Ziņas

Sabiedrība

“Piebaldzēni” dejo Eslingenas Dziesmu svētkos

Svētku gājienā Jaunpiebalgas deju kopa “Piebaldzēni” svētku gājienā Vācijas pilsētā Eslingenā Dziesmu svētkos.Foto: no albuma

Jaunpiebalgas deju kopa “Piebaldzēni”  atgriezušies no Dziesmu svētkiem Vācijā, Eslingenā, kur tika atzīmēti 75 gadi kopš pirmajiem Eslingenas svētkiem.

“Piebaldzēnu” vadītāja Lāsma Skutāne dalījās priekā par gūtajiem iespaidiem, sakot: “Esam pozitīvi uzlādēti un laimīgi. Paši svētki bija lieliski, ar daudz smaidīgiem un sirsnīgiem cilvēkiem visapkārt. Organizatori bija ļoti centušies, lai visi būtu apmierināti un justos kā mājās. Tāpēc esam guvuši vissirsnīgākos un siltākos iespaidus gan par pilsētiņas iedzīvotājiem, gan satiktajiem latviešiem – vienotības sajūta bija ļoti pacilājoša.”

Tā kā svētki aizritēja 37 grādu karstumā, tad uzstāšanās vietas no āra tika pārceltas uz telpām, lai dejotājiem nebūtu jādejo uz laukumu sakarsētajiem akmeņiem. L.Skutāne piebilst: “Tikai gājiena laikā bija izjūtams lielais karstums, bet tas nemazināja svētku prieku, izbaudījām saulainos laikapstākļus.”

Brauciena laikā dejotāji arī iepazina interesantus objektus: “Mūsu apskates objekti turpceļā bija Punkvas alas un Macohas aiza, kā arī skaistā pilsētiņa Česki Krumlova Čehijā, Vācijas augstākā virsotne Cūgšpice un relaksējošas peldes Kristāltermās Kohelē. Veselu dienu ļāvāmies Minhenes vilinājumam, un, protams, skaistā Eslingena. Mājupceļā apskatījām Basteja klintis un Kēnigšteinas cietoksni. No ekskursijām visspilgtākie iespaidi bija, dodoties uz Vācijas augstāko virsotni Cūgšpici, no kuras paveras tiešām iespaidīgs skats,” vērtē dejotāju vadītāja.

Lāsma Skutāne ir gandarīta, ka pat neskatoties uz garajiem pārbraucieniem un lielo karstumu, kolektīva dalībnieki nebija noguruši un bija ļoti apmierināti: “Mikroklimats grupā bija brīnišķīgs ar iespēju citam citu iepazīt, ceļojums jauniešus satuvināja, kolektīvs kļuva vēl saliedētāks. Iespaidu daudz, un īpašs gandarījums, ka nebija neapmierināto, visi bija priecīgi par redzēto un bagātīgi piedzīvotajiem iespaidiem.”

Deju kopai “Piebaldzēni” iespēju piedalīties svētkos nodrošināja Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogramma tautas deju tradīcijas atbalstam, kas piešķīra finansējumu ceļa izdevumiem, dejotājus atbalstīja arī Cēsu novada Jaunpiebalgas apvienības pārvalde un uzņēmēji.

Eslingenes svētku programmā bija    dalībnieku gājiens, vairāki koncerti, meistarklases un lasījumi, neiztrūkstoša svētku sastāvdaļa bija balle un arī Jāņu ielīgošanas pasākums. Svētkos piedalījās gandrīz 900 dalībnieki, 54 mākslinieciskās kopas no 14 valstīm – kori, deju kolektīvi, folkloras grupas un amatierteātri.

Eslingena bija viena no lielākajām latviešu bēgļu nometnēm Otrā pasaules kara laikā, kur arī veidoja kultūras dzīvi un kopa tradīcijas. 1947. gada 25. maijā Eslingenā notika trimdas latviešu pirmie Dziesmu svētki.