Ziņas

Sabiedrība

Plāno atjaunot holokausta memoriālu Priekuļos

Vizītē Cēsīs. Izraēlas vēstniece O.Gila Cēsis atzīst par skaistu zaļu pilsētu un vērtē, kā varētu tikt veidota sadraudzība ar kādu Izraēlas pilsētu.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Šajā nedēļā Cēsīs viesojušies nu jau divi ārvalstu vēstnieki – otrdien pilsētu ar vēstījumu par biznesa attiecību potenciālu apciemoja Vācijas vēstnieks Latvijā Nikolajs fon Šepfs, ceturtdien, 9.jūlijā, šeit uzņemta jaunā Izraēlas vēstniece Orli Gila.

Vēstniece “Druvai” pastāstīja, ka mūspuses vizītei bijuši divi mērķi. Pirmkārt, pērn septembrī pilnvaras pieņēmusī diplomāte vēlējusies iepazīties ar pilsētu, apkaimi un tās iespējām, lai izsvērtu iespējamās sadarbības formas starp savas valsts biznesa jomas pārstāvjiem un Cēsīm. Pēc sarunas O.Gila atzina, ka ar Cēsu novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu uzreiz mēģinājuši apmainīties idejām, kāda varētu būt konkrētās biznesa sfēras sadarbība, taču pagaidām vēstniece vēl atturējās minējumus publiskot. “Man šīs idejas ir jāizvērtē un jārunā ar pārstāvjiem Izraēlā,” paskaidroja vēstniece, uzsverot, ka pēc iepazīšanās sarunas vēl pār­agri spriest par turpmāko sakaru virzienu. Tāpat runāts arī par tā saucamo dvīņu pilsētu sadraudzības veidošanu, taču arī šajā jautājumā vēl konkrēta pilsēta sarunā nav pieminēta. “Par to arī vēl jādomā, bet viens gan – tai noteikti jābūt tikpat zaļai un skaistai, kāda ir jūsu pilsēta!”

Savukārt otrs augstās viešņas vizītes iemesls bija vēstniecības izlolotā iecere attiecībā uz Priekuļu novadā esošo piemiņas vietu Otrā pasaules kara laikā nošautajiem ebrejiem. Piemiņas plāksnes traģiskajai 1941.gadā notikušajai ebreju masu slepkavībai pie Niniera tika atklātas 1970.gadā. Vēl gan nav zināms, kāda mēroga pārveidojumi gaidāmi, taču skaidrs, ka tuvākajā laikā šī vieta piedzīvos uzlabojumus. O.Gila paskaidroja, ka nepieciešams klātienē novērtēt šo vietu, izmērīt pieejamo platību, tikai tad plānots konkurss par jaunā izskata realizēšanu. Kon­krēti termiņi plānam vēl nav, bet O.Gila pauda cerību, ka līdz gada beigām konkurss būs izsludināts.

Cēsu vizītes programmā bija iecerēta ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” apmeklējums, pēc tam vēstniece devās uz Priekuļu pusi, lai apraudzītu minēto piemiņas vietu pie Niniera ezera.