Ziņas

Sabiedrība

Plāno atļaut zemessargiem mājās turēt ieročus

Tiek plānots ļaut zemessargiem mājās turēt ieročus, intervijā “Latvijas avīzei” atzinis aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Ar aizsardzības ministra rīkojumu ir noteiktas prasības, lai zemessargi varētu glabāt mājās ieročus. Taču šis jautājums saistāms ar zemessargu apmācību. “Tiem, kas katru gadu būs izgājuši apmācības, kas sevi ir ieinteresēti pilnveidot, tiks dotas iespējas glabāt ieročus mājās. Aizsardzības ministrija segs sertificēta seifa iegādi,” skaidroja ministrs.

Viņš gan atzīst, ka ieroča glabāšanai mājās bez patronām nav jēgas, tādēļ aktuāls esot jautājums par patronu krājumiem. Līdz 2018.gadam plānots izveidot 18 paaugstinātas gatavības zemessardzes rotas, un to dalībniekiem būs tiesības uzglabāt ieročus mājās.

Savukārt tie, kas reti apmeklē mācības, varēs ieroci glabāt mājās tikai tad, ja būs augsta militārās trauksmes pakāpe. Pašreiz, kad nav tiešu militāro draudu un trauksmes līmenis ir zems, šai grupai nav nepieciešams mājās glabāt ieročus.

Ministrs arī piebilda, ka zemessargiem ir jāievēro drošības prasības, kas jāizpilda, jo ar ieroci ir jāmāk rīkoties.

Kā skaidroja Vējonis, jaunveidojamām 18 Rotām būs specializācija – prettanku, pretgaisa, ar speciālistiem masu iznīcināšanas ieroču jautājumos u.c. Tās būs dislocētas dažādās vietās, un tajās būs vietējie cilvēki.

“Pamatuzsvars to izvietošanai tiks likts uz Latgali, Vidzemes austrumu daļu un Sēliju, taču arī Kurzemē tās būs, jo mums jāsargā arī savas ostas. Latgalē šo rotu zemessargus apmācīs darbam ar prettanku ieročiem. Tāpat Latgalē būs vairākas pretgaisa aizsardzības rotas, lai draudu gadījumā reaģētu tur, un krīzes situācijā zemessargiem nevajadzētu braukt cauri visai valstij, ja pieņemam, ka potenciālais ienaidnieks ir austrumos,” teica ministrs.

LETA