Ziņas

Sabiedrība

Pieprasīts nestandarta piedzīvojums

NEPRĀTS VAI PASAKA. Saņemot arī savu devu neizprotošus komentārus, Amatas spoguļnamiņa veidotāji trāpījuši desmitniekā - nakšņošana virs upes rezervēta līdz pat vasaras beigām.Foto: Publicitātes

Virs Amatas upes, iestiprināts trosēs, stāv stikla namiņš.Te cilvēks var uz mirkli paraudzīties uz dabas skaistumu no neparasta skatupunkta. Šķietami neprātīga ideja, bet tā guvusi vērā ņemamu atsaucību un apmeklētāju ovācijas.

Skaisti, oriģināli, burvīgi, ģeniāli, brīnišķīgi, izcili – tie ir tikai daži apzīmējumi, ar kādiem cilvēki apsveikuši kārtējo atraktīvās pasākumu rīkotājas un radošuma spridzinātājas Gundegas Skudri­ņas projektu. Aptuvena vīzija par neordināru dabas klātbūtnes piedzīvojumu lolota jau pāris gadus. Sākotnēji domāts, ka tas varētu būt piedāvājums jaunlaulātajiem. Taču darbs dzinis darbu un neizdevies atvēlēt laiku idejas attīstīšanai. “Covid-19” pandēmijas dēļ vienā mirklī nācies atcelt plānoto pasūtījumu izpildi četrās valstīs, tad radošās apvienības “Skudras Metropole” komanda sapratusi – ir īstais brīdis pieķerties atlikto sapņu īstenošanai. Atrasti atbalstītāji – kafijas “Paulig” ražotāji un Amatas novada pašvaldība. Un tapis virs upes trosēs iestiprināts un pārvietojams spoguļnamiņš, bet tāds tas ir tikai no ārpuses, no iekšienes apmeklētājam redzama visa apkārtne.

IZJŪTU PĀRBAUDĪJUMS. Ne tikai namiņa sienas un jumts, bet arī grīda taisīta no stikla, lai zem kājām būtu redzams upes plūdums.

FOTO: Publicitātes

Namiņu izgatavojis Jūrmalā reģistrētais dizaina risinājumu uzņēmums “Don’t Panic”. Namiņu atklāja 1.jūlijā, piedāvājot avangarda piedzīvojumu meklētājiem gan dienas kafijas rituālu stundas garumā ar papildu atrakcijām, gan iespēju nakšņot virs upes. Kaut neparastais piedzīvojums ir maksas pakalpojums, G.Skudriņa uzsver, ka tas neesot biznesa projekts, bet gan personiskās iedvesmas eksperiments, un neslēpj, ka ir pārsteigta par tik lielu cilvēku interesi. Pēc ziņas par iespēju baudīt šo piedāvājumu jau pirmās nakts laikā nakšņošanas iespējas rezervētas līdz pat 31.augustam. Kafijas rituāli stikla namiņā gan joprojām ir pieejami. “Skudras Metropoles” vadītāja atzina, ka pēc šī pieprasījuma viļņa, kā arī izvērtējot gaidāmos laikapstākļus, tiek pieļauts pagarināt spoguļnamiņa pieejamību līdz septembra vidum. Potenciālie apmeklētāji ir informēti, ka vētras vai citu nelabvēlīgu apstākļu gadījumā rezervācijas tiks atceltas, iemaksātā summa atdota.

Nakšņot namiņā drīkst divas, bet dienas rituālā piedalīties četras personas. Apmeklētāji tiek aicināti pirms došanās uz Amatu izlasīt namiņa lietošanas noteikumus, tostarp liegumu ierasties reibuma stāvoklī vai ienest spoguļnamiņā alkoholiskos dzērienus. Noteikumi pirms iekāpšanas jāparaksta. Namiņā iekļūst no krasta, kur pieejamas labierīcības un arī iespēja nomazgāt rokas.

