Ziņas

Sabiedrība

Piekto gadu Cēsīs uzstādīta “Lampa”

Jau domā par nākamo. Kā “Lampa” beigsies, Cēsīs tikšot rezervēta vieta jau nākamā gada festivālam. Jautājums tikai viens - uz kuru pusi no Pils parka teritorijas tas varētu izplesties.Foto: Mairita Kaņepe

Veids, kā sarunas veidot par festivālu, noskatīts Skandināvijā, un šonedēļ jau piekto vasaru sarunu festivālam “Lampa” Cēsu novada dome atvēl Pils parku.

Par festivāla laukumu iekārtošanu jau laikus pašvaldība ir priecīga, bet pilsētnieki jūt neērtības, dažas ielas ap parku bija slēgtas jau vakar. “Citās vasarās tehnika ieradās dienu iepriekš, lai uzstādītu visas teltis reizē, bet tā kā tagad, kad laukumu iekārtošana parkā notiek pamazām, ir labāk. Pils parks ir viens no Cēsu dārgumiem, pret to jāizturas sau­dzīgi. Zināms, ka cilvēki nav priecīgi, ja jābrauc pa apvedceļiem. Cēsnieki attiecībā uz satiksmes organizēšanu pilsētā šogad jau bijuši īpaši pacietīgi, bet lūdzam pacietību saglabāt vēl šīs nedēļas nogalē,” saka Cēsu novada domes Komunikācijas un klientu servisa pārvaldes vadītājs Kārlis Pots.

Uz jautājumu, kāpēc sarunu festivāls “Lampa” no gada gadā notiek tieši šeit, K. Pots sniedz atbildi: “Nav labāka varianta, kā parādīt Cēsis – caur festivāliem, arī šo. Mēs taču esam pilsētu pozicionējuši kā vietu kultūrai un tūrismam. Protams, Oktobra, Festivāla vai citu ielu iedzīvotājiem ir neērtības. Taču dažas nedēļas nogales vasarā, kad mainīta satiksmes organizācija, atsver pati skaistā vieta. Lūdzu iedzīvotāju sapratni un palīdzību,” teic pašvaldības pārstāvis un aicina uzrunāt pašvaldības policistus, ja nedēļas nogalēs transportlīdzekļu plūsma un novietošana organizēta tā, kā nav vēlams.

Pašvaldībā atzīst, ka tā ir līdzatbildīga par festivālu, kurš, rīdzinieku iecerēts, notiek Cēsīs. Kā šovasar festivāls beigsies, tikšot rezervēta tam nākošā reize Cēsīs. Jautājums esot tikai viens – uz kuru pusi no Cēsu Pils parka teritorijas sarunu festivāls varētu izplesties.

Cēsu novada dome festivāla “Lampa” rīkošanā līdzdarbojas arī satura radīšanā, uzrunājot cēsniekus. “Ar katru gadu redzams, ka cēsnieki arvien vairāk atzīst sarunu festivālu,” saka Kārlis Pots. “Pirmie divi gadi pagāja bez sarunām tieši cēsniekiem. Pēc tam gan! Kādas paceltas balsis pagājušajā gadā izskanēja teltī sarunās par pilsētu. Cilvēks savu sāpi skaļi izteicis, pēc tam arī sāka ieklausīties citos, jo nevienam jau nav absolūta taisnība.”

“Lampa” tiem, kas interesējas par šo notikumu, ir pazīstama, un zināms, ko tā piedāvā. Par neparasto festivālā šajā vasarā pasākuma producente Lelde Prūse saka: “Būs politiķu disko. Esam aicinājuši pa pāriem uzstāties sešus. Viņi aicinās dejot pēc mūzikas, kuru izvēlējušies. Politiķi centīsies pārliecināt dejotājus, ka viņu izvēlētās melodijas vislabāk der deju solim. Vienā no dīdžeju pāriem būs Cēsu mērs Jānis Rozenbergs un Nacionālās apvienības LNNK vadītājs Raivis Dzintars.”

Protams, sestdienas vakarā būs arī daudzu iecienītā “Politiķu cepināšana”, taču divu dienu garumā apmeklētāji varēs klausīties un paši piedalīties sarunās par ļoti daudziem sabiedrībā aktuāliem jautājumiem, runāt un dzirdēt politiķus, valsts ierēdņus, sabiedrisko organizāciju pārstāvjus, viedokļu līderus. Pietiek nosaukt dažus, lai rastos priekšstats par pasākuma dotajām iespējām. “Lampā” piedalīsies jaunievēlētais Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras vadītāja Ilga Kreituse, bijusī totalitārisma seku dokumentēšanas centra darbiniece Lidija Doroņina, Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks, Valsts ieņēmumu dienesta vadītāja Ieva Jaunzeme un citi.

Festivālā domāts arī par mazākajiem – smilškastes vecuma bērniem. Ar viņiem “Lampā” notiek rotaļu sarunas. Ja ne ar svešiem onkuļiem un tantēm, tad ar vecākiem, kuri arī labprāt iesaistās bērniem paredzētajās izzinošajās spēlēs.

Sabiedrības “Dots” virzītais demokrātijas festivāls “Lampa” pirmās vasaras divās dienās pulcēja ap trīs tūkstošiem apmeklētāju, kuri nāca diskutēt. Pagājušās vasaras ceturtais festivāls pulcējis jau ap 20 tūkstošiem apmeklētāju. Atšķirībā no pirmā festivāla, uz kuru Cēsīs traucās pārsvarā trīsdesmitgadnieki, 2018. gada vasarā “Lampā” bija pārstāvētas visas paaudzes .