Ziņas

Sabiedrība

Pērn policija atsavinājusi desmitiem tonnu nelegālas dīzeļdegvielas

Pagājušajā gadā Valsts policija (VP) visā Latvijā atsavinājusi desmitiem tonnu nelegālas dīzeļdegvielas.

Izpildot Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) 2010.gada 7.decembra uzdevumu – nelegālās degvielas tirdzniecības apkarošanas ietvaros izvērtēt interneta reklāmas portālos ievietotos sludinājumus par nepamatoti lētas dīzeļdegvielas pārdošanu un savas kompetences ietvaros veikt attiecīgas darbības -, Iekšlietu ministrija (IeM) ir sagatavojusi un nosūtījusi informāciju par izvērtēšanas rezultātiem un veiktajiem pasākumiem.

Kā liecina IeM sagatavotais ziņojums, kas nonācis aģentūras LETA rīcībā, VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde pērn veica desmit pārbaudes, tostarp astoņas pārbaudes, pamatojoties uz interneta monitoringā saņemto informāciju. Kopējais pārbaužu laikā izņemtais degvielas daudzums ir 54 120 litri.

Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde par naftas produktu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvadāšanu un realizāciju personu grupā aizturēja septiņas personas. Izņemts transporta līdzeklis un 31 tonna dīzeļdegvielas, kā arī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un naftas produktu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju aizturētas piecas personas, no kurām viena ir Valsts policijas amatpersona, premjeram ziņo IeM.

VP Rīgas reģiona pārvalde veikusi septiņas pārbaudes saistībā ar nelegālās degvielas tirdzniecību, kuru laikā izņemti 6570 litri dīzeļdegvielas. No minētajām pārbaudēm četras tika veiktas, balstoties uz interneta vietnē ''www.ss.lv” ievietotiem sludinājumiem ar piedāvājumu iegādāties dīzeļdegvielu.

Vidzemes reģiona pārvalde veikusi divas ievērojama daudzuma degvielas izņemšanas no personām, kuras to nelikumīgi pārdeva Latvijas iekšējā tirgū, kā arī konstatēja vienu liela daudzuma degvielas pārvadāšanas gadījumu bez izcelsmi apliecinošiem dokumentiem. Izņemta aptuveni 41 tonna dīzeļdegvielas. Savukārt, pārbaudot internetā ievietotos sludinājumus, atklāti vairāki nelegālās dīzeļdegvielas tirdzniecības gadījumi, par kuriem sākti kriminālprocesi. Šajos gadījumos kopumā izņemtas 9,9 tonnas dīzeļdegvielas.

Arī Latgales reģiona pārvaldes darbinieki aizturējuši vairākas personas, pārtraucot noziedzīgo grupu darbību nelegālās dīzeļdegvielas apritē, kurā bija iesaistīti arī Baltkrievijas dzelzceļa darbinieki. Kopumā izņemti 36 502 litri dīzeļdegvielas. Turklāt vēl atklāti septiņi nelikumīgas tirdzniecības gadījumi ar internetā ievietoto sludinājumu starpniecību. Šajos gadījumos kopumā izņemti 490 litri dīzeļdegvielas.

Savukārt Kurzemes reģiona pārvalde konstatējusi vairākus administratīvos pārkāpumus par degvielas uzglabāšanu un pārvadāšanu bez tās izcelsmi apliecinošiem dokumentiem. Izņemti aptuveni 1 700 litri dīzeļdegvielas. Tāpat, veicot pirmstiesas izmeklēšanu kriminālprocesā par degvielas izkrāpšanu, konstatēts, ka aizdomās turētā persona izkrāpto benzīnu un dīzeļdegvielu 3 500 litru apmērā par pazeminātām cenām realizēja Saldus un Kuldīgas novada iedzīvotājiem.

Ministrija informē, ka arī Zemgales reģiona pārvalde konstatējusi vairākus ar degvielas nelegālu uzglabāšanu un pārvadāšanu bez tās izcelsmi apliecinošiem dokumentiem saistītus administratīvos pārkāpumus, kopumā izņemot 2 560 litrus dīzeļdegvielas.

IeM premjeram norāda, ka jautājums par nelegālās degvielas tirdzniecības apkarošanu ir nepārtrauktā VP vadības uzmanības lokā. Uzdevums veikt interneta portālos ievietoto sludinājumu izvērtēšanu tika izskatīts jau 2010.gada 24.maijā notikušajā VP taktiskā līmeņa uzdevumu un koordinācijas grupas sanāksmē. Kopš tā brīža informācija par VP reģionu pārvalžu veiktajiem pasākumiem un to rezultātiem nelegālās degvielas tirdzniecības apkarošanas jomā apkopotā veidā ik mēnesi tiek iesniegta minētai grupai VP turpmākās darbības plānošanai.

Patlaban akcīzes preču, tostarp degvielas, nelegālās aprites apkarošana ir viens no uzdevumiem, saistībā ar kuru VP vadība veic pastāvīgu struktūrvienību darbības rādītāju kontroli. Tādējādi tiek nodrošināts, ka VP darbs nelegālās degvielas tirdzniecības apkarošanas jomā ar mērķi noskaidrot nelegālās degvielas izcelsmes avotus un to realizējošās personas, saucot tās pie administratīvās vai kriminālatbildības, aktīvi turpinās.

IeM arī norāda, ka VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes atbildīgā amatpersona koordinē un kontrolē VP struktūrvienību darbu nelegālās degvielas tirdzniecības apkarošanas jomā, galvenokārt saistībā ar zādzībām no augstspiediena maģistrālā naftas produktu cauruļvada “Polocka-Ventspils” un tā bojāšanu. Tiek veikti operatīvie, izmeklēšanas un profilaktiska rakstura pasākumi, kā arī realizēta sadarbība ar uzņēmuma “LatRosTrans” apsardzes dienestu. Sadarbības rezultātā pārtrauktas sešas dīzeļdegvielas zādzības no naftas produktu cauruļvada “Polocka-Ventspils”, kā arī atklāti vairāki gadījumi, kas saistīti ar dīzeļdegvielas nelikumīgu glabāšanu, pārvadāšanu un realizāciju.

LETA