība

Polises nav lētas, nevar atļauties

Par veselību jārūpējas. Tam izdevīga arī veselības apdrošināšanas polise, kuru darbiniekiem iegādājas darba devējs.Foto: Māris Buholcs

Meklējot darbu, ne viens vien darba ņēmējs vērtē ne tikai algu, bet arī privilēģijas, ko piedāvā darba devējs. Līdztekus dienesta automašīnai, tālrunim arī to, vai tiek piedāvāta veselības apdrošināšana. Jauno paaudzi, protams, tas interesē mazāk, bet darbiniekiem cienījamākos gados tas ir svarīgi. Darba kolektīvos noslēdzot kolektīvo līgumu, veselības apdrošināšanas polišu iegāde bieži vien ir strīdus ābols, jo vieni uzskata, ka tās vajadzīgas, citi, ka ne.

“Nolēmām nepalielināt algas, bet iegādāties veselības apdrošināšanas polises,” stāsta Pārgaujas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Imants Kalniņš un piebilst, ka tā nolemts darbinieku kopsapulcē. Viedokļi bijuši dažādi, bet polise ir sociālās garantijas, kas katram darbiniekam ir būtiskas.

Tikko noslēdzies elektroniskais iepirkums, un apmēram 80 pašvaldības darbiniekiem tiks iegādātas polises – 208 eiro par katru. Tās saņems pašvaldības darbinieki ar pilnu slodzi, kuriem pašvaldība ir pamata darbavieta. Līdz šim Pārgaujas novada pašvaldības darbinieki no darba devēja – novada pašvaldības – veselības apdrošināšanas polises nesaņēma.

Amatas novadā no krīzes laika pašvaldība saviem darbiniekiem apdrošināšanas polises nepērk. “Pagaidām par to netiek domāts. Diemžēl mums budžets nav tik liels un darbinieku ir daudz,” skaidro novada vadītāja Elita Eglīte.

Raunas novada pašvaldībā agrākos gados veselības apdrošināšana bija sociālajiem un bāriņtiesas darbiniekiem. Šogad vairs ne. “Valdība ir atzinusi sociālo darbinieku darba specifiku, un viņiem tiek nodrošinātas nodarbības jeb supervīzijas, kuras finansē pašvaldība,” stāsta domes priekšsēdētāja Evija Zurģe un piebilst, ka par darbinieku veselības apdrošināšanu domāts tiek katru gadu. “Sarunās darbinieki atzīst, ka labāk reizi gadā saņemt prēmiju, nevis veselības apdrošināšanas polisi. Cilvēkiem ir bažas, ka to neizmantos, bet nauda vienmēr noderēs. Ja gada beigās varēsim atļauties, darbiniekiem būs prēmijas,” pastāsta Evija Zurģe.

Vecpiebalgas novada pašvaldības darbiniekiem arī, izvērtējot domes budžeta iespējas, veselības polises līdz šim darba devējs visiem nav varējis atļauties iegādāties. Veselība ir apdrošināta sociālajiem darbiniekiem, ņemot vērā viņu darba specifiku.

Veselības apdrošināšanas polises nav lētas, bet ikvienam tās dod drošības sajūtu. Un tā ir ļoti svarīga ikvienam.