Atbildot uz pirmajās dienās saņemtajiem praktiskās dabas jautājumiem, projekta komanda un arī pati G.Skudriņa sociālajos tīklos ik pa laikam publicē skaidrojumus. Tostarp arī norādīts – duša šādā mītnē nav pieejama, bet ir iespēja atveldzēties upē un dvieļi piedzīvojumu meklētājiem netiks liegti.

“Mūsu mērķis ir piedāvāt nevis komfortu, bet jaunu pieredzi, uzdāvināt jaunas emocijas, parādīt, ka kaut kas unikāls ir tepat pie mums, degungalā,” “Druvai” stāsta koncepcijas radītāja, vēl atklājot, ka sadarbības partneris, “Don’t Panic” dizainers Mārcis Ziemiņš vēlējies šo projektu veidot dzimtajā Kurzemē. “Taču šeit es piecirtu kāju,” ar smaidu teic G.Skudriņa, atzīmējot daudzos faktorus, kas viņai licis domāt par Cēsu pusi: Vidzeme kā centrs, Amatas upes enerģētika un arī pašas siltās atmiņas par pirmajām profesionālajām gaitām vietējā pašvaldībā. Arī attiecībā uz vēl diviem piesaistītajiem partneriem – restorānu “KEST” (vakariņu piedāvājums nakšņotājiem) un konditoreju “Vinetas un Allas kārumlāde” (kūka kafijas rituālam) – G.Skudriņa kā pirmo min lokālpatriotisko vērtību, bet, protams, neizmirstot par kvalitāti un dažādību – lai katrā piedāvājumā pakalpojumiem būtu atšķirīgs rokraksts.

Visvairāk atsauksmju un apmeklētāju uzņemtie foto rodami sociālajā tīklā “Instagram”, kur noprotams – piedzīvojumu daži izvēlējušies arī dzimšanas dienas vai kāzu jubilejas atzīmēšanai. Sajūsmā par projektu izsakās arī mūspuses iedzīvotāji. Cēsniece Sigita Meldere dalās iespaidos par kafijas rituālu, bet Linda Ķaukule no Vecpiebalgas pauž apbrīnu “ka Latvijā kāds spēj paveikt šāda līmeņa projektus”.

Arī televīzijas personība un Pasaules Dabas fonda vēstniece, novadniece Kristīne Garklāva komentāros atzīstas, ka, pat zinot iepriekš par šāda projekta ieceri, neko tamlīdzīgu nespējusi iztēloties. Spoguļnamiņā pabijuši arī ārvalstu viesi. Katija Raskina no ASV atrašanos virs Amatas apraksta kā “patiesi neaizmirstamu” un “unikālu pieredzi”. Patlaban mazāk televīzijā manāmā raidījumu vadītāja Grēta Gorjučko dalījusies ar savu nakšņošanas pieredzi spoguļnamiņā, gan atzīstot, ka cena ir visnotaļ augsta, gandrīz kā pieczvaigžņu viesnīcā vai muižā, taču apliecina, ka ieguldītais darbs un atrisinātie “tehniskie rēbusi” šāda projekta realizācijā maksas apmēru padara saprotamu. Kā īpašu maģisko momentu radošā persona izceļ naktī pāri upei brienošu “lielo dzīvnieku” bariņu, visticamāk, ģimeni. “Pamēģināt vajag. Jo vajag sevi pārsteigt!” tā stāstu noslēdz G.Gorjučko.

Tiesa, ir arī jautājumi, kuros izskan bažas par dažiem ieceres aspektiem, tostarp vairākkārt dažādi cilvēki interesējas, vai atspīduma dēļ putni nelidos stiklos un neies bojā, G.Skudriņa skaidrojusi, ka iegādāti īpaši šādām virsmām paredzētie marķieri, lai novērstu putnu ietriekšanos. Patlaban Lielbritānijā dzīvojošais bijušais cēsnieks Aldis Alks ziņu par projekta popularitāti komentējis ar vienu vārdu – “Fantastiski.”, tomēr nenoturējies apvaicāties – vai namiņš saulainā dienā nepārvēršas par siltumnīcu?