Ziņas

Sabiedrība

Piedzima simtgades dienā

Būt kopā. Cēsnieki, jaunie vecāki Elīna un Kārlis Strūkas dēliņa Rafaela Kārļa dzimšanu sagaidīja 18. novembrī. Viņš zīmīgajā datumā bija pirmais Siguldas slimnīcā dzimušas mazulis. Foto: Madara Ozoliņa

Cēsnieki Elīna un Kārlis Strūkas bērniņa dzimšanu sagaidīja reizē ar Latvijas simtgades svētkiem.

Ļoti gaidīts un mīlēts 18. novembra pusdienas laikā Siguldas slimnīcā Strūku ģimenē piedzima Rafaels Kārlis.

Elīna un Kārlis 17.novembra vakarā bija Priekuļos, valsts svētku pasākumā. Abi ir tautas deju kolektīva “Zelta virpulis” dalībnieki, tajā vakarā Kārlis uzstājās, bet Elīna baudīja koncertu skatītāju rindās. Pēc koncerta turpināja svinības turpat Priekuļos, lielajā svētku ballē. “Mājās atgriezāmies nakts vidū. Jau pēc dažām stundām Elīna saprata, ka laiks doties uz slimnīcu. Bijām patīkami satraukti,” stāsta Kārlis, kurš bērniņa dzimšanas laikā bija līdzās sievai: “Nevaru iedomāties, ka varētu būt citādi. Manuprāt, vīrietim jāatbalsta sieva un iespēju robežās jāmēģina palīdzēt.”

Pirmās prieka un aizkustinājuma asaras jaunajiem vecākiem, pirmais elpas vilciens mazulim bija valsts svētku dienas sākumā. Mazais Rafaels Kārlis Siguldas slimnīcā bija pirmais 18. novembrī dzimušais mazulis. Elīna atceras: “Emociju bija ļoti daudz. Satikšanās brīdis ar dēliņu bija skaists. Un daudzi apkārtējie bija parūpējušies par īpašiem apsveikumiem. Mums tika uzdāvināta Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja sarūpēta dāvana – adīti rakstaini dūraiņi. Par jauku pārsteigumu parūpējās arī māmiņa, kas iepriekšējā dienā ar savu jaundzimušo bija no slimnīcas izrakstījusies. Viņa ģimenei, kurai 18. novembrī Siguldas slimnīcā pirmajai piedzims mazulis, bija sagatavojusi un atstājusi skaistu rokassprādzi. Savukārt Siguldas veikals “Veloriba” mūsu dēliņam dāvina pirmo divriteni. Mēs pat nebijām iedomājušies, ka kāds mūs tā apsveiks. Daudzi par to bija piedomājuši, gatavojušies, un tas bija ļoti mīļi.”

Kopš Rafaela Kārļa dzimšanas pagājušas vien nepilnas divas nedēļas. Kārlis un Elīna šobrīd bauda kopā būšanu ar dēliņu – viens otru iepazīstot, viens ar otru aprodot, mācoties saprast. Jaunie vecāki neslēpj, ka viss jaunais nedaudz baida, tomēr ir pārliecināti, ka spēs būt gādīgi vecāki savam mazulim. “Mēs dēlam vēlamies ieaudzināt tādas vērtības kā latviskums, labsirdība, gādība, spēja būt godīgam un patiesam gan pret sevi, gan citiem. Mēs dēlam centīsimies būt labs paraugs. Esmu pārliecināts, ja bērns redzēs, ka vecāki ikdienas gaitās ir aktīvi un sabiedriski, tad arī bērns būs drošs, komunikabls, par sevi pārliecināts,” pārdomās dalās Kārlis.

Jaunie vecāki domā, kā turpmāk tiks svinēta dēla dzimšanas diena. “Mums abiem ir kuplas ģimenes, mums patīk svinēt svētkus kopā. Jau tagad ik gadu pulcējamies, ieturam svētku maltītes, mēdzam arī fotografēties pie Latvijas valsts karoga un dodamies skatīties uguņošanu. Domājam, scenārijs būs līdzīgs, bet turpmāk šai dienai būs vēl lielāka pievienotā vērtība,” pārliecināta jaunā māmiņa Elīna.

Elīna ir rīdziniece, pēc iepazīšanās ar cēsnieku Kārli pāris ātri vien pieņēmis lēmumu turpmāko dzīvi vadīt Cēsīs. Elīna ir lietvede un klientu konsultante autoskolā, Kārlis strādā celtniecībā. Nākamā gada vasarā svinēs desmito iepazīšanās gadadienu, bet decembra izskaņā būs laiks atzīmēt otro laulības gadadienu.

Strūkas ir apmierināti par izvēli ģimenes dzīvi veidot tieši Cēsīs, uzsverot, ka pilsēta ir klusa un mierīga, regulāri notiekot dažādas aktivitātes ģimenēm, kā arī bērniem pieejamas plašas interešu izglītības iespējas.

Kopumā 18. novembrī Sigul­das slimnīcā piedzima pieci mazuļi: meitene un četri zēni. Si­guldas slimnīcas vecmāte Paula Muiženika par Latvijas simtgades svētku dienā dzimušajiem stāsta: “Bija liels prieks sagaidīt piedzimstam mazuļus tik īpašā un skaistā dienā. Pie mums vairākumā bija zēni – svara ziņā smagi un augumā gari. Jaunās paaudzes vīrieši augs stipri kā Latvijas ozoli.” Otra ārstniecības iestāde, kurā dzemdības pieņem lielai daļai mūspuses jauno māmiņu, ir Vidzemes slimnīca Valmierā. Sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila informē, ka Valmierā 18.novembrī pasaulē nākušas piecas meitenes un viens zēns. Simtgades pirmo valmierieti un viņa vecākus sveica Valmieras pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks. Visi bērniņi saņēma arī Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja sarūpēto dāvanu – pēc etnogrāfiskajiem paraugiem adītus rakstainus vilnas dūraiņus un novēlējumu.

Jaundzimušie no 27. oktobra līdz 26. novembrim

Amatas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti seši jaundzimušie: meitenes Emīlija, Letija Mia, Valērija, zēni Kristians, Reinis un Marks.
Cēsu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 21 jaundzimušais: desmit meitenes – Paula, Matilde, Dārta, Ulla, Luīze, Olīvija, Amanda, Emīlija, Annija, Sāra Elizabete – un 11 zēni- Everts, Rodrigo, Dominiks, Edvards, Olivers, Matīss, Artūrs, Gabriels, Rafaels Kārlis, Daniels, Augusts.
Līgatnes novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas divas meitenes – Sindija un Gabriella.
Pārgaujas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti divi jaundzimušie – Emīlija un Reinis.
Priekuļu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti septiņi jaundzimušie: meitenes Grēta Anna un Nikola, kā arī četri zēni- Kristaps, Martins, Kristaps Andrejs un Kristaps.
Raunas novada Dzimtsarakstu nodaļā nav reģistrēts neviens jaundzimušais.
Vecpiebalgas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēta jaundzimusī – Marta.