Ziņas

Sabiedrība

Pensionāri satiekas Ģikšos

Uz balli. Amatietes Vija Petrova un Genovefa Bicāne pirms pasākuma apskata biedrības biedru darbu izstādi, kurā pārsteigumu netrūkst.Foto: Sarmīte Feldmane

Amatas pagasta pensionāru biedrība “Dzīvesprieks” saaicināja kopā novada pagastu pensionārus, draugus no Lielvārdes un Biržiem un piepildīja stundas, stāstot un rādot prasmi pilnveidoties, radoši un aktīvi izmantot laiku un priecāties par kopābūšanu.

“Dzīvesprieks” Amatas pagastā darbojas jau trešo gadu, pērn biedrība uzņemta Latvijas Pensionāru federācijā. “Kā es saprotu dzīvot aktīvi – priecāties par dzīvi, par sevi, par citiem,” uzsvēra biedrības vadītāja Aleksandra Freivalde un piebilda, ka viss biedrībā notiek tāpēc, ka cilvēkiem ir vēlēšanās nākt kopā.

Patlaban biedrībā ir 43 biedri. Katru otrdienu amatietes nāk kopā, lai strādātu rokdarbus, vīriem vairāk patīk sporta spēles. Bet reizi divos mēnešos, kā saka amatieši, ir lielā jautrošanās, jubileju svinēšana. Ar pašvaldības atbalstu iekārtotas telpas, kurās ir mājīgi.

Ko pagasta pensionāri biedrībā dara, varēja apskatīt izstādē. Rokdarbi priecēja ikvienu. “Izstāde ir brīnišķīga,” atzina nītauriete Dace Eipure.

Amatieši aizvien meklē jaunas iespējas, lai veidotu ikdienu krāsaināku. Viņi pabijuši pieredzes apmaiņā Ropažu novadā un Skaistkalnes pagastā, iepazinuši Biržus un uzņēmuši ciemos lietuviešus, kurus iepazīstināja ar Amatas novadu. “Mēs priecājamies, ka mums ir draugi. No viņiem varam mācīties, kā pilnvērtīgi pavadīt laiku. Mums ir draugi arī Līgatnē, Glūdā, Siguldā,” pastāstīja biedrības vadītāja Aleksandra Freivalde.

Biedrības valdes locekle Anita Beikule uzsvēra: “Iespējas ir, tikai pašiem jādarbojas.” Viņa vēl nebija pensijā, neliedza savu pieredzi, palīdzēja sakārtot dokumentāciju, lai nodibinātu biedrību. “Tagad esmu pensionāre un varēšu vairāk iesaistīties, līdz šim vairāk biju atbalstītāja un konsultante. Būt “Dzīvespriekā” tiešām ir prieks, cilvēki iet kopā, jo to vēlas. Esam dažādi, bet atrodam kopīgas intereses – vieniem patīk rokdarbi, citiem braukt uz teātri, vēl citiem sportot. Jāizmanto tas, ko paši varam. Pašvaldības atbalsts mums ir visu laiku. Fondam ziedot.lv ir programma senioriem, jāraksta projekts. Līdz šim projektos esam piesaistījuši pašvaldības finansējumu,” domās dalās Anita Beikule un atzīst, ka katrā organizācijā galvenais, lai katrs justos tai piederīgs. Un “Dzīvespriekā” tā ir.
“Tiekamies regulāri, varam atcerēties, kā bija kādreiz, ko jaunu uzzināt, arī iemācīties,” sacīja amatiete Genovefa Bicāne un piebilda, ka vajadzīgi arī lielāki pasākumi, lai var pabūt kopā ar bijušajiem kolēģiem, satikt ciemiņus un labi atpūsties.

Jaukajā sarīkojumā visi jutās labi un omulīgi. Zaubēnietes Gaida Ausma Gulbe, Vija Čumalkova, Anda Mjurka bija gandarītas, ka atbraukušas uz Ģikšiem, un izteica prieku par kaimiņu darbošanos. “Novadā esam saraduši. Mums Zaubē daudz kas izdarīts, iespējas ir, tikai žēl, ka skolā tik maz bērnu. Mājas paliek tukšas. Bērni neatgriežas Zaubē,” atzina zaubēnietes. Viņas Zaubē gājušas skolā, tagad dzīves ceļi atkal saveduši kopā dzimtajā pagastā. “Nav jau nekas pārbaudīts, lai novadus atkal vienotu. Kaut nu neko nemainītu, nevajag nekādas reformas,” pensionāres ir vienisprātis.

Dziesmās, dejās, saviesīgās sarunās laiks aizskrēja ātri. “Ik reizi vajag ko jaunu, lai cilvēkiem būtu interesanti. Ieceres ir lielas. Žēl, ka skujenieši neatbrauca, pārējie novada pagasti ir pārstāvēti. Gribam, lai kaimiņi iedvesmojas, arī ir aktīvāki,” sacīja Aleksandra Freivalde un pauda gandarījumu, ka otrie biedrības rīkotie senioru svētki izdevušies. “Tas mūsu visu nopelns. Katram bija savi pienākumi,” sacīja biedrības vadītāja un uzsvēra, ka īpaši daudz laika un enerģijas kopīgajam pasākumam kā allaž veltījušas Emīlija Logina, Alda Baumane, Anita Tinuse, Biruta Ķipēna, Dzintra Krieviņa un citi biedri. “Dzīvesprieks” ikkatram no vairāk nekā simts pagasta pensionāriem, kuri nav biedrības biedri, izsūtīja ielūgumus uz pasākumu. Bija atnākuši vairāk nekā desmit.
“Dzīvesprieks” satur kopā amatiešus, un visi kopā dzīvē rod prieku piepildīt ikdienu.