Ziņas

Sabiedrība

Plāno bez maksas reģistrēt robežsardzes, policijas un VID suņus

Tiek plānots bez maksas reģistrēt ne tikai patversmēs mītošos suņus, bet arī robežsardzes, policijas un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbā izmantojamos suņus, savukārt pārējiem suņu īpašniekiem pašreizējo dzīvnieka reģistrācijas maksu 7,11 eiro apmērā plānots samazināt līdz 3,50 eiro.

To paredz Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotie grozījumi noteikumos “Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādis”, ko plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 10.oktobrī.

Kā skaidro ZM, lai samazinātu patversmēm izdevumus, kas saistīti ar suņa obligāto apzīmēšanu un reģistrāciju, kā arī nodrošinātu, ka visi suņi tiek reģistrēti, nepieciešams noteikt, ka dzīvnieku patversmei, atdodot suni citai personai, suņa reģistrācija datubāzē ir bez maksas.

Vienlaikus jānosaka, ka arī valsts pārvaldes iestādes darbā izmantojamu suni reģistrē datubāzē bez maksas. Patlaban datubāzē ir reģistrēti 160 suņi, no kuriem VID 49, Valsts policijai – seši un Valsts robežsardzei – 105. Ņemot vērā to, ka nav sagaidāms būtisks šo suņu skaita pieaugums, tiks noteikts, ka valsts pārvaldes iestādēm, kuras savā darbā izmanto suņus, to reģistrāciju datubāzē varēs veikt bez maksas.

Tāpat plānots atstāt spēkā līdzšinējo normu, ka no minētās maksas ir atbrīvoti suņi pavadoņi un suņi asistenti.

ZM arī norāda, ka pārējiem suņu īpašniekiem plānotais izcenojuma samazinājums no 7,11 eiro uz 3,50 eiro neradīs ietekmi arī uz valsts budžetu, jo palielināsies reģistrēto dzīvnieku skaits. 2016.gada budžetā bija plānoti ieņēmumi no 16 000 suņu reģistrēšanas, bet 2016.gada septiņos mēnešos bija reģistrēti tikai 19 362 dzīvnieki. Savukārt 2017.gada prognozē bija paredzēti ieņēmumi no 14 000 suņu reģistrācijas attiecīgi 99 540 eiro apmērā. Tomēr, kā norāda ZM, ņemot vērā, ka no 2017.gada 1.janvāra reģistrācija būs obligāta, reģistrēto suņu skaits palielināsies divkārt – līdz 28 000 suņu gadā, līdz ar to izlīdzinot plānotos ieņēmumus.

Noteikumi attieksies uz 28 dzīvnieku patversmēm, kas vidēji gada laikā jaunam īpašniekam atdod 2500 suņus, kā arī uz valsts pārvaldes iestādēm un suņu īpašniekiem.

Pēc 2014.gada FEDIAF (The European Pet Food Industry) statistikas datiem, Latvijā ir 260 000 suņu, savukārt patlaban reģistrēts tikai 43 501 suns.

Kā ziņots, suņu obligātā reģistrēšanas, kā arī čipēšanas problēma aktualizējās martā, kad ZM konstatēja, ka līdz iepriekš noteiktajam termiņam 1.jūlijā daudziem suņu īpašniekiem laukos nebūs iespējams izpildīt obligātās prasības, jo naudas trūkuma dēļ tie veterinārārstam nevar samaksāt.

Līdz ar to obligātā suņu čipēšana un reģistrācija Lauksaimniecības datu centra datubāzē jāveic līdz 2017.gada 1.janvārim. Ja prasība netiks izpildīta, Pārtikas un veterinārais dienests, kā arī pašvaldības policija drīkstēs uzlikt sodu, kas fiziskajām personām ir no septiņiem līdz 210 eiro, bet juridiskajām – no 15 līdz 350 eiro.