Ziņas

Sabiedrība

Piecām pašvaldībām kompensēs izdevumus, kas saistīti ar ĀCM apkarošanu

Valdība šodien atbalstīja kompensāciju piešķiršanu piecām pašvaldībām, lai segtu to izdevumus saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanas pasākumiem.

Vislielākā kompensācija tiks Smiltenes novada pašvaldībai – 21 316 eiro, Valkas novada pašvaldībai kompensēs izdevumus 3365 eiro apmērā, Naukšēnu novada pašvaldībai kompensācija būs 192 eiro apmērā. Aglonas novada pašvaldībai tiks kompensēti 162 eiro, bet Kārsavas novada pašvaldībai tiks kompensācija 63 eiro apmērā.

Kompensāciju kopējais apmērs ir 25 098 eiro, un tās tiks piešķirtas no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Cūkām bīstamā slimība Latvijā tika konstatēta pagājušā gada 26.jūnijā, kad Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) dažus metrus no Latvijas robežas ar Baltkrieviju trim mežacūkām konstatēja ĀCM. Šī slimība Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēta. Ārkārtas situācija tika izsludināta kopumā 73 novados.

ĀCM ir ļoti lipīga vīrusu slimība, ar ko slimo tikai cūkas. Cilvēkam ĀCM nav bīstams, tomēr, lai novērstu slimības izplatību, slimie dzīvnieki ir jālikvidē un to līķi jāsadedzina. ĀCM vīruss ir ļoti izturīgs – tas ārējā vidē saglabājas vismaz 11 dienas, bet līdz plus 4 grādiem atdzesētās asinīs – pusotru gadu. Aukstumā un vakuumā izžāvētās asinīs vīruss var saglabāties pat astoņus gadus. Tiešos saules staros tas iet bojā dažu stundu laikā, karsējot 70 grādu temperatūrā – pusstundas laikā. Vīruss izplatās kā tiešu, tā netiešu kontaktu laikā.

LETA