Ziņas

Sports

Pirmais solis sperts

Auciema muižā aizvadīts 1.Latvijas čempionāts atlētiskajā vingrošanā. Sacensībās piedalījās vairāki desmiti dalībnieku vecumā no 10 līdz gandrīz 60 gadiem. Dalībnieku vidū arī vairāki Pārgaujas novada pārstāvji.

Sportisti sacentās divu veidu spēka vingrinājumos, vispirms bija pietupiens ar svara stieni plecos ar 12 atkārtojumiem, pēc tam – svara stieņa spiešana guļus ar 12 atkārtojumiem. Sportisti abus vingrinājumus varēja pildīt trijos piegājienos, ar katru reizi palielinot svaru.

Čempionāta rīkotājs, “Ziemeļvidzemes atlētu savienības” valdes priekšsēdētājs Haralds Bruņinieks atzina, ka sacensības šajā zālē bijušas arī iepriekš, bet tagad sperts nozīmīgs solis, jo tās ieguvušas Latvijas čempionāta statusu: “Šādu sacensību standartu izvēlējāmies, jo ir vēlme saglabāt metodiku, ar kuru visvairāk tiek hipertrofēti muskuļi. Zinātniski pierādīts, ka 12 atkārtojumu skaits vislabāk veido un attīsta muskulatūru. Šis atkārtojumu skaits vislabāk raksturo spēka izturību, ko arī gribam popularizēt. Manuprāt, spēka izturības vingrinājumi ir mazāk kaitīgi veselībai

nekā absolūtā spēka vingrinājumi. Pēc mūsu izvēlētā standarta organisms tiek sagatavots vienmērīgāk un sportistam ir mazāk iespēju iegūt traumas. Šis veids arī labi sasaucas ar programmas otro daļu, kurā jaunieši uz skatuves rādīja, kā šī treniņu metodika izskatās, kā cilvēks var harmoniski veidot savu ķermeni.”

Sacensības ar savu pirmo piegājienu atklāja Edijs Seleckis, kurš vēlāk kļuva par uzvarētāju vīriešu konkurencē un absolūtajā vērtējumā pēc koeficienta.

Pēc pirmā piegājiena veikšanas viņš atzina, ka sākums vienmēr ir satraucošs, bet šoreiz izdevies veiksmīgi. Svaru zālē strādā jau kādus 15 gadus, piedalījies dažādās sacensībās, netrūkst godalgu.

“Parasti startēju svara stieņa spiešanā guļus, pārbaudījums ar pietupieniem arī man bija jauns veids, ar ko izdevās tikt galā veiksmīgi. Ja sākums veiksmīgs, tad jau ir mērķis tikt līdz godalgām,” teica E. Seleckis.

Pirmo svaru 12 pietupienos viņš izvēlējās 105 kg, otrajā piegājiena tika galā arī ar 110 kg smagu stieni. Svaru stieņa spiešanā guļus viņš uzveica 115 kg.

“Šoreiz viss bija veiksmīgi, taču sava taktika vajadzīga. Jāatrod vidējais svars, ar ko sākt, ko tiešām paņemsi, pretējā gadījumā ieskaitē “baranka” un sacensības beigušās. Tad jau nākamo var likt lielāku pēc sajūtas, cik varēs celt,” teica uzvarētājs.

Pirmais čempionāts vienmēr ir īpašs, jo pirmie čempioni īpaši paliek vēsturē. Šoreiz savās grupās uzvarētāju laurus plūca: bērnu grupā meitenēm – Sanija Vestlāle, zēniem – Ervīns Čepjolkins; pusaudžu grupā puišiem – Nauris Šalgūns; jauniešu grupā jaunietēm

Līga Vējkrīgere, jauniešiem – Dainis Gremzda; junioru grupā juniorēm – Gita Hofmane, junioriem – Roberts Priedītis; pieaugušo grupā dāmām – Margita Zariņa, vīriem – Edijs Seleckis; senioru grupā dāmām – Olga Oraševska, kungiem – Valdis Mednis.

Absolūtie uzvarētāji pēc koeficienta: Margita Zariņa un Edijs Seleckis, bet muskulatūras demonstrējumā uzvarēja Leonardo Bērziņš.

Čempionāta pirmais posms aizvadīts, nākamajos posmos būs spiešana guļus un pievilkšanās, sievietes izpildīs vingrinājumu uz airēšanās trenažiera. Vasarā plānotas sacensības vispārīgā fiziskā sagatavošanā, kur bez spēka vingrinājumiem ir arī vieglatlētikas elementi.

Jānis Gabrāns