Ziņas

Sabiedrība

Pļavas vietā – daudzdzīvokļu mājas

Būvēs Valmierā. Vieta, kur Matīšu šosejas iela un Mālu iela krustojas, drīzumā vairs neizskatīsies aizaugusi un pamesta, jo pļavā iebrauks tehnika, te sāksies liela rosība un pēc laika pacelsies daudzdzīvokļu īres nami.Foto: Māris Buholcs

“Druvas” interesi raisīja salīdzinājums, cik atšķirīgi kaimiņu pilsētu pašvaldības – Cēsīs un Valmierā – risinās īres dzīvokļu trūkumu. Abu pašvaldību rīcībā tikpat kā nav brīvu dzīvokļu, lai tos varētu izīrēt speciālistiem, kas ar ģimenēm gribētu pārcelties uz dzīvi pilsētā vai novadā.

Laikrakstā “Druva” rakstījām, ka Cēsu pašvaldība iegādājās nepabeigtu daudzdzīvokļu namu L.Paegles ielā, to pārplānos un pabeigs. Drīz pēc tam Valmieras pašvaldībā notika līguma parakstīšana daudzdzīvokļu īres nama būvniecībai uz pašvaldībai piederoša, tukša gruntsgabala Ķieģeļu /Mālu ielā. Līguma parakstītāji bija pilsētas namu apsaimniekošanas uzņēmuma “Valmieras Namsaimnieks” un celtniecības uzņēmuma “Monum” vadītāji.

Valmieras pašvaldības kapitālsabiedrības “Valmieras Namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers šī rudens notikumu ir vispārinājis, sakot, ka Latvijā tas būs vēl nebijis projekts – pašvaldības kapitālsabiedrība ceļ daudzdzīvokļu namu, kas paredzēts izīrēšanai, nevis tirdzniecībai. Kapitālsabiedrības vadītājs palepojās, ka tieši viņa vadītajam uzņēmumam pašvaldība uzticējusi tik nozīmīga projekta īstenošanu. Tātad cels namus, lai “iekustinātu” Valmieras dzīvojamā fonda īres tirgu, jaunuzceltajā pašvaldības namā piedāvājot īres dzīvokļus par pieejamākām cenām. Īres tiesības uz tiem varēšot iegūt izsoles kārtībā.

Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Baiks “Druvai” jau iepriekš bija sacījis, ka dzīvokļu skaita palielināšana Valmierā saistāma ar uzņēmējdarbības sekmēšanu. “Diemžēl jaunu speciālistu un darbaspēka piesaisti Valmierai arvien vairāk apgrūtinājis dzīvojamā fonda trūkums. Pašvaldības interesēs ir, lai pilsētā netrūktu kvalificēta darbaspēka, lai valmieriešus un potenciālos pilsētas iedzīvotājus no dzīvošanas šeit neatturētu dzīvokļu nepieejamība. Ceram, ka šis projekts būs kā atspēriena punkts un problēma sāks risināties.” Jānis Baiks piebilst – ja sekmēsies, ar laiku pilsētā, Matīšu šosejas malā iepretī lielveikalam “Depo”, uzbūvēs vēl citus īres namus un Valmierā klāt nāks apmēram 700 dzīvokļu.

Uzzinot par valmieriešu 21. gadsimta sākuma grandiozajiem plāniem dzīvokļu celtniecībā, nolēmām aizbraukt uz Valmieru un aplūkot pašvaldības zemi, uz kuras īstenosies sapnis par moderniem dzīvokļiem. Šobrīd pļava ir ar kārkliem un zelta slotiņām aizaugusi, lai gan atrodas, kā vietējo taciņu zinātāji saka, tikai 20 minūšu gājienā no Valmieras centra. Tā ir vide, kur līdz šim brīvdabā netraucēti varēja atpūsties, neskatoties uz to, ka līdzās rit spraiga pilsētas dzīve. Izstaigājot gājēju iemītu taciņu daudzdzīvokļu īres namu būvniecībai paredzētajā pļavā, “Druva”, ņemot talkā dedukcijas metodi, izzināja valmieriešus, kuru atpūta te drīz tiks traucēta, neļaujot piknikos malkot iecienītos dzērienus. Uz pašvaldības brīvās zemes pašlaik leknie “meldri” piknika vietu patīkami aizsedz “Depo” veikala apmeklētājiem, garāmbraucējiem un arī autobusa gaidītājiem Mālu ielas pieturā.

Taču turpmāk nekas nebūs pa vecam. Džunglīši pazudīs, jo ap namu veidosies labiekārtota teritorija ar aptuveni 150 autostāvvietām, velo novietni, atpūtas zonu, bērnu rotaļlaukumu un pazemes atkritumu konteineru novietni. Pirmās dzīvojamās mājas būvprojekta izstrādi, būvniecību un autoruzraudzību uzticēts veikt uzņēmumam “Monum”. Daudzdzīvokļu īres nams ar 50 dzīvokļiem tikšot izvietots divās atsevišķās ēkās. Te varēs izsoles kārtībā tikt pie kāda no 15 vienistabas, 90 divistabu un 45 trīsistabu dzīvokļiem.

Saskaņā ar Valmieras pilsētas teritorijas plānojumu kvartāls Matīšu šosejas kreisajā pusē starp Sporta, Mālu un Jāņparka ielu paredzēts daudzstāvu un mazstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamo namu un savrupmāju apbūvei. Teritorija ir samērā tuvu pilsētas centram – aptuveni divi kilometri. Blakus šai teritorijai jau ir dzīvojamo māju apbūve, zemes gabali, kas pieder gan pašvaldībai, gan privātpersonām. Vietā, kur plānots uzbūvēt pirmo daudzdzīvokļu īres namu, vienmēr bijusi pļava. Pirms gadu desmitiem sastādītās vītolu rindas jau ir citā īpašumā un ar to dzīvokļu nama celtniecība netikšot saistīta, zināja stāstīt pašvaldībā.

Pamesta šobrīd stāv arī tā pašvaldības pļavas daļa, kura līdz šim bija ierādīta suņu apmācībām. Treniņu laukumu izveidoja un apsaimniekoja biedrība “Latvijas Sporta suņkopības federācija”. No augusta suņu apmācībai un treniņu laukuma izvietošanai Valmieras pašvaldība biedrībai iznomājusi citu zemes gabalu – Nauču ielā 2a. Biedrība jau sākusi laukumu iekārtot.