Ziņas

Sabiedrība

Piebalgas pakalnos kopā ar alpakām

Piebalgas ainavā. Vecpiebalgas pagasta “Lejas Ģibuļos” Gunta Rāviete izveidojusi “Rika Zoo”, kur var doties pastaigā ar lamu un alpakām.Foto: Sarmīte Feldmane

Rudenīgajā Vecpiebalgas ainavā, pakalnā no kura redzams Nedzis, aplokā ganās alpakas un lama.

“Alpakas ir savdabīgi dzīvnieki, to uzvedību vērot ir interesanti. Alpakas un lamas ir mierīgas, draudzīgas, ar tām var doties pastaigā,” stāsta “Lejas Ģibuļu” un “Rika Zoo” saimniece Gunta Rāviete un piebilst, ka laukos jādomā, ar ko nodarboties, jāmeklē un jāizmanto iespējas.

Vecpiebalgā Latvijai aizvien neparastie dzīvnieki jau pieraduši. Alpakām un lamai uzcelta sava kūts, ierīkoti aploki. Jau pāris mēnešu tos var apskatīt ciemiņi un arī kopā doties pastaigā. “Lamas puika Indriķis jau mācēja iet pie pavadas, četras alpakas ātri pierada, īpaši nepretojās,” pastāsta Gunta. Katrs dzīvnieks ir personība, katram savs raksturs, ieradumi. Alpaka Augustīne turas līdzās Indriķim, kurš ir bara līderis. Tā viņa jūtas droša, tiklīdz draugs aiziet patālāk, satraucas. Šarlote ir koķeta jaunkundze, bet Nora allaž pamanās atiet no bara un pameklēt gardāku zāli. Visi prot izrunāt burtu m,” nosmej saimniece, jo alpakas prieku un reizēm arī nepatiku izsaka ar īdošu – mmm. Gunta arī uzsver, ka maldīgs ir priekšstats – ja alpakām un lamām kas nepatīk, tās spļauj uz cilvēkiem. “To dara tikai tad, kad savā starpā cenšas noskaidrot, kurš ir galvenais, vai aizstāv savas tiesības uz kādu kārumu,” skaidro saim­niece.

Gunta atzīst – domājusi, ka ar nepazīstamajiem dzīvniekiem būs grūtāk saprasties, bet ātri sapratusi, kas kuram patīk, kas ne. “Patīk, ka paglauda kaklu, ka pati esmu mierīga. Pamazām krājas pieredze. Informācijas jau netrūkst. Ja ko nezinu, prasu padomu “Rakšu” saimniekiem, no kuriem arī lama un alpakas atvestas,” stāsta vecpiebaldziete un piebilst, ka savulaik saimniecībā bijušas gan govis, gan audzētas cūkas.
Pagaidām vēl ir neatrisināts jautājums, kur likt alpaku vilnu. Tā ir ļoti smalka, var sakārst, bet savērpt var tikai kopā ar aitas vilnu, taču tīra alpakas dzija ir īpaša. Gunta domā, ja Latvijā būs vairāk alpaku un lamu, gan jau būs arī vilnas pārstrāde.

Alpaku puika Fēlikss pieglaužas saimniecei, tā mēģinot izvilināt kādu kārumu. “Galvenā barība ir zāle un siens. Ziemā var iedot kādu egļu zaru, pagrauzt burkānu, bietes gabaliņu,” pastāsta saimniece un piebilst, ka siens sagatavots labs, lai cik barga būs ziema, dzīvniekiem tā neskādēs.
Arī ziemā lama un alpakas dosies izskrieties pa aplokiem. Kad tās skrien, tad ļoti ātri.

Tie, kuri pabijuši “Rika Zoo”, atzinuši, ka nesteidzīgi pavadījuši laiku dabā. “Tiem, kam patīk dzīvnieki, iespēja doties pastaigā ar alpakām ir prieks. Gribas, lai ģimenes te bauda dabu, mierīgi pavada laiku, aiziet pastaigā ar dzīvniekiem, papriecājas par Piebalgas pauguraino apkārtni, aiziet līdz Nedzim,” saka Gunta Rāviete. Viņai un jauno dzīvnieku saimei vienmēr blakus ir Ronis un Rika – uzticīgie sargi. Sunene Rika nopelnījusi, ka viņas vārdā nosaukts jaunais tūrisma objekts Vecpiebalgā.

Ikdienā par saimniecību rūpējas Gunta, bet atbalsts un palīgi ir četri dēli un meita. “Dzīvē ir dažādi posmi, kad jāizdara izvēle. Ir sapņi, vai nu tos piepildi, vai ne,” saka “Rika Zoo” saimniece Gunta Rāviete.