Ziņas

Sabiedrība

Pētījums palīdz atklāt slimību

Būtisks ir komandas darbs. ”GISTAR” projektā iesaistītās puses - Zane Brente-BrantiņaFoto: Māris Buholcs

Pasaules veselības organizācijas starptautiskās vēža izpētes aģentūras, starptautiskās vēža profilakses darba grupas vadītājs Dr. Rolando Herrero otrdien bija ieradies Cēsīs, lai iepazītos ar Latvijas Universitātes pētniecības projekta ”GISTAR” attīstības gaitu.

”GISTAR” ir zinātnisks pētījums, kas tiek veikts Cēsu profilakses un savlaicīgas diagnostikas centrā, sadarbojoties ar Latvijas Universitāti un Cēsu novada pašvaldību. Tas izveidots, lai pētītu gremošanas trakta audzēju skrīninga iespējas, to agrīnu diagnostiku un procesa efektivitāti, kā arī meklētu jaunas stratēģijas kuņģa vēža mirstības samazināšanai augsta riska zonās.

R.Herrero iepazinās ar veselības aprūpes sistēmu mūspusē un tikās ar projektā iesaistītajām pusēm Cēsu novadā un Cēsu novada pašvaldības pārstāvjiem, tostarp ar domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu.

“Priecājos par pašvaldības atsaucību šāda pētījuma norisē. Pārliecinājos, ka viss notiek pēc plāna un izvirzītajiem pētījuma nosacījumiem. Protams, ieguvēji no tā būs visi. Nešaubos, ka pētījuma rezultāti dos pienesumu iedzīvotāju veselības kvalitātes uzlabošanā,” izteicās Pasaules veselības organizācijas pārstāvis. Viņš arī uzsvēra, ka ir apmierināts ar projekta norisi kā Cēsīs, tā Rīgā.

Viņš arī piebilda, ka turpmāk, balstoties uz iegūto pieredzi un atziņām, nākotnē līdzīgu profilaktiskā pētījuma praksi varētu pārņemt arī valstis ārpus Latvijas, kur fiksēta augsta kuņģa un kolorektālā vēža izplatība, piemēram, Baltkrievijā.

Kopā ar R.Herrero Cēsīs bija ieradies arī pētījuma zinātniskais vadītājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis un Latvijas Universitātes asociētais profesors Mārcis Leja un projekta administratīvais vadītājs Jānis Kotlers.

J.Kotlers uzsvēra, ka ieguvumi jau tagad ir redzami. Pētījuma gaitā ir atklāti vairāki zarnu trakta traucējumi un saslimšanas gadījumi, ieskaitot audzēju. Viņš “Druvai” pastāstīja, līdz šim izmeklējumos vienai pacientei ir konstatēts zarnu vēzis, savukārt diviem endoskopiskajos izmeklējumos

atklāta kuņģa čūla. Sākta šo cilvēku ārstēšana. Pozitīvi, ka slimības konstatētas agrīnā stadijā. “Arī pēc kuņģa čūlas izārstēšanas tiks sekots līdzi šo cilvēku veselības stāvoklim vairāku gadu garumā. Kas attiecas uz zarnu vēža pacientu, pagaidām ir grūti ko konkrēti pateikt. Ceram, ka ārstēšanās noritēs bez paliekošām sekām, visticamāk, būs nepieciešama ķirurģiska ārstēšana,” teica J.Kotlers.

Arī M.Leja norādīja, ka ieguvums iedzīvotājiem ir diagnostika un ārstēšana, ko citā gadījumā viņi nebūtu saņēmuši. “Situācijas ir dažādas. Vēl notiek gan izmeklējumi, tāpat daļa pacientu tālāk nosūtīta uz ārstēšanu. Tiesa, lielākā daļa cilvēku, kuriem ir atklāta kuņģa helikobaktērija, kura veicina kuņģa iekaisumu, tiek piedāvāta ārstēšana, nemaz nejūtas slimi, jo ar baktēriju var sadzīvot, taču tā veicina nopietnākas saslimšanas,” min pētījuma zinātniskais vadītājs.

Pētījumā iesaistītās puses priecājas par iedzīvotāju atsaucību. Tieši pēdējā laikā tā manāmi pieaugusi. Pavisam Cēsīs pārbaudes programmā jau iesaistījušies vairāk nekā 580 cilvēku, bet līdz aprīļa beigām iecerēts sasniegt 700 dalībnieku skaitu. Jāmin, ka par pētījuma dalībniekiem var kļūt jebkurš iedzīvotājs vecumā no 40 līdz 64 gadiem. Tiesa, lielāka atsaucība varētu būt no vīriešiem.

”Joprojām cilvēki tiek aicināti nākt uz Cēsu profilakses un savlaicīgas diagnostikas centru, kur var iepazīties ar pētījuma nosacījumiem. Centrs strādā darba dienās un arī sestdienās. Iedzīvotāju lielākais ieguvums neapšaubāmi ir laikā veikta profilaktiskā diagnostika. Būtiski ir laikus atklāt problēmas. Nāk cilvēki, kuriem ir sūdzības par kuņģa – zarnu trakta darbību. Pēc anketēšanas un izvērtēšanas tiek saprasts, vai cilvēks var padziļināti iesaistīties pētījumā vai ne,” atzina ”GISTAR” projekta koordinatore Cēsu novadā Zane Brente-Brantiņa, kura gandarīta arī par to, ka pētījumā gaitā izveidojusies lieliska profesionāļu komanda un viss norit bez šķēršļiem.

“GISTAR” pētījums Latvijā tiek veikts Cēsīs, Alūksnē un Ludzā. Vizītes laikā Latvijā R. Herrero iepazinās ar projekta īstenošanas gaitu arī Alūksnē un Ludzā. „GISTAR” pārstāvji uzsvēra, ka Latvijas Universitātes zinātnieku projekts vairākos Latvijas pierobežas novados nesīs trīskāršu labumu – pētniekiem ļaus pārliecināties par vēža agrīnās atklāšanas metožu efektivitāti, pašvaldībām – uzzināt daudz interesanta par savu iedzīvotāju paradumiem, bet cilvēkiem

bez maksas pārbaudīt veselību.

Jāmin, ka visā pasaulē martu ik gadu atzīmē kā kolorektālā jeb zarnu vēža mēnesi. Mūsdienīgu medikamentu trūkums, novēlota slimības diagnostika, psiholoģiskā un medicīniskā atbalsta trūkums nomoka zarnu vēža pacientus Latvijā. Zarnu vēzis ir ārstējams, ja to diagnosticē agrīni. Speciālisti informē, ka Latvijā lielākā daļa gadījumu diagnosticēta novēloti.

Ilze Fedotova