Ziņas

Sabiedrība

Pilsētās savāktās lapas nonāk poligonā “Daibe”

nSāk piepildīt. Pirms brīža konteiners tika iztukšots, lai cēsniekiem atkal ir, kur likt lapas. Ar saviem lapu maisiem "ZAAO" eko laukumā ieradies Jānis Kārkliņš. Foto: Foto: Māris Buholcs

Klāt īstais lapu krišanas laiks, un rudens krāšņais paklājs pilsētā tiek vākts kaudzēs, maisos, komposta kaudzēs. Ja nav vēlmes savā pagalmā veidot komposta kaudzi, ir iespēja zaļos atkritumus bez maksas nodot eko laukumos vai izmantot atvēlētos bezmaksas lielos maisus lapu transportēšanai, kuri šogad visiem netika, atšķirībā no dažiem iepriekšējiem gadiem. Kā skaidroja Cēsu novada pašvaldībā, līgums ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “ZAAO” paredzējis, ka viņi izbūvē kompostēšanas laukumu pilsētā, taču izmaksas bija pārāk lielas, tāpēc uzņēmums apņēmies trīs gadus katram privātmājas iedzīvotājam, kam ir līgums ar “ZAAO”, bez maksas izsniegt un aizvest vienu lielo maisu. Šis nosacījums izpildīts, šogad pašvaldība apņēmās apmaksāt 200 maisu piegādi un vienreizēju iztukšošanu, izdalot maisus vairāk nekā 80 privātmāju iedzīvotājiem vietās, kur vairāk lapu koku, kā arī daudzdzīvokļu mājām, izglītības iestādēm. Pārējie bez maksas tās var vest uz eko laukumiem. No turienes zaļie atkritumi nonāk Daibes poligona kompostēšanas laukumā, lai vēlāk kompostējamo materiālu izmantotu poligona vajadzībām sadzīves atkritumu šūnas pārklāšanai.

Iedzīvotāji ļoti labprāt izmanto doto iespēju. Kā stāsta “ZAAO” Attīstības daļas speciāliste Kristīne Kazakēviča, par galīgiem rezultātiem vēl grūti spriest, bet nodotais apjoms eko laukumos krietni pārsniedz pirms gada reģistrēto: “Ja pērn visas akcijas laikā eko laukumā Lapsu ielā tika savākti 42 kubikmetri, šogad līdz šim – jau 80 kubikmetri. Apjoms būs krietni lielāks, jo īstais lapkritis tikai tagad ir sācies.”

Atgādinām, ka Cēsīs visu gadu zaļos atkritumus bez maksas var nodot laukumā Lapsu ielā, bet akcijas, kas ilgst līdz 17.novembrim, laikā arī eko laukumā Bērzaines ielā. Savāktās lapas uz tiem gan jānogādā pašiem.
No cēsniekiem dzirdēta gan neapmierinātība, ka vairs katras privātmājas saimnieks nesaņem bezmaksas maisu, gan pozitīvas atsauksmes par iespēju nodot lapas bez maksas.