Ziņas

Sabiedrība

Pirmā reģionālā tūristu mītne pašizolācijai

Valsts līdzfinansētu vietu viesnīcā, lai tajā pavadītu nepieciešamo “Covid-19” pašizolācijas laiku, Latvijas iedzīvotāji vēl pirmdien varēja pieteikt kopumā 11 tūristu mītnēs, no kurām gandrīz visas atrodas galvaspilsētā. Vienīgā šāda vieta ārpus Rīgas ir Līgatnē esošais “Zeit Hotel”, kurš kopš pagājušās piektdienas deviņos numuros ir gatavībā uzņemt pašizolācijai nozīmētās personas.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētā valsts atbalsta programma paredz sniegt finansiālu atbalstu izmitināšanas pakalpojumam konkrētam personu lokam – “Covid – 19” pacientiem pēc izrakstīšanās no stacionāra, ja nozīmēta nepieciešamība vēl nodrošināt pašizolāciju, pacientiem ar viegliem slimības simptomiem, “Covid-19” slimnieku kontaktpersonām, kā arī tiem, kuri valstī atgriezušies ar repatriācijas reisiem. Lai šādas vietas pašizolācijas termiņa pārlaišanai drīkstētu piedāvāt, tūristu mītnēm jāsaņem Veselības inspekcijas atzinums un jānoslēdz līgums ar LIAA.
LIAA sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Kovaļevskis “Druvai” norādīja, ka lēmumu piedalīties šajā valsts programmā nosaka uzņēmuma finansiālās aplēses vai arī uz to virza emocionāli apsvērumi. “Tā ir pašas tūristu mītnes izšķiršanās, vai iet šo ceļu. Kāds rēķina, ka izdevīgāk pieteikties dīkstāves pabalstam,” situāciju ieskicē LIAA pārstāvis, atzīstot, ka ir arī viesnīcas, kas bažījas, ka, uzņemot pašizolācijā, citi klienti varētu novērsties un pēc šī perioda būs grūtāka atgriešanās pilnā darba ritmā. Šajā ziņā gan J.Kova­ļevskis nesaskata reālu pamatu šīm bažām par epidemi­oloģisko drošību, jo Veselības inspekcija ir izstrādājusi stingrus kritērijus šī pakalpojuma nodrošināšanai.

LIAA līgumi izskatīšanas procesā ir ar vēl gandrīz 30 viesnīcām kā Rīgā, tā ārpus tās, citās pilsētās un novados. Kamēr šie uzņēmumi vēl nav oficiāli iekļauti valsts atbalsta programmā, J.Kovaļevskis atturējās tos konkretizēt, bet apstiprināja, ka sarunas par iespējamo pašizolācijas personu uzņemšanu sākušas tūristu mītnes gan Cēsīs, gan Priekuļu novadā.

“Zeit Hotel” plāno piedāvāt vietu pašizolācijai, kamēr vien tas būs aktuāli, “Druvai” tele­fon­intervijā apliecināja viesnīcas šefpavārs un vadītājs Oskars Koļesņikovs. Šī naktsmītne paš­izolācijas meklētājiem ir pieejama kopš pagājušās piektdienas. Pagaidām te vēl nav neviens izmitināts, bet O.Koļesņikovs stāsta, ka viens interesents bijis tieši pirms līguma noslēgšanas, kad vēl nācies atteikt. “Taču tas bija kā signāls, ka vajadzība tomēr ir,” pārdomās dalās “Zeit” pārstāvis.

Reģistrēšanos dalībai LIAA administrētajā valsts programmā O.Koļesņikovs vērtē kā samērā vienkāršu un svētku laikā pat visai ātri nokārtotu, jo uzņēmums pieteicies īsi pirms gadumijas un tagad līgums ir noslēgts. Attiecībā uz drošības apsvērumiem viesnīcas vadītājs teic, ka šoreiz “ļoti liels pluss izrādījies apartamentu izkārtojums”. Tomēr visvairāk uz šo lēmumu licis nosliekties sociālais aspekts: “Likās, ka tas varētu būt noderīgi tieši mūsu reģiona iedzīvotājiem.” Ne visi var atļauties doties uz viesnīcu Rīgā un apmaksāt pilnu ēdināšanu, ja tuvinieki nevar izbraukāt tik tālu un atvest pārtiku.

LIAA pirmdien ziņoja, ka minētajās 11 viesnīcās pašizolācijai ir pieejami 748 numuri, taču paš­izolāciju kādā no šīm viesnīcām ievēroja tikai 14 personas. Ziņu aģentūra LETA vēsta, ka līdz šim pašizolācijas pakalpojumu izmantojuši 79 cilvēki, to­starp 59 personas, kuras ieradās ar repatriācijas reisiem no Ap­vienotās Karalistes pagājušā gada nogalē.

Atbalsta programmas ietvaros valsts sedz naktsmītnes izdevumus 80% apmērā, bet ne vairāk kā 35 eiro diennaktī par personu. Izmitināšanas ilgums viesnīcā ir 14 dienas, bet noteiktos gadījumos to iespējams pagarināt par vēl tikpat ilgu laiku. Lai pieteiktos pakalpojuma saņemšanai, jāizvēlas vieta pašizolācijai no LIAA mājaslapā publicētā saraksta. Rezervācija tiks veikta, pamatojoties uz medicīnisko izziņu, kuru izsniegusi ārstniecības persona – ģimenes ārsts.

Atbalstu plānots nodrošināt līdz martam. Atbalsta finansēšanai paredzēts novirzīt valsts budžeta līdzekļus vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā.