Ziņas

Sabiedrība

Piebalgā skan Emīls Dārziņš

Mūzika atgādina. Vecpiebalgā, kafejnīcā "Ūdensrozes", Emīla Dārziņa mūziku atskaņo Rūdolfs Rudzītis. Foto: Aivars Ošiņš

Deviņi koncerti Jaunpiebalgā un Vecpiebalgā atgādināja, ka šomēnes piebaldzēnam Emīlam Dārziņam 140.jubileja.

Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi pirmdien apmeklēja abu novadu domes, skolas, iestādes un uzņēmumus, un ikviens varēja kļūt dalībnieks akcijā “Ciemos Emīls Dārziņš”.

“Šogad lielākoties Latvijā piemin Raini un Aspaziju, arī Emīls Dārziņš ir tāda paša mēroga cilvēks. Par viņu jārunā, jāstāsta, jāatgādina. Taču cik daudz mēs par Dārziņu zinām? Nedaudz par traģisko likteni, vēl “Melanholisko valsi”. Protams, muzejā “Jāņaskolā” visu var uzzināt. Bet muzejs var arī iet ciemos un atklāt Emīlu Dārziņu,” stāsta Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule. Tā bija viņas ideja – jaunie mūziķi dodas uz iestādēm, arī veikaliem un spēlē mūziku.

“Sagatavojām 20 minūšu programmu, kurā bija gan Emīla Dārziņa mūzika, gan dēla Volfganga, arī Dārziņa mīļākā komponista Mocarta kompozīcijas. Bērniem tas bija jauks, nebijis piedzīvojums, jo visur klausītāji uzņēma ļoti atsaucīgi. Vienā dienā deviņi koncerti, tas nav joks,” pastāstīja Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolas direktore Aija Sila.

Ik koncerts jaunajiem mūziķiem bija pārsteigums. Uzņēmumā “Piebalgas alus” klausītāji koncertam bija īpaši gatavojušies un katrs līdzi paņēmis savas iecienītākās konfektes, kas noderēja kā biļete. Kafejnīcā “Ūdensroze” pusdienotāji samulsa, kad uzzināja, ka Emīlam Dārziņam dzimšanas diena, atzina, ka komponista vārdu nedzird pirmoreiz. “Par dažiem koncertiem klausītāji zināja, citiem ne. Interesanti bija veikalā Jaunpiebalgā. Pircēji bija ļoti pārsteigti,” stāsta Aija Sila, bet muzejniecei Līvai Grudulei ļoti paticis Inešu pamatskolā, kur jaunpiebaldzēnu nelielajam koncertam bija izrotāta zāle, noskaņai skanēja “Melanholiskais valsis”.

“Bērni bija noguruši, bet ļoti, ļoti priecīgi,” atzina skolas direktore un uzsvēra, ka visi koncerti bijuši sirsnīgi un klausītāji – priecīgi.

Līva Grudule un Aija Sila atzīst, ka, ļoti iespējams, jauno mūziķu koncerti Emīla Dārziņa dzimšanas dienā dažādās iestādēs, uzņēmumos, tirdzniecības vietās, skolās varētu kļūt par tradīciju. “Diemžēl pie visiem, kuri mūs aicināja ciemos, todien aizbraukt nevarējām. Interese un klausītāju atsaucība par šiem koncertiem bija necerēti liela,” vērtē Aija Sila un piebilst, ka skolas audzēkņu repertuārā vienmēr ir Emīla Dārziņa skaņdarbi. Pirms mēneša koncerts “Pazudusī laimīte jeb svētceļojums ar Emīlu Dārziņu” Jaunpiebalgas Sv. Toma ev. lut. baznīcā izskanēja komponista jubilejas zīmē. Sestdien “Jāņaskolā” koncertēs E.Dārziņa mūzikas vidusskolas koris.