Ziņas

Sabiedrība

Pirmo reizi šogad konstatē ĀCM mājas cūkām; skarta saimniecība ar 5023 dzīvniekiem

Foto: Leta

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šogad pirmo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām – slimība skārusi lielu cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku.

Kā aģentūru LETA informēja dienestā, saimniecībā jau tiek veikti Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumi, tostarp cūku likvidēšana, kā arī epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Noteikta arī karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” PVD ģenerāldirektors Māris Balodis sacīja, ka Krimuldas novadā ĀCM skartās saimniecības tuvākajā apkaimē cūkas tiek turētas vien 17 piemājas saimniecībās. “Triju kilometru zonā, kas ir mūsu primārās pārbaudes zona, ir 17 piemājas saimniecības, kurās tiek turētas cūkas. Tas nav daudz. Latgalē bieži vien šādos gadījumos ir pārsimts saimniecību,” teica Balodis. Viņš arī norādīja, ka šī ir lielākā saimniecība, kuru Latvijā skāris ĀCM. “Ja mēs runājam par ĀCM, tad tā ir lielākā krīze, kāda ir bijusi Latvijā,” sacīja Balodis, piebilstot, ka līdz šim šī slimība nebija skārusi komercsaimniecības – slimība iepriekš bija konstatēta mazajās saimniecībās vai piemājas saimniecībās.

Tāpat Balodis atzīmēja, ka līdz šim ĀCM nebija skāris mājas cūkas ziemā. “Šis periods ir ļoti interesants – nekad mums nav bijis neviens gadījums ziemā. Šoreiz slimība ziemas periodā ir nonākusi saimniecībā ar pietiekami augstu biodrošības līmeni, kuru pārbaudījuši gan mūsu inspektori, gan Eiropas Komisijas inspektori – saimniecību, kurā ir notikušas pat Eiropas Komisijas rīkotas mācības,” viņš teica.

Balodis arī sacīja, ka pagaidām PVD nav skaidrojuma, kā šī slimība ir nonākusi minētajā saimniecībā, taču to izvērtēs ne tikai PVD, bet arī Valsts policija. “Tiek skatītas visas versijas, tajā skaitā Valsts policija ir ierosinājusi procesu un arī tā savas kompetences ietvaros skatīsies dažādus apstākļu kopumus, kas varēja novest pie slimības nonākšanas saimniecībā,” teica PVD vadītājs.

Pēc viņa minētā, šobrīd primārais darbs ir likvidēt visas saimniecībā esošās cūkas. “Primārais mūsu darbs ir likvidēt slimās un inficētās cūkas – principā viss šis ganāmpulks ir pēc iespējas ātrāk jālikvidē, lai varētu sākt gan dezinfekciju, gan mazgāšanu, tīrīšanu,” teica Balodis, atzīstot, ka pagaidām nevar pateikt, cik ilgā laikā tiks likvidēts viss ganāmpulks, jo, ņemot vērā, ka saimniecībā ir samērā daudz lielu sivēnmāšu, kuru svars ir virs 200-300 kilogramiem, darbi nerit tik ātri kā vēlētos.

Jāpiemin, ka Zemkopības ministrija plāno izmaksāt kompensāciju ĀCM skartās Krimuldas cūku novietnes “Rukas” īpašniekiem saistībā ar dzīvnieku izkaušanu, intervijā Latvijas Televīzijai apliecināja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS). Kompensācija tikšot izmaksāta par visiem piespiedu kārtā izkautajiem dzīvniekiem. Kompensācijas apmēru pagaidām esot grūti nosaukt.

Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēts pagājušā gada 22.septembrī Gulbenes novada Rankas pagastā, kad slimības dēļ nācās likvidēt 119 mājas cūkas. Kopumā pagājušajā gadā Āfrikas cūku mēris konstatēts trijās Latvijas saimniecībās. Slimības dēļ tika likvidētas 311 mājas cūkas.

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties meža cūku populācijā. Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts jau 43 meža cūkām, bet pagājušajā gadā slimība skāra 1146 meža cūkas.