Ziņas

Sabiedrība

Piensaimnieki savelk galus

Piena iepirkuma cenas aprīlī un maija sākumā turpināja samazināties visā ES, ieskaitot Latviju. Latvijā tās ir no 11 līdz 25 centiem par piena kilogramu atkarībā no tā, par cik vērtīgu pienu pircējs slaukumu uzskata.

Interesējoties, kāda situācija ir Cēsu puses saimniecībās, secinātais bēdīgs – daudzas no kādreiz reģistrētām piensaimniecībām govis vairs netur. Saimnieki pārorientējušies uz gaļas lopu audzēšanu, tur aitas vai iztiek no pensijas.

Sanita Lemiese no Nītaures “Lejas Sucēm” saglabā optimismu, taču nopūšas: “Ar piena naudu vien iztikt nevar. Turam 19 govis, bet labi, ka mums ir papildu ienākumi no dārzkopības un tirgojam vistu olas. Tikai tā varam savilkt galus. Saražoto pienu nododam Stradu pagasta piensaimnieku kooperatīvajā sabiedrībā “Zeltalejas”. Pašlaik par piena kilogramu maksā 15 centus.” S. Lemiese domā, ka piena nozare tik drīz nesakārtosies, arī veltīgi pārdzīvojumi neko neuzlabos, tāpēc jāmaina pašu attieksme.

Savukārt Dace Sumeraga no Raiskuma “Žagatām 1” pienu nodod Straupes pienotavai un par to saņem 25 centus kilogramā, jo saimnieki nodrošina ekstra klases kvalitāti. D. Sumeraga gan tikko no PKS “Straupe” saņēmusi vēstuli, kurā informēta par izmaiņām piena iepirkumā. Vēstulē minēts, ka, ņemot vērā piena cenas lejupslīdi, PKS valde nolēmusi izdarīt izmaiņas piena iepirkuma cenā, lai ar augstāku cenu par pienu stimulētu tos biedrus, kuri nepalielina vai samazina piena piegādi pienotavai. Piensaimnieki aicināti izvērtēt iespējas un palielināt pašpatēriņu, apgādājot kaimiņus, radus un draugus ar svaigo pienu, kā arī piedāvājot produktus no pienotavas, kurus iespējams saņemt pret iegādāto pienu. “Piena krīzes dēļ neesam vienīgie, kuri saņem šādu aicinājumu. Mūsu saimniecībā ir 18 slaucamas Latvijas brūnās govis. Līdz šim Straupes pienotava vienmēr un bez kavēšanās izmaksājusi piena naudas, tāpēc, salīdzinot ar citiem, mēs nedrīkstam raudāt. Tik un tā tuvāko triju gadu laikā domājam likvidēt piena lopus. Neviens nav ieinteresēts nodarboties ar piena lopkopību, ja nav stabilitātes un skaidras prognozes,” saka raiskumiete.

Bet Jaunpiebalgas saimnieki Aija un Jānis Klapari no “Lejas Spundēniem” saka, ka pagaidām ar piena naudu var iztikt, taču, ja jādzīvo tikai no tās, būtu grūtāk. Viņi pienu nodod piensaimnieku kooperatīvajai sabiedrība “Drusti” Zosēnos. “Šiem laikiem 16 centi par kilogramu ir normāla maksa,” saka Aija, piebilstot, ka savs atspaids iztikšanā esot abu pensijas